piątek, 15 grudnia 2017

Pieczeń wołowa w sosie własnym

Kupiłam ładny kawałek łopatki wołowej, w sam raz na wyśmienitą pieczeń.
Pieczeń wołowa

Pieczeń wołowa
Składniki:

1,5 kg mięsa wołowego np. łopatki
2 cebule
4 ząbki czosnku
rozmaryn
majeranek
cząber
2 łyżki mąki
sól, pieprz czarny

Wykonanie:

Mięso płuczemy pod bieżącą wodą, osuszamy i nacieramy przyprawami. Cebulę i czosnek obieramy i kroimy w cząstki. Mięso przekładamy do foliowego piekarnika, obkładamy cebulą i czosnkiem, podlewamy bulionem. Wstawiamy do piekarnika  i pieczemy przez 1,5 godziny. Po upieczeniu mięso pozostawiamy aby odpoczęło na chwilę a sos wraz z cebulą i czosnkiem zlewamy i blendujemy. Jeśli sos jest za rzadki możemy go zaciągnąć mąką. Pieczeń kroimy w plastry i polewamy sosem. Podajemy z ulubionymi dodatkami. Świetnie pasuje do tego puree ziemniaczane i surówka z kapusty.



Roladki wołowe

Kiedyś zapytałam mojego kuzyna ze Śląska, co mam mu przygotować na obiad, gdy przyjedzie w  lubelskie, odparł bez wahania: roladki wołowe z kluskami śląskimi i modrą kapustą. A więc: mówisz i masz!
Roladki wołowe
Składniki:

1 kg mięsa wołowego np. z udżca
2 cebule
kawałek wędzonego boczku
3 ogórki kiszone
musztarda sarepska
sól, pieprz czarny
ziele angielskie, liść laurowy

Wykonanie:

Mięso kroimy w plastry i lekko je rozbijamy. Solimy, doprawiamy pieprzem i smarujemy musztardą. Na każdym plastrze układamy po słupku boczku, ćwiartce ogórka i cząstce cebuli. Roladki zwijamy w ciasny rulon, owijamy nitką i obsmażamy na gorącym tłuszczu na złoty kolor. Podlewamy ciepłą wodą, dodajemy liść laurowy i ziele angielskie. Dusimy do miękkości na wolnym ogniu, zajmie to nam ok. 2 godzin. Mięso wyjmujemy i zdejmujemy nici. Powstały z duszenia sos zagęszczamy mąką i polewamy nim roladki. Jak tradycja śląska podaje roladki wołowe podałam z kluskami śląskimi i surówką z modrej kapusty

Pierniczki anno domini 2017

Tak właśnie prezentuje się tegoroczna radosna twórczość moich dzieci. A przepis na pierniczki jest  dostępny w tym poście. Zachęcam do wykonanie! Pierniczki z tego przepisu są miękkie od razu, więc nie jest za póżno aby przygotować je na święta.
Pierniczki

Muffinki z masą makową

Zakup puszki gotowej masy makowej stał się przyczynkiem do wykonania tychże muffinek. Zrobiłam aż poczwórną porcję do szkoły, na kiermasz przedświąteczny. Z jednej porcji wychodzi dokładnie 12 sztuk.
Muffinki z masą makową
Składniki:

1 szkl. mąki
1/2 szkl. mleka
1/4 szkl. oleju
1/2 szkl. cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
tarte orzechy do posypania
masa makowa

Wykonanie:

W dwóch odrębnych miskach mieszamy ze sobą składniki mokre i suche a następnie do mokrych dodajemy suche i mieszamy na gładką masę. Do każdej papilotki wlewamy ciasto do 3/4 wysokości.  Na wierzch wykładamy po łyżce gotowej masy makowej i posypujemy tartymi lub drobno posiekanymi orzechami. Muffinki pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180°C przez 20 minut, do zrumienienia.


poniedziałek, 11 grudnia 2017

Pieczony boczek

Będąc na zakupach upatrzyłam przecudnej urody boczek. Kawałek był konkretny bo ważył 2 kg, a do tego taki chudziutki.
Pieczony boczek
Składniki:

2 kg surowego boczku
5-6 ząbków czosnku
2 łyżki majeranku
czosnek granulowany
papryka ostra
pieprz ziołowy
sól
ziele angielskie, liść laurowy

Wykonanie:

Mięso płuczemy pod zimną wodą, osuszamy i robimy nożem nacięcia,  w które wciskamy kawałki czosnku. Przyprawy mieszamy ze sobą w miseczce  i nacieramy nimi mięso. Boczek wstawiamy do lodówki najlepiej na całą dobę. Po tym czasie mięso przekładamy do piekarnika foliowego, podlewamy bulionem, zawiązujemy z obu stron i pieczemy w 180°C przez  ok. 2 godziny.   Boczek studzimy i kroimy ostrym nożem w plastry. Tak przygotowane mięsko sprawdzi się do obiadu lub na kanapki.

Pieczone udka kaczki

Pieczone udka kaczki to sposób na łatwy i szybki obiad. Sprawdzi się w ferworze świątecznych porządków, kiedy to mamy mało czasu na pracochłonne dania. Mięso kaczki jest miękkie, aromatyczne  a skórka chrupiąca.
Pieczone udka kaczki
Składniki:

5 udek kaczych
sól, pieprz czarny
rozmaryn
2 ząbki czosnku
papryka słodka

Wykonanie:

Udka płuczemy pod bieżącą wodą, oczyszczamy z nadmiaru tłuszczu i nacieramy solą, papryką i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Najlepiej odstawić mięso na jakiś czas do lodówki. Następnie udka wykładamy na blachę i posypujemy rozmarynem. Udka pieczemy przez 1,5 godziny w 180°C. Podajemy z frytkami, pieczonymi ziemniakami i ulubioną surówką.

Printfriendly