piątek, 9 grudnia 2016

Karmazyn pieczony z masłem koperkowym

Moja bratowa jest wegetarianką ale zawsze może liczyć u mnie  na kawałek pysznej ryby, tym razem pieczonej, specjalnie dla matki karmiącej.
Karmazyn pieczony z masłem koperkowym
Składniki:

 2 filety karmazyna
3 łyżki posiekanego koperku
2 ząbki czosnku
3 łyżki masła
sól, pieprz czarny
sok z cytryny

Wykonanie:

Filety płuczemy i osuszamy a następnie oprószamy solą i pieprzem, skrapiamy sokiem z cytryny. Osobno w miseczce łączymy masło z czosnkiem i koperkiem. Tak powstałym masłem koperkowym smarujemy po wierzchu filety ryby. Rozkładamy folię aluminiową, smarujemy ją olejem i układamy rybę. Zawijamy brzegi formując kopertę i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy ok. 20 min. w 180°C. Ja podałam z ryżem i zapiekaną cykorią.

czwartek, 8 grudnia 2016

Filet kurczaka zapiekany w sosie borowikowym

Tego kurczaka zaprezentowałam na "proszony obiad". Danie zrobiło furorę a mięsko zeszło do ostatniej sztuki. Proszono  mnie o przepis, więc dzielę się. Dla mnie było wielką frajdą przygotowywanie, bo jest to obiad z tych, co to się same robią . Za sprawą śmietany kremówki wytworzył się smakowity sos, który idealnie współgrał z dzikim ryżem.

Filet kurczaka zapiekany w sosie borowikowym
Składniki:

2 filety kurczaka
2 zupy borowikowe w proszku
sól, pieprz czarny
400 g śmietanki 30%
200 g pieczarek (opcjonalnie)
1 mała cebula

Wykonanie:

Pieczarki myjemy, kroimy w plasterki i dusimy razem z cebulą. Odstawiamy. Piersi myjemy, dzielimy na polędwiczki i przyprawiamy solą oraz pieprzem. Również odstawiamy na co najmniej godzinę do lodówki. Do naczynia żaroodpornego wykładamy mięso, na wierzchu wykładamy pieczarki. W naczyniu łączymy ze sobą śmietankę wraz z zupami borowikowymi w proszku. Polędwiczki zalewamy śmietaną. Możemy posypać startym serem żółtym ale ja tego nie zrobiłam. Wstawiamy do zimnego piekarnika i pieczemy przez 40 min w 180°C. 


Placek amerykański

Spotkałam się z różnymi nazwami tego ciasta jak np.: dziad, ciasto z jabłkami. Jak kto zwał, tak zwał, grunt, że ciasto jest pyszne, wilgotne za sprawą oleju, lekkie za przyczyną  dużej ilości jabłek i roztaczające wokół siebie upajającą woń cynamonu. Któż się może oprzeć..
Placek amerykański
Składniki na dużą blachę:

5 jajek
1,5 szkl. cukru
2 i 1/4 szkl. mąki
1,5 szkl. oleju
1,5 łyżeczki sody
1,5 łyżki cynamonu
3 łyżki kakao
garść grubo pokrojonych orzechów (może być, nie musi)
90 dag grubo pokrojonych  w kostkę jabłek

Wykonanie:

Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy na sztywną pianę, dosypujemy powoli cukier wciąż miksując, następnie dodajemy po jednym żółtku. Do piany z jajek dolewamy porcjami olej, mąkę i resztę składników. Wszystko łączymy delikatnie łyżką. Na koniec dosypujemy jabłka i orzechy. Ciasto wylewamy do wysmarowanej tłuszczem i obsypanej kaszą manną formy i pieczemy 40 min w 180° C. Po wystudzeniu posypujemy ciasto cukrem pudrem.

Zupa z czerwoną soczewicą

Fantastycznie rozgrzewająca zupa, w sam raz na zimową aurę, którą mamy za oknami.
Zupa z czerwonej soczewicy
Składniki:

250 g suchej czerwonej soczewicy
1 marchewka
1 pietruszka
2 spore ziemniaki
bulion
2 łyżki koncentratu pomidorowego
liść laurowy, ziele angielskie
sól, pieprz czarny
papryka ostra
szczypta kminu rzymskiego
natka pietruszki

Wykonanie:

Do bulionu dodajemy pokrojone w półplasterki marchewkę z pietruszką oraz pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotujemy ok 10-15 min. Soczewicę dokładnie płuczemy w zimnej wodzie i dokładamy do warzyw. Gotujemy 7 minut. Doprawiamy przyprawami, dodajemy koncentrat pomidorowy i posypujemy posiekaną natką pietruszki. Zupa jest dosyć treściwa z racji zawartości sporej ilości białka w soczewicy.

Soczewica charakteryzuje się niskim IG, przez co ma zastosowanie w diecie osób chorych na cukrzycę. Jest bardzo dobrym żródłem pełnowartościowego białka (100 g soczewicy zawiera 25,4 g białka). Ponadto bogata jest w błonnik, witamy z grupy B i minerały.


Nototenia panierowana w mące

Bardzo klasyczna ryba w dosyć tradycyjnej odsłonie. Smakowała przepysznie, zjadłam wszystko z tego talerza plus dokładkę. Uwielbiam rybę.

Nototenia panierowana w mące
Składniki:

1 kg tuszy nototenii
1/2 cytryny
sól, pieprz ziołowy
pieprz cytrynowy
2 ząbki czosnku
ziołowa przypraw a do ryb
mąka

Wykonanie:

Rybę rozmrażamy, oczyszczamy, osuszamy i dzielimy na filety. Obtaczamy  w przyprawach, nacieramy przeciśniętym przez praskę czosnkiem i skrapiamy sokiem z cytryny. Filety odstawiamy na kilka godzin do lodówki. Ja to zrobiłam dzień wcześniej.  Następnie rybę panierujemy w mące i smażymy na głębokim oleju z obu stron na złoty kolor. Tak przygotowana ryba jest bardzo aromatyczna i smaczna.


Makaron z anchois i suszonymi pomidorami

Dawno mnie tu nie było. W międzyczasie gotowałam i piekłam oczywiście. Mam w zanadrzu kilka zdjęć, więc do dzieła. Na początek coś lekkiego bo makaron z filecikami anchois, suszonymi pomidorami, natką pietruszki, oprószony twardym, wyrazistym serem. Danie lekkie, choć gwarantuję, że na pewno się najemy, mimo, iż nie widać tu mięsa.  Ale po kolei:
Makaron z anchois i suszonym pomidorami
Składniki:

1/2 paczki makaronu spaghetti
1 puszka anchois (50g)
70 g suszonych pomidorów
2 ząbki czosnku
2 łyżki oliwy
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
pieprz czarny
ser grana padano

Wykonanie:

Makaron gotujemy al dente. Na patelni rozgrzewamy oliwę, dorzucamy przeciśnięty przez praskę czosnek, który szklimy, dokładamy posiekane w paski suszone pomidory oraz pokrojone w kawałki anchois. Możemy zostawić kilka filecików do dekoracji. Na koniec dokładamy natkę pietruszki. Całość doprawiamy pieprzem. Soli nie potrzebujemy, gdyż anchois są już wystarczająco słone. Ugotowany makaron przekładamy na patelnię z sosem, łączymy ze sobą składniki i wykładamy na talerze. Potrawę możemy udekorować odłożonymi anchois i oprószamy startym serem.

Printfriendly