sobota, 12 listopada 2016

Bigos z kiszonej kapusty

Zawsze gotuję dużą porcję bigosu, nadwyżkę wekuję w słoiki i przechowuję  w lodówce. W razie napadu głodu lub ochoty na bigos, jest jak znalazł.
Bigos z kapusty kiszonej
Składniki:

7 kg kapusty kiszonej
2 kg szynki
1 golonka
500 g boczku wędzonego
1 kg mięsa mielonego
2 cebule
kilka grzybów suszonych
1 słoik powideł śliwkowych
majeranek
ziele angielskie, liść laurowy
pieprz czarny, sól
pieprz ziołowy, papryka

Wykonanie:

Kapustę kiszoną odciskamy z soku, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości. Odcedzamy. Golonkę i szynkę zalewamy wodą, dodajemy liść laurowy, ziele angielskie i gotujemy do  miękkości ok. 2,5 godziny. Cebulę podsmażamy na patelni. Mięso mielone również dobrze obsmażamy wraz z przyprawami, solą i pieprzem. Grzyby moczymy w zimnej wodzie, kroimy w plasterki. Do sporego garnka przekładamy kapustę, grzyby, podsmażone mięso mielone i cebulę, pokrojony i podsmażony boczek, przedcedzoną wodę po moczeniu grzybów, pokrojoną w kostkę szynkę i golonkę. Zalewamy bulionem z gotowania mięsa, dodajemy przyprawy i dżem śliwkowy lub suszone śliwki i dusimy razem na wolnym ogniu przez ok. godzinę. Na koniec sprawdzamy, czy smak, który nam się nagotował jest odpowiedni, ewentualnie doprawiamy. 

Mleczna kanapka z kokosem

To inna forma mlecznej kanapki, tym razem z masą z kaszy manny i kokosem.
Mleczna kanapka z kokosem
Składniki na ciasto:

 2 jajka
200 ml mleka
100 ml oleju
100 g cukru
200 g mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki kakao

Składniki na masę:

1 l mleka
1 szkl. cukru
7 łyżek kaszy manny
200 g wiórków kokosowych

Wykonanie:

Zaczynamy od przygotowania nadzienia. W garnku zagotowujemy mleko. W misce mieszamy cukier i kaszę manną i wsypujemy do wrzącego mleka. Ciągle mieszając gotujemy przez 5 minut. Następnie dodajemy wiórki kokosowe, zagotowujemy i odstawiamy do wystudzenia.
W jednej misce mieszamy suche  składniki na ciasto: mąkę, cukier , kakao, proszek do pieczenia. Osobno łączymy mokre składniki: olej, mleko i jajka. Łączymy razem suche i mokre składniki, dokładnie mieszamy. Na przygotowaną blaszkę wylewamy połowę masy i wstawiamy ją do nagrzanego do 180 C piekarnika na 10 minut. Następnie wylewamy na nią masę kokosową, wyrównujemy i na wierzch wylewamy resztę ciasta. Pieczemy dalej przez 20 minut. Gotowe ciasto studzimy. Po wierzchu możemy polać polewą czekoladową.

Gofry

Wypróbowałam już wiele przepisów na gofry ale ten u mnie sprawdził się najlepiej.
Gofry
Składniki:

2 szkl. mleka
2 szkl. mąki
2 jajka
6 łyżeczek oleju
1  łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka cukru
sól

Wykonanie:

Mleko, mąkę, żółtka i resztę składników miksujemy na gładka masę. Osobno ubijamy białka na sztywną pianę. Delikatnie mieszając łyżka dodajemy je do reszty ciasta. Pieczemy w nasmarowanej i rozgrzanej gofrownicy na złoty kolor. Podajemy z cukrem pudrem, dżemem lub bitą śmietaną.

Rogaliki drożdżowe

Polecam ten przepis na pyszne rogaliki. Rogaliki wychodzą mięciutkie i pulchne. Ja nadziewam je jabłkami smażonymi i budyniem oraz posypuję cukrem pudrem. Cała rodzina się nimi zajada, świetnie smakują z mlekiem.
Rogaliki drożdżowe
Składniki:

5 szkl. mąki
2 jajka
1/2 l mleka
3/4 szkl. oleju
6 łyżek cukru
sól
10 dag drożdży
2 cukry waniliowe

Wykonanie:

Mleko podgrzewamy i rozpuszczamy w nim drożdże, posypujemy łyżką cukru. Rozczyn przykrywamy ściereczką i czekamy jak wyrośnie. Następnie dodajemy suche składniki a na koniec jajka i olej. Razem wszystko dobrze wyrabiamy. Ciasto wstawiamy na 1/2 godziny do lodówki aby wyrosło. Wałkujemy na stolnicy koło, kroimy na 8 części i nadziewamy ulubionym nadzieniem np. czekoladą, budyniem, dżemem. Zawinięte rogaliki smarujemy rozbełtanym jajkiem i pieczemy w nagrzanym  piekarniku na złoty kolor. Po upieczeniu posypujemy cukrem pudrem.

Printfriendly