środa, 20 grudnia 2017

Najlepszy piernik

Jak dla mnie to najszybszy i najprostszy sposób na wykonanie piernika, który zawsze wychodzi, jest wilgotny i smakowity.
Najlepszy piernik
Składniki:

125 g masła
1 szkl cukru
2 łyżki miodu
2 łyżki powideł śliwkowych
2 łyżki przyprawy do piernika
2 łyżki kakao
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżeczki sody
2 łyżki kawy Inki
250 ml mleka
2 szkl mąki
2 jajka

Wykonanie:

W szerokim rondlu roztapiamy masło z cukrem. Dodajemy miód, powidła, przyprawę do piernika, kakao i cynamon. Podgrzewamy przez minutę na wolnym ogniu. garnek zdejmujemy z ognia i po minucie dodajemy sodę, kawę Inkę, mleko i roztrzepane jajka. Składniki mieszamy łyżką.  Masa nam się lekko spieni. Cały czas mieszając dosypujemy mąkę. Piekarnik powinien być nagrzany do temperatury 175°C bez termoobiegu. Keksówkę natłuszczamy i wysypujemy otrębami, mąką  lub płatkami. Masę przelewamy (będzie raczej rzadka) do keksówki. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy przez 45-50 min do próby suchego patyczka. Piernik studzimy a następnie kroimy na pół i smarujemy powidłami. Przełożony piernik polewamy polewą czekoladową i dekorujemy.


Makaron z kurczakiem w sosie śmietanowym-pieczarkowym

Makaron z kurczakiem w sosie śmietanowo-pieczarkowym
Składniki:

500 g makaronu
1 duża pierś kurczaka
200 g pieczarek
1 serek topiony
350 g śmietany 30%
1 cebula
2 ząbki czosnku
sól, pieprz czarny
tymianek
szczypiorek

Wykonanie:

Makaron gotujemy al dente. Mięso kroimy w kostkę i przyprawiamy solą oraz pieprzem czarnym.Na rozgrzanym  na patelni oleju obsmażamy mięso i zdejmujemy na bok. Na tej samej patelni podduszamy pieczarki pokrojone w kostkę, cebulę i czosnek. Dokładamy serek topiony i  rozgniatamy go widelcem. Zalewamy śmietanką i doprawiamy do smaku solą, pieprzem i tymiankiem. Do sosu przekładamy wcześniej podsmażonego kurczaka, mieszamy i podgrzewamy. Ja wymieszałam makaron z kurczakiem na patelni i podałam w dużej misie ale można też sosem polać makaron wyłożony na talerze. Posypujemy szczypiorkiem.

Ossobuco czyli gicz cielęca na warzywach

Ossobuco to dosłownie kość z dziurą, to danie rodem z kuchni włoskiej. Delikatne mięso cielęce w połączeniu z aromatycznym, warzywnym sosem powinno przypaść do gustu najbardziej wymagającym smakoszom.
Ossobuco czyli gicz cielęca na warzywach

Składniki:

3 plastry giczy cielęcej
1,5 szt. cebuli
3 marchewki
3 ząbki czosnku
100 ml białego wytrawnego wina
1 łyżeczka tymianku
sól, pieprz czarny
1 łyżka masła

Wykonanie:

Kawałki cielęciny solimy i obtaczamy w mące a następnie obsmażamy z obu stron na rozgrzanym maśle na złoty kolor. Przekładamy na talerz. Oczyszczone warzywa kroimy w plasterki lub kostkę i podsmażamy na tej samej patelni, na której obsmażaliśmy mięso. Dolewamy wina i podsypujemy przyprawami: tymiankiem, solą i pieprzem czarnym. Zagotowujemy. Warzywa przekładamy do naczynia żaroodpornego a na nie wykładamy mięso. Przykrywamy folią aluminiową i pieczemy w piekarniku przez 2 godziny. Podajemy z puree ziemniaczanym.  Mięso cielęce jest bardzo delikatne w smaku i dosłownie rozpływa  się w ustach.


Ciasto krystaliczne

Ciasto krystaliczne
Składniki:

2 jajka
2 żółtka
2 cukry waniliowe
1 szkl cukru
7 łyżek tłuszczu (pół na pół margaryny i smalcu)
1 łyżeczka amoniaku
2 łyżki śmietany
maka
powidła śliwkowe
masa tortowa


Wykonanie:

Wykonanie ciasta rozkładamy na dwa dni. Jednego popołudnia jajka ubijamy z cukrem na puszysta masę. Roztapiamy tłuszcz, studzimy. Śmietanę łączymy z amoniakiem. Wszystkie te składniki mieszamy ze sobą , powstanie rozczyn, który odstawiamy na kilka godzin. Następnie  dodajemy mąkę i zagniatamy ciasto o konsystencji ciasta na pierogi. Odstawiamy je do lodówki na 24 godziny. Po tym czasie wyjmujemy, dzielimy na 3 lub 4 części i wałkujemy cienkie placki (najlepiej robić to bezpośrednio na papierze do pieczenia. Każdy placek pieczemy w 180°C na złoty kolor. Placki przekładamy masą tortową maślaną i powidłami. Ciasto jest niezwykle kruche i rozpływające się w ustach.

Printfriendly