sobota, 31 grudnia 2016

Domowy pasztet

Nie ma to jak domowy pasztet! Wbrew pozorom nie wymaga wielkiego  nakładu pracy. Do jego wykonania wykorzystuję mięso z rosołu.

Domowy pasztet

Składniki:

1/2 kg mięsa wieprzowego
1 kg. mięsa drobiowego
1/2 mięsa wołowego
1 spora cebula
warzywa z rosołu (marchewka, pietruszka, seler)
2 jajka
bułka tarta
sól, pieprz czarny
pieprz ziołowy, gałka muszkatołowa,
dużo majeranku

Wykonanie:

Ugotowane mięso, warzywa i cebulę mielimy dwukrotnie w maszynce do mielenia. Do mięsnej masy wbijamy jaja, dodajemy przyprawy i dosypujemy bułkę tartą. Dokładnie wyrabiamy masę. Foremki keksówki natłuszczamy i obsypujemy bułką tartą. Wkładamy masę na pasztet i dobrze dociskamy masę do ścianek keksówek. Po wierzchu posypujemy bułką tartą. Pasztet pieczemy przez 1 godzinę 15 minut w 180°C. Studzimy na desce i kroimy ostrym nożem. Pasztet najlepiej smakuje podany na dobrym chlebie z ogórkiem kiszonym lub krążkami cebuli.
.

Ciasto z żurawiną

Ten przepis mam od koleżanki. Kilka razy jadłam to ciasto u niej i bardzo mi smakowało. Trochę mi przypomina mazurek, z racji kruchego ciast, bakalii i pomady. W smaku dosyć wyważone, słodkość orzechowego karmelu równoważy niesłodkie kruche ciasto i kwaskowatość żurawiny.
Ciasto z żurawiną


Składniki na kruche ciasto:

3 szkl. mąki
8 łyżek cukru
2 jajka
2 żółtka
2 łyżki śmietany (dałam jogurt grecki)
1 margaryna

Składniki na orzechowy karmel:

2 szkl. pokrojonych orzechów włoskich
1/2 szkl. cukru
1/2 kostki margaryny
2 łyżki miodu

Składniki na polewę:

2 szkl. mleka w proszku niegranulowanego
1 margaryna
6 łyżek wody
1 szkl. cukru

20 dag suszonej żurawiny

Wykonanie:

Składniki na kruche ciasto zagniatamy i schładzamy w lodówce. Następnie rozwałkowujemy i wykładamy na przygotowaną blachę.  W rondelku roztapiamy margarynę z cukrem i miodem, na koniec wsypujemy posiekane orzechy. Chwilę razem mieszamy i wykładamy na placek. Ciasto pieczemy w piekarniku w 180° C przez  ok 35 min. Po wyjęciu z piekarnika placek studzimy. W ganku  roztapiamy margarynę z wodą i cukrem. Studzimy, po czym dodajemy mleko w proszku miksując na gładką masę. Polewę wylewamy na ciasto kruche. Po wierzchu posypujemy suszoną żurawiną. Biała polewa wymaga trochę czasu zanim stężeje.



środa, 28 grudnia 2016

Leśny mech

Słyszałam już wiele o tym cieście,  zawsze jednak podchodziłam do niego z niedowierzaniem, bez przekonania; obawiałam się smaku szpinaku w cieście. Leśny mech, tak mnie jak i  innych, zachwycał wyglądem i to przekonało mnie do wykonania tego ciasta. Pomyślałam, że przynajmniej będzie się ładnie prezentować na półmisku. Co się jednak okazało, ciasto smakiem dorównuje swojej aparycji. Leśny mech jest jak najbardziej godny polecenia i gwarantuję, że zaskoczy niejednego niedowiarka, któremu byłby nie w smak szpinak na słodko. 
Leśny mech
Składniki na ciasto:

450 g szpinaku  rozdrobnionego
3 jajka
1 1/3 szkl. cukru
1 cukier waniliowy
1 1/3 szkl. oleju
2 szkl. mąki
3 łyżeczki do pieczenia

Składniki na masę:

500 ml. śmietany 30%
2 łyżki cukru pudru
1,5 łyżki żelatyny

1 owoc granatu

Wykonanie:

Szpinak rozmrażamy i dokładnie odsączamy z  wody. Ja odciskałam go przez gazę do otrzymania suchej masy. Jajka ubijamy z cukrem, dodajemy mąkę i olej na zmianę, delikatnie mieszając łyżką. Na koniec dodajemy proszek do pieczenia oraz szpinak. Ciasto pieczemy w 180°C przez ok. 50 minut. Po ostudzeniu ścinamy wierzch ciasta i rozkruszamy. Schłodzoną śmietanę ubijamy na sztywno. Pod koniec ubijania dodajemy cukier puder i żelatynę rozpuszczoną w minimalnej ilości wody. Masę śmietanową wykładamy na ciasto. Ja nasączyłam je delikatnie wodą z cytryną i cukrem. Na wierzch wykładamy pokruszone ciasto, które delikatnie przyciskamy do masy. Na mech rozrzucamy owoc granatu wciskając go w pokruszone ciasto. 




Kopiec kreta

Już dawno widziałam ten przepis w necie ale jakoś zwlekałam z wypróbowaniem go. Zmobilizowałam się a propos świąt.  Przeanalizowałam kilka przepisów, czego wypadkową stanowi poniższy przepis.
Kopiec kreta
Składniki na ciasto:

6 jajek
3/4 szkl. cukru
1/2  szkl. mąki
1/2 szkl. mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki oleju
3 łyżki kakao

Składniki na masę:

500 ml śmietany 30%
3 łyżki cukru pudru
2 galaretki agrestowe
1 szkl. wody

6-8 bananów
sok z cytryny

Wykonanie:

Jajka ubijamy z cukrem na puszystą masę. Dodajemy porcjami obie mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia. Na koniec dosypujemy kakao i dolewamy olej. Delikatnie mieszamy łyżką. Ciasto pieczemy w 180°  przez 25 minut. Studzimy. Ścinamy 1/4 ciasta z wierzchu i rozkruszamy w palcach. 
Galaretki rozpuszczamy w 1 szkl. gorącej wody i odstawiamy do ostudzenia. Śmietanę 30% ubijamy na sztywno, dodajemy cukier puder a na koniec przestudzoną galaretkę.  Biszkopt delikatnie nasączamy. Wykładamy na niego połówki bananów, ściśle obok siebie. Skrapiamy je sokiem z cytryny aby nie ciemniały. Na nie wylewamy masę śmietanową. Wierzch obsypujemy pokruszonym biszkoptem, lekko go dociskając do masy. Ciasto przechowujemy w lodówce.

Printfriendly