piątek, 26 maja 2017

Makaron z cukinią i suszonym pomidorami

Delikatne, lekkie  danko, którego obowiązkowo należy się dokładka aby nasycić głód. Swój śródziemnomorski smak zawdzięcza użytym składnikom i przyprawom. Ekstra danie na np.: postny piątek lub dla wegetarian.
Makaron z cukinią i suszonymi pomidorami
Składniki:

500 g makarony falbanki
2 małe cukinie
5-6 suszonych pomidorów
5 ząbków czosnku
starty parmezan
sól, pieprz czarny

Wykonanie:

Makaron gotujemy al dente. Cukinię myjemy i kroimy w plastry, które następnie podsmażamy na oleju, doprawiamy solą i pieprzem. Gdy cukinia już zmięknie dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i pokrojone w kostkę pomidory. Podlewamy olejem ze słoiczka z suszonymi pomidorami (doda nam aromatu potrawie). Ciepły makaron łączymy z warzywami i posypujemy startym parmezanem.

Makaron z pulpecikami w sosie pomidorowym

Makaron z pulpecikami w sosie pomidorowym to świetna alternatywa dla sosu bolognese. Zawsze to trochę inaczej wygląda i smakuje. My zjedliśmy z apetytem;).
Makaron z pulpecikami w sosie pomidorowym
Składniki:

500 g mięsa mielonego wołowo-wieprzowego
2 ząbki czosnku
1 mała cebula
2 łyżki bułki tartej
sól, pieprz czarny
1 małe jajko
świeża bazylia
1 łyżeczka ziół prowansalskich
starty parmezan
500 g makaronu tagliatelle
500 ml passaty pomidorowej lub pomidorów w puszce

Wykonanie:

Cebulę i czosnek drobno siekamy  i dodajemy do mięsa. Mięso mielone wraz z jajkiem i bułką tartą wyrabiamy na gładka masę doprawiając do smaku. Następnie formujemy małe kulki  i układamy na desce czy talerzu. Osobno w garnku zagotowujemy passatę pomidorową z ziołami prowansalskimi i wkładamy do niej kolejno kulki mięsne. Razem gotujemy ok. 10 min. Jeśli sos wyjdzie za rzadki można go lekko zagęścić mąką. Podajemy z makaronem, świeżą bazylią i posypujemy startym parmezanem.




poniedziałek, 22 maja 2017

Makaron ze szparagami i szynką

Sezon na szparagi w pełni a ponieważ jest dość krótki- korzystajmy do woli.

Makaron ze szparagami i szynką
Składniki:

500 g makaronu tagiatelle
150 g szynki lub dobrej kiełbasy krakowskiej
500 g  szparagów
sól, pieprz
400 g jogurtu greckiego
3 ząbki czosnku

Wykonanie:

Makaron gotujemy al dente, odcedzamy a 1/2 szkl wody z gotowania zachowujemy. Na patelni podsmażamy na oleju czosnek i szynkę pokrojoną w kostkę. Szparagi płuczemy i kroimy w 1,5 cm paski. Obgotowujemy w osolonej wodzie do miękkości, na koniec wrzucamy główki szparagów. Przecedzone szparagi przekładamy na patelnię z szynką, podlewamy woda z gotowania makaronu, dokładamy jogurt grecki, sól i pieprz i gotujemy przez kilka chwil do połączenia się smaków i zredukowania sosu. Na koniec dodajemy do sosu ugotowany makaron, mieszamy ze sobą składniki i przekładamy na talerze.

Roladki z piersi indyka z suszonymi pomidorami, fetą i świeżą bazylią

Dziś pierś indyka wykorzystałam do przyrządzenia pysznych roladek ze smacznym farszem w stylu włoskim.
Roladki z piersi indyka z suszonymi pomidorami, fetą i świeżą bazylią
Składniki:

1 pierś indyka
1 słoiczek suszonych pomidorów
ok. 100 g fety
10 listków świeżej bazylii
sól, pieprz czarny
mąka do obtoczenia
suszony czosnek
sok z cytryny

Wykonanie:

Pierś indyczą płuczemy i kroimy na kotlety. Mięso rozbijamy tłuczkiem i doprawiamy solą, pieprzem i czosnkiem suszonym a następnie marynujemy w oleju z suszonych pomidorów i soku z cytryny. Osobno przygotowujemy nadzienie z pokrojonych w kostkę pomidorów i rozgniecionej widelcem fety oraz posiekanej bazylii. Farszu nie ma potrzeby doprawiania, gdyż jest dosyć aromatyczny. Faszerujemy mięso i zawijamy w roladki. Mięso ładnie się skleja ze sobą a więc nie używamy wykałaczek. Roladki obtaczamy w mące i smażymy na oleju. Następnie przekładamy do naczynia żaroodpornego, podlewamy niewielką ilością wody i zapiekamy przez kilkanaście minut w rozgrzanym piekarniku aby doszły w środku. Indycze roladki podałam z kaszą bulgur z vermicelli oraz świeżą sałatą. Polecam szczególnie na niedzielny obiad.

Domowa vegeta

W większości naszych kuchni znajdziemy vegetę, która służy nam do przyprawiania niemalże wszystkich potraw, często zastępując sól. Niestety ta ze sklepu nie jest zdrowa, obok dużej ilości soli zawiera bowiem glutaminian sodu, cukier i sztuczne barwniki. Ale pamiętajmy, że zawsze jest alternatywa. Vegetę możemy sami zrobić w domu wykorzystując do tego celu suszone warzyw i dodatki, które  lubimy. Niech to będzie sól np. kłodawska czy himalajska, kurkuma, pieprz czarny. Poprzez dodanie różnych przypraw za każdym razem możemy uzyskać trochę inny smak mieszanki. Mogą to być: ziele angielskie, kminek, gałka muszkatołowa, gożdżiki lub bazylia i oregano, lubczyk.
Domowa vegeta
Składniki:

1/2 kg suszonych warzyw (marchew, pietruszka, pasternak, cebula)
2 łyżki suszonego lubczyku
garść suszonej natki pietruszki
6 łyżek soli
1 łyżka pieprzy czarnego
5 łyżek kurkumy
2 łyżek suszonego czosnku
8 ziarenek ziela angielskiego
ewentualnie suszone grzyby

Wykonanie:

Suszone warzywa i ziele angielskie mielimy w młynku do kawy. Ja zmieliłam w Termomixie. Dodajemy pozostałe dodatki i dokładnie mieszamy. Jeśli wolimy bardziej słoną lub intensywną w smaku vegetę - dosypujemy przypraw i stwarzamy własną recepturę. Przesypujemy do słoików, zakręcamy i używamy do zup, sosów, mięs. 

Pierś kurczaka w cieście naleśnikowym

Gorąco polecam ten sposób na pierś kurczaka, mięso jest soczyste i aromatyczne otulone cienką warstwą ciasta naleśnikowego.
Pierś kurczaka w cieście naleśnikowym
Składniki:

1 pierś kurczaka
przyprawa do kurczaka
sól, pieprz czarny
czosnek granulowany
ciasto naleśnikowe z ok. 1/2 szkl. mleka

Wykonanie:

Piersi kurczaka płuczemy pod zimną wodą, dzielimy na kotlety i doprawiamy do smaku solą, pieprzem i czosnkiem oraz przyprawą do kurczaka z papryką. W misce przygotowujemy ciasto naleśnikowe z mleka, mąki, odrobiny proszku do pieczenia, soli i przyprawy do kurczaka. Dodanie tej przyprawy  do ciasta jest konieczne, gdyż inaczej naleśnik nie ma smaku. Kotlety obtaczamy w cieście naleśnikowym, nadmiar odsączamy i smażymy na rozgrzanym oleju. Ja podałam kurczaka z pieczonymi ziemniakami i sałatą z jogurtem. Smacznego!

niedziela, 21 maja 2017

Wątróbka z cebulą

Będąc na zakupach na targu weszłam do sklepu mięsnego, gdzie ekspedientka akurat wykładała świeżą wątróbkę.  To stało się mym natchnieniem na obiad - wątróbka z cebulą, zdrowe i pożywne danie z dużą zawartością witaminy C. Do tego akuratny kiszony ogórek i chleb z miejscowej piekarni - prosty i smaczny posiłek dla całej rodziny. Wątróbka wyszła miękka a odgrzana na drugi dzień również smakowała wyśmienicie.
Wątróbka z cebulą
Składniki:

 1 kg wątróbki
3 spore cebule
sól, pieprz czarny
maggi w płynie
ewentualnie 1 kwaśne jabłko
mąka

Wykonanie:

Wątróbkę płuczemy pod bieżącą wodą, oczyszczamy ze ścięgien, kroimy w plastry i namaczamy przez co najmniej godzinę w mleku. Następnie obtaczamy ją w mące i smażymy na dobrze rozgrzanym smalcu. Cebulę obieramy z łupin, kroimy w plasterki i podduszamy  w garnku na łyżce smalcu, soląc i pieprząc zarazem. Jeżeli dodajemy jabłko to ścieramy je na tarce jarzynowej i dusimy razem z cebulą. Do podduszonej cebuli przekładamy partiami usmażoną wątróbkę. Skrapiamy maggi w płynie, mieszamy i razem podduszamy przez kilka minut. Na koniec  możemy doprawić solą i pieprzem. Wątróbkę podajemy gorącą z ogórkiem kiszonym i pieczywem. 

Tort na moje urodziny

Kolejne urodziny - kolejny tort. Do jego wykonania użyłam śmietany 30%, jedna z warstw to masa o  smaku czarnej porzeczki, kolejna warstwa bitej śmietany została wzbogacona o owoce kiwi.
Tort na moje urodziny

Printfriendly