sobota, 15 kwietnia 2017

Wielkanocny koszyczek i życzenia


Na święta Zmartwychwstania Chrystusa Pana
składam Wam najserdeczniejsze życzenia:
obfitości łask Bożych, zdrowia, radości,
wytrwałości w codziennym zmaganiu się
z przeciwieństwami, poczucia siły, pokoju
i nieustającej wiary i nadziei.
Wielkanocny koszyczek

Makaron z kurczakiem, warzywami i pomidorami

Kolejny szybki obiad ze składników, które miałam w lodówce i spiżarni.
Makaron z kurczakiem, warzywami i pomidorami
Składniki:

1 duża pierś kurczaka
1 opakowanie mrożonych warzyw
1 puszka krojonych pomidorów
1 cebula
3 ząbki czosnku
sól, pieprz czarny
tymianek
zioła prowansalskie
1 opakowanie makaronu

Wykonanie:

Na patelni obsmażamy pokrojonego w kostkę kurczaka wraz z cebulą i czosnkiem. Osobno dusimy mrożone warzywa, które lekko podlewamy wodą i doprawiamy ziołami do smaku. Makaron gotujemy w osolonej wodzie. Warzywa łączymy z kurczakiem i zalewamy pomidorami z puszki. Wszystkie składniki razem dusimy aby smaki się połączyły, ewentualnie doprawiamy. Podajemy z makaronem na ciepło.

Ciasto Toffi

Przyznam, że lubię, oprócz wypróbowywania nowych przepisów, odgrzebywać, stare sprawdzone, które już miały swój czas i modę. Do takich "nieśmiertelnych" ciast należy Toffi. Jak dobrze pamiętam, to było moje pierwsze ciasto przekładane bitą śmietaną. Od tamtego czasu moja słabość do bitej śmietany wciąż kwitnie, wręcz przeszła w słodkie uzależnienie.
Ciasto Toffi
Ciasto Toffi
Składniki na ciasto:

500 g mąki
1/2 szkl. cukru pudru
15 dag miodu
1/2 kostki margaryny
2 jajka
1 cukier waniliowy
1 łyżeczka sody

Składniki na masę śmietanową:

1/2 l śmietany 30 lub 36%
5 łyżeczek żelatyny

Dodatkowo:

1 masa krówkowa toffi
10 dag orzechów włoskich siekanych

Wykonanie:

Z podanych składników zagniatamy ciasto, dzielimy na pół i każdy placek pieczemy w 200°C przez 15 minut. Śmietanę ubijamy na sztywno, pod koniec dodajemy wystudzoną żelatynę roztopioną w minimalnej ilości wody. Placki przekładamy masą śmietanową, na wierzch wykładamy masę krówkową, wyrównujemy powierzchnię i posypujemy siekanymi orzechami włoskimi. Ciasto Toffi jest lepsze na drugi dzień, gdy placki odwilgną.

Jajka faszerowane szynką

Jajka faszerowane to doskonała, szybka i efektowna przystawka. Nie wyobrażam sobie Świąt Wielkanocnych bez nich. Jajka możemy nadziewać różnymi farszami np.: z duszonych pieczarek, tuńczykiem, łososiem, brokułem lub właśnie szynką, tartym serem żółtym i ogórkiem.
Jajka faszerowane szynką
Składniki:

8 jajek
3 duże plastry szynki
1 ogórek konserwowy
1 mała cebula (opcjonalnie)
ok 5 dag sera żółtego
1 łyżeczka musztardy
4 łyżki majonezu
sól, pieprz czarny

Wykonanie:

Jajka gotujemy na twardo i obieramy ze skorupek. Przekrawamy na pół i wyjmujemy żółtka, które następnie rozgniatamy widelcem w misce. Ogórek, cebulę i szynkę drobniutko siekamy w kostkę i dorzucamy do żółtek. Wszystko przyprawiamy, dodajemy majonez i musztardę oraz starty na drobnej tarce ser żółty. Gotowym farszem nadziewamy białka, dekorujemy i schładzamy.

piątek, 14 kwietnia 2017

Mleczna kanapka z kokosem

Mleczna kanapka z kokosem to ciasto, które uwielbiają dzieci.  Znika błyskawicznie a one wciąż proszą o dokładkę aż totalnie się zasłodzą. Polecam wspaniałe połączenie wilgotnego, kakaowego ciasta z mleczną masą kokosową.

Mleczna kanapka z kokosem
Składniki na ciasto:

200 g mąki
200 ml mleka
100 g cukru
2 jajka
100 ml oleju
2 łyżki kakao
2 łyżeczki proszku do pieczenia

Składniki na masę:

1 l mleka
1 szkl. cukru
7 łyżek kaszy manny
200 g wiórek kokosowych

Wykonanie:

Zaczynamy od wykonania nadzienia. W garnku zagotowujemy mleko. Do wrzącego mleka dosypujemy połączoną kaszę mannę z cukrem. Całość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 5 minut. Po tym czasie wyłączamy gaz i wsypujemy wiórki kokosowe. Mieszamy do połączenia  się składników i odstawiamy do ostudzenia. 
W dwóch osobnych miskach łączymy ze sobą składniki suche i mokre potrzebne nam do wykonania ciasta. Następnie suche dosypujemy do mokrych i mieszamy do uzyskania jednorodnej masy. Dużą blachę wykładamy papierem do pieczenia i wlewamy połowę ciemnego ciasta, które będziemy zapiekać w 170°C przez 10 minut. Na podpieczony spód wykładamy jeszcze ciepłą masę kokosową a na nią resztę ciemnego ciasta. Pieczemy dalej przez ok 20 min. Ciasto można polać polewą czekoladową ale i bez tego jest pyszne. 

czwartek, 13 kwietnia 2017

Wielkanocna tarta

Ta tarta zawiera w sobie wszystkie składniki, które kojarzą się nam ze Świętami Wielkanocnymi: biała kiełbasa, chrzan i jajka. Wykonałam ją na dzisiejszy obiad, który już lekko wprowadził nas w  nastrój świąteczny, uczynił przedsmak tego, co będzie się działo na naszym stole w najbliższych dniach.
Wielkanocna tarta
Składniki na ciasto:

200 g mąki pszennej
100 g masła
1 jajko
szczypta soli

Składniki na farsz:

1/2 kg białej kiełbasy
cebula
2-3 ząbki czosnku
3 jajka

Składniki na nadzienie:

3 jajka
400 g śmietany 18%
3 łyżki chrzanu
sól, pieprz czarny

Wykonanie:

Składniki na ciasto szybko zagniatamy i schładzamy w lodówce. Formę na tartę natłuszczamy i przekładamy do niej rozwałkowane ciasto. Jego powierzchnię nakłuwamy widelcem i obciążamy grochem. Pieczemy w piekarniku nagrzanym  do 190°C na złoty kolor. Białą kiełbasę już sparzoną obieramy ze skórki, kroimy w 2 cm kawałki i podsmażamy na oleju z posiekaną cebulką i czosnkiem. Wykładamy na podpieczony spód. 3 jajka gotujemy na półtwardo, obieramy i kroimy na połówki.  Składniki na nadzienie łączymy ze sobą najlepiej rózgą kuchenną i zalewamy nią kiełbasę. Tartę pieczemy aż się lekko zetnie i wtedy wykładamy połówki jajek na wierzch tarty. Ponownie pieczemy aż masa zetnie się zupełnie. Tarta najlepiej smakuje na ciepło, oprószona świeżo zmielonym pieprzem i posypana szczypiorkiem.

Sałatka z tortellini

Tę sałatkę zrobiłam z myślą o drugim śniadaniu w pracy. W tej roli sprawdza się znakomicie, dobrze smakuje i zapewnia uczucie sytości na dłużej.
Sałatka z tortellini
Składniki:

250 g tortellini ( u mnie z szynką)
2 ogórki kiszone
kilka marynowanych grzybów
1 puszka kukurydzy
sól, pieprz czarny

Sos:

2 łyżki majonezu
1 łyżka jogurtu greckiego
1 łyżeczka musztardy

Wykonanie:

Pierożki tortellini gotujemy wg przepisu na opakowaniu. Ogórki i grzyby kroimy w drobną kostkę. Składniki łączymy ze sobą, doprawiamy solą i pieprzem. Osobno przygotowujemy sos do sałatki a następnie mieszamy z warzywami i pierożkami. Sałatka najlepiej smakuje schłodzona.

Surówka z ogórków kiszonych

Najprostsza, z minimalną ilością niezbędnych składników, zimowa surówka do obiadu.
Surówka z ogórków kiszonych
Składniki:

3 ogórki kiszone
1 cebula
pieprz czarny mielony
2 łyżki oleju zimnotłoczonego

Wykonanie:

Ogórki przekrawamy na pół i kroimy w półplasterki. Cebulę drobno siekamy. Składniki mieszamy ze sobą, doprawiamy pieprzem i polewamy olejem.

niedziela, 9 kwietnia 2017

Makaron z kurczakiem i warzywami

Takie danie wyszło mi przy okazji "czyszczenia" lodówki z resztek.
Makaron z kurczakiem i warzywami
Składniki:

500 g makaronu np.: świderki
1 pierś kurczaka
1 cukinia
1/2 papryki
1 mała cebula
3 ząbki czosnku
1/2 puszki kukurydzy
4-5 pieczarek
sól, pieprz czarny
tymianek
zioła prowansalskie
papryka słodka


Wykonanie:

Na patelni rozgrzewamy łyżkę oleju, wkładamy posiekaną cebulę i czosnek, Za chwilę dodajemy pokrojone w plasterki pieczarki. Dusimy aż pieczarki zmiękną i dodajemy resztę pokrojonych warzyw. Podlewamy lekko wodą i dusimy pod przykryciem. Pierś kurczaka kroimy w kostkę i przyprawiamy solą, pieprzem i słodką papryką. obsmażamy na drugiej patelni. Mięso przekładamy do warzyw. Składniki łączymy ze sobą i doprawiamy przyprawami. Wykładamy na ugotowany makaron.

Marchewka z groszkiem

Raz na jakiś czas, przyznam, że niestety dosyć rzadko, przygotowuję zasmażaną marchewkę z groszkiem do obiadu.
Marchewka z groszkiem
Składniki:

1/2 kg mrożonego groszku
1/2 kg marchewki surowej
50 g masła
2 łyżki mąki
sól, cukier i pieprz czarny do smaku

Wykonanie:

Marchewkę obieramy, myjemy i kroimy w drobna kostkę. Gotujemy do miękkości. Pod koniec jej gotowania dodajemy zamrożony groszek. Na patelni rozpuszczamy masło i robimy zasmażkę. Zagęszczamy zasmażką ugotowane warzywa i doprawiamy do smaku solą, cukrem i pieprzem.

Kapuśniak

To już ostatni kapuśniak gotowany przeze mnie w tym sezonie. Jest to zdrowa zupa dla całej rodziny. Kapusta kiszona jest skarbnicą witaminy C, witamin z grupy B, P, E i beta-karotenu. Zawiera także minerały takie jak: wapń, magnez, żelazo, potas. Jej właściwości są wszechstronne  i w okresie zimowym powinniśmy spożywać jej jak najwięcej, również w postaci surówek.
Kapuśniak
Składniki:

wywar warzywny lub mięsny
1/2 kg kapusty kiszonej
1 marchewka
1 pietruszka
1/2 cebuli
5 ziemniaków
sporo majeranku
koperek
sól, pieprz czarny

Wykonanie:

Do wywaru dodajemy kapustę kiszoną i pokrojone w plasterki lub kostkę marchewkę i pietruszkę. Gotujemy do miękkości warzyw. Następnie dokładamy pokrojone w kostkę ziemniaki  i posiekaną cebulę. Gdy wszystkie warzywa już zmiękną doprawiamy przyprawami i posypujemy koperkiem. Całość gotujemy kilka minut aby zupa przeszła smakiem przypraw. Ja nie zabielam ani nie zasmażam kapuśniaku ale jak ktoś lubi to oczywiście może to zrobić.

Wafle z masą ze śmietanki do kawy

Fantastyczny przepis na szybkie i pyszne wafelki kakaowe. Do ich wykonania użyłam śmietanki do kawy  w proszku. Polecam ten przepis ze względu na prostotę wykonania i delikatny smak wafli.
Wafle z masą ze śmietanki do kawy
Składniki:

1 paczka wafli
1 margaryna
1/2 szkl. cukru
6 łyżek wody
2,5 łyżki kakao
ok. 300 g śmietanki do kawy w proszku

Wykonanie:

W rondelku roztapiamy margarynę z cukrem, wodą i kakao. Zagotowujemy. Do wystudzonej polewy dosypujemy śmietankę do kawy w proszku w ilości ok. 300 g. Po prostu sypiemy ją na gęstość. Wafle przekładamy masą i lekko obciążamy np. dużą deską kuchenną. Kroimy w romby.

Printfriendly