piątek, 30 września 2016

Ciasto marchewkowe

Moje dziewczynki zażyczyły sobie coś słodkiego na kolację. Od razu wiedziałam, czym ich zadowolę. Będzie  to  ciasto marchewkowe z wykorzystaniem własnej marchewki prosto z grządki. W przygotowaniu nie jest pracochłonne, składniki są w domu a więc do dzieła.

Ciasto marchewkowe

Składniki:

6 dużych jaj
3/4 szkl. cukru
3/4 szkl. brązowego cukru
1  i 1/2 szkl. oleju
3 szkl. mąki
6 sztuk dużych marchewek
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 i 1/2 łyżeczki sody
szczypta pieprzu czarnego
1/2 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki cynamonu

Wykonanie:

Marchewki obieramy i ścieramy na tarce jarzynowej. Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy je na sztywno. Dodajemy porcjami cukier i dalej ubijamy mikserem. W następnej kolejności dodajemy po jednym żółtku w dalszym ciągu miksując. Do piany z jajek dolewamy powoli olej i delikatnie mieszamy. Teraz dodajemy startą marchewkę. Na koniec dosypujemy mąkę, proszek do pieczenia, sodę oraz szczyptę pieprzu i kurkumę. Opcjonalnie do ciasta można dorzucić posiekane orzechy, migdały czy rodzynki. Ciasto wylewamy na dużą blachę uprzednio wysmarowaną i pieczemy 40 minut w 180 C. Gotowe ciasto można przełożyć dżemem, kremem lub polać polewą czekoladową. Ja zwykle posypuję cukrem pudrem i to w zupełności wystarcza. 

Zupa ogórkowa

Moja średnia córka twierdzi uparcie, że moja zupa ogórkowa jest najlepsza, jaką jadła. Proszę, spróbujmy się przekonać. Zapraszam dziś na talerz rozgrzewającej, lekko kwaśnej zupy, w sam raz na jesienne szarugi.
Zupa ogórkowa
Składniki:

wywar z kości
6 ogórków kiszonych
1 spora marchewka
1 pietruszka
7 ziemniaków
koperek świeży bub mrożony
3-4 łyżki śmietany 30%
2 łyżki masła
ziele angielskie, liść laurowy
sól, pieprz czarny


Wykonanie:

Do wywaru z kości dodajemy pokrojone warzywa: marchewkę, ziemniaki i pietruszkę. Kiszone ogórki ścieramy na tarce jarzynowej i dusimy je na patelni na roztopionym maśle przez jakieś 10 minut. Gdy warzywa będą już miękkie dodajemy ogórki i gotujemy przez ok 10 minut. Na koniec przyprawiamy i zaciągamy śmietaną, posypujemy koperkiem. To pyszna i rozgrzewająca zupa dla całej rodziny.

Kotlety mielone

Miałam wielką ochotę na tradycyjnie przygotowane mięso, padło na mielone. Oto moja odsłona kotletów mielonych:
Kotlety mielone
Kotlety mielone
Składniki:

1 kg mięsa mielone wieprzowego
1 czerstwa bułka
bułka tarta
1 duże jajko
2 ząbki czosnku
sól, pieprz
pieprz ziołowy
ziele angielskie mielone

Wykonanie:

Mięso mielone przekładamy do miski. Czerstwą bułkę namaczamy w wodzie a po odciśnięciu dodajemy do mięsa. Czosnek drobno siekamy lub przepuszczamy przez praskę i dorzucamy do masy mięsnej. Dodajemy jajko, przyprawy, bułkę tartą i wszystko dobrze wyrabiamy. Formujemy w rekach dowolnej wielkości walec z mięsa, który spłaszczamy w dłoniach i panierujemy w bułce tartej. Smażymy na rozgrzanym smalcu a obu stron. Usmażone kotlety przekładamy do rondla i albo zapiekamy kilkanaście minut w piekarniku albo podduszamy chwilę na gazie po uprzednim podlaniu wodą aby kotlety nam nie przywarły. Podajemy gorące z ulubionymi dodatkami.

Sałatka tabbouleh z bulgurem

Pamiętam smak tej sałatki sprzed osiemnastu lat, kiedy to pierwszy raz jadłam ją w Antwerpii, już wtedy zachwyciła mnie swoją lekkością, świeżością i aromatem. Do tej pory do jej wykonanie używałam kuskusu ale od kiedy bez problemu można kupić w markecie kaszę bulgur, zdecydowanie ją preferuję. Dziś jest to moje drugie, piątkowe śniadanie w pracy.

Sałatka tabbouleh z bulgurem

 Składniki:

200 g kaszy bulgur
2 szkl. wody 
5 pomidorów
1 mała cebula
pęczek natki pietruszki
1 ząbek czosnku
sok z cytryny
otarta skórka z cytryny
3  łyżki oliwy z oliwek
sól, pieprz

Wykonanie:

Na gotującą się wodę z solą wrzucamy suche ziarno kaszy bulgur i gotujemy do miękkości  tj. ok 15  min. Cebulę i pomidory kroimy w kostkę ( cebulę kroję naprawdę drobno), natkę pietruszki cienko siekamy nożem. Łączymy przestudzoną kaszę z warzywami. Doprawiamy solą, pieprzem, skórką i sokiem z cytryny oraz drobno posiekanym czosnkiem. Delikatnie mieszamy z oliwą. Sałatka najlepiej smakuje po schłodzeniu w lodówce. Jeśli lubimy, możemy wzbogacić ją przez dodanie posiekanego ogórka, paprykę i (lub) miętę.

Kasza bulgur jest otrzymywana z gotowanych, wysuszonych i gniecionych ziaren pszenicy durum - najbardziej wartościowej odmiany pszenicy. Występuje w trzech odmianach: drobno-, średnio- i gruboziarnistej. Bulgur zawiera składniki mineralne ściśle ze sobą współpracujące, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego: potas, magnez, wapń i sód. Jest bogata w  błonnik, który obniża poziom złego cholesterolu i wiąże tłuszcz w przewodzie pokarmowym. Kasza bulgur jest bogata w żelazo i witaminy z grupy B.



Zapiekanki na bułce z pieczarkami

Została mi w lodówce spora ilość pieczarek, w szufladzie czerstwieją bułki bo dzieci nie konsumują ich na bieżąco, hmm - czas na zapiekanki! A więc do dzieła.
Zapiekanki z pieczarkami na bułce
Składniki:

1/2 kg pieczarek
1 cebula
1 łyżka masła
5 bułek
10 plastrów żółtego sera
2 łyżki majonezu
2 łyżki keczupu + keczup na wierzch
sól, pieprz

Wykonanie:

Pieczarki myjemy pod zimną, bieżącą wodą a cebulę obieramy. Pieczarki i cebulę ścieramy na tarce jarzynowej. Dusimy w rondelku a pod koniec dodajemy sól i pieprz oraz łyżkę masła. Bułki przekrawamy na pół. W miseczce przygotowujemy sos z majonezu i keczupu (2 łyżki) . Smarujemy nim połówki bułek. Na wierzch kładziemy farsz pieczarkowy i przykrywamy całość plastrem żółtego sera. Jeśli lubimy możemy posypać po serze przyprawą np. do kurczaka. Gotowe zapiekanki pieczemy w piekarniku ok 15-20 min. Podajemy z keczupem.

Buraczki zasmażane

Znowu buraki? Ja tak mam, jak już coś wezmę na warsztat to aż do znudzenia;)))
Buraczki zasmażane
Składniki:

1/2 kg ugotowanych i startych buraków
50 g masła
2 łyżki mąki
sól, pieprz, cukier
sok z cytryny
2 łyżki śmietany 30%

Wykonanie:

W rondelku roztapiamy masło i dokładamy mąkę. Robimy jasną zasmażkę smażąc i mieszając przez kilka chwil. Wtedy dodajemy starte, ugotowane buraczki czerwone. Możemy wykorzystać te przygotowane na zimę. Następnie dolewamy trochę wody i dusimy całość do miękkości i zagęszczenia się buraczków. Pod koniec doprawiamy brakującymi przyprawiamy i wlewamy bezpośrednio śmietanę. Gotowe! Myślę, że nie muszę nikogo przekonywać, że smakują najlepiej z kotletami mielonymi i ziemniakami z wody?!

czwartek, 29 września 2016

Ćwikła z chrzanem

Uwielbiam buraki, czy to zasmażane, w barszczu, zdrowy zakwas buraczany albo właśnie ćwikła z chrzanem. Być może niektórym kojarzy się ona jako dodatek do mięs na święta ale ja często ją robię poza okazjami. Najlepiej zrobić większą ilość ćwikły, zawekować w słoiki  a spokojnie może postać w lodówce nawet parę tygodni.
Ćwikła z chrzanem

Składniki: 

1,5 kg buraków 
200 g chrzanu ze słoika
sól, cukier do smaku
sok z cytryny

Wykonanie:

Buraki myjemy, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości. Czas gotowania zależny jest od wielkości buraków i odmiany. Ja podłużne i małe buraczki gotowałam jedną godzinę. Następnie lekko je studzimy i obieramy jeszcze ciepłe ze skórki. Buraki ścieramy na tarce na drobnych oczkach (można również na jarzynowej ale jeśli zetrzemy na drobnych oczkach, buraki puszczą nam więcej soku). Dodajemy do nich chrzan i przyprawy do smaku oraz dokładnie mieszamy. Ćwikłę najlepiej przełożyć do słoików i wstawić do lodówki na noc aby się przegryzła. Na drugi dzień ma już pożądany przez nas smak. 

Właściwości prozdrowotne ćwikły to wypadkowa  właściwości buraków i chrzanu. Przede wszystkim ćwikła ułatwia trawienie, stąd już od wieków podawana była do dań tłustych, ciężkostrawnych.  Buraki posiadają spore ilości witaminy C oraz witamin z grupy B a także mają właściwości odtruwające organizm i bakteriobójcze. Chrzan natomiast działa rozgrzewająco. Sprawia, że poprawia się odporność organizmu oraz funkcjonowanie takich narządów jak nerki i wątroba.

środa, 28 września 2016

Pierogi ruskie

Pierogi - któż Was  ich nie lubi!? Jest już  po wykopkach, a więc ziemniaki królują w mojej kuchni.
Pierogi ruskie


Składniki:

1,4 kg ziemniaków
75 dag sera białego półtłustego
1 cebula
sól, pieprz

Wykonanie:

Ziemniaki obieramy i gotujemy do miękkości. Odcedzamy i przepuszczamy gorące przez praskę. Następnie łączymy je z serem białym ( można dodać drobno posiekaną cebulę), przyprawiamy solą oraz pieprzem i wyrabiamy do połączenia się składników. Zagniatamy ciasto na pierogi (najlepiej zrobić to w czasie gdy ziemniaki nam się gotują). Wałkujemy je  nie za cienko na okrąg i wycinamy kółka literatką. Każdy krążek nadziewamy farszem serowo-ziemniaczanym i dokładnie zlepiamy brzegi palcami. W sporym garnku gotujemy lekko osoloną wodę, dodając łyżkę oleju. Na wrzątek wrzucamy partiami pierogi i gotujemy do wypłynięcia. Wyjmujemy je łyżka cedzakową  na durszlak, przelewamy strumieniem zimnej wody i układamy na tacy. Pierogi podajemy gorące, z roztopionym masłem lub topionymi skwarkami. W razie potrzeby możemy dosolić na talerzu solą himalajską. Z tej porcji farszu wychodzi ok. 70 szt. średniej wielkości pierogów.

wtorek, 27 września 2016

Kurczak po cygańsku

To jeden z naszych  ulubionych sposobów na przyrządzenie kurczaka. Sos cygański nadaje udkom smak słodko-pikantny, powoduje, że  mięso nie jest suche a wilgotne i aromatyczne. Jeśli zostanie nam coś z obiadu, równie dobrze można odgrzać na drugi dzień, bez obawy o utratę smaku i wysuszenie mięsa.
Kurczak po cygańsku

Składniki:

10 podudzi z kurczaka
3/4 szkl. wody
1/2 szkl. powideł śliwkowych
1/2 szkl. pikantnego keczupu
8 suszonych śliwek
1 spora cebula
100 g masła
sól
papryka słodka

Wykonanie:

Podudzia myjemy, osuszamy i przyprawiamy solą i papryką. Kurczaka obsmażamy na gorącym maśle z każdej strony. W rondlu roztapiamy łyżkę masła i szklimy na nim pokrojoną w piórka cebulę. Dodajemy do niej  resztę składników: wodę, powidła, keczup i suszone śliwki. Całość gotujemy na niewielkim ogniu, do zredukowania i zagęszczenia się sosu. Gotowym sosem polewamy podudzia kurczaka ułożone w naczyniu żaroodpornym. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy ok 1 godziny w 180 C, pod przykryciem. 20 minut przed upływem czasu odkrywamy aby sos nam się ładnie zagęścił. Ja zazwyczaj podaję  z ryżem i sezonową surówką. Polecam wytworzonym sosem polać ryż a dodatkowo nabierze smaku potrawy.Smacznego!


Printfriendly