piątek, 23 września 2016

Tort-koszyczek

Właśnie wyszedł spod mojej ręki tort koszyczek z masami: śmietanową i malinową, z dodatkiem konfitury porzeczkowej. Nie powiem, jestem dumna z efektu;). Tuszę, że  w smaku jest tak samo dobry jak wygląda. Na razie czeka mnie podróż z nim a  jutro degustacja. Jeśli interesuje Was sposób wykonanie proszę o komentarze.
Tort koszyczek
Tort koszyczek


czwartek, 22 września 2016

Smażony okoń

Mąż sprawił mi dwa kilo świeżego okonia z lokalnej rzeki. Przygotowałam go "po prostu", prościej się nie da. Efekt:  naturalny aromat świeżej ryby został zachowany.
Smażony okoń
Składniki:

świeże okonie
sól

Wykonanie:

Sprawioną i opłukaną rybę nacinamy delikatnie z obu stron i nacieramy solą. Odstawiamy najlepiej na noc. Następnego dnia smażymy na rozgrzanym oleju.

Paszteciki z parówką i serem żółtym

Dobrze jest czasami przygotować danie, które w dowolnej chwili każdy z członków rodziny może sobie na szybko podsmażyć.
Paszteciki z parówką i żółtym serem
Składniki:

15 szt. naleśników
15 szt. parówek
40 dag sera żółtego w plastrach
7 ogórków konserwowych
półlitrowy słoik papryki konserwowej
3 jajka
bułka tarta

Wykonanie:

Na dużej desce do krojenia układamy naleśnika. Na jego środku kładziemy 2 plastry sera (powinien znajdować się na całej długości naleśnika). Na ser kładziemy parówkę, pokrojonego w paski ogórka i paprykę. Dodatki należy również równomiernie rozłożyć na całym naleśniku. Zakładamy jeden brzeg za nadzienie i ściśle zawijamy w rulonik. Pasztecika kroimy na pół i obtaczamy w rozbełtanym jajku z dodatkiem soli i pieprzu a następnie w bułce tartej. Smażymy na wolnym ogniu z każdej strony, tak aby parówka się zagrzała a ser żółty roztopił. Oczywiście podajemy z czystym barszczem czerwonym. Jak łatwo obliczyć z podanej porcji wyjdzie nam 30 sztuk pasztecików. 
Paszteciki z parówką i serem żółtym




środa, 21 września 2016

Makaron z kurczakiem i brokułem w sosie śmietanowym

Jeśli miałabym wskazać jedno z moich ulubionych dań z makaronem, to makaron z piersią kurczaka i brokułem w sosie śmietanowym, na pewno znalazłby się w samej czołówce. Posiada wszystkie atuty wrześniowych obiadów, kiedy zebranie goni zebranie, gdzie człowiek organizuje się na nowo, gdzie kurczy się czas między zajęciami dodatkowymi dzieci a pracą i prowadzeniem domu jak zwykle. Jest to szybkie w wykonaniu danko a na dodatek posiada wyborny smak za sprawą brokułu i czosnku.
Makaron z kurczakiem i brokułem w sosie śmietanowym
Składniki:

500 g makaronu świderki
700 g piersi kurczaka
500 g brokułu
400 g śmietany (lub jogurtu greckiego)
3-4 ząbki czosnku
sól, pieprz

Wykonanie:

Makaron gotujemy al dente. Brokuł dzielimy na różyczki i obgotowujemy w wodzie z solą i łyżeczką cukru. Pierś kurczaka kroimy w kostkę i obtaczamy w soli i pieprzu a następnie obsmażamy na oleju, dodając pod koniec  posiekane ząbki czosnku. Makaron, brokuł i pierś kurczaka przekładamy do sporego garnka, zalewamy śmietaną (ewentualnie jogurtem) i chwilę razem dusimy, delikatnie  łącząc ze sobą składniki. Można doprawić do smaku solą lub pieprzem. 

wtorek, 20 września 2016

Powidła śliwkowe wg Cioci Bogusi

Mamy w rodzinie 80-letnią Ciocię Bogusię, bardzo żywotną i sprytną osobę, która wspina się na sam wierzchołek śliwki by zerwać ostatnie sztuki owoców. Jest przy tym kopalnią  sprawdzonych przepisów, przekazywanych z ust do ust. A oto jeden z nich:
Powidła śliwkowe wg Cioci Bogusi
Składniki:

5 kg śliwek węgierek już odpestkowanych
1 kg cukru
2 łyżki octu

Wykonanie:

Umyte, odpestkowane śliwki przekładamy do dużego garnka, zasypujemy cukrem, dodajemy ocet i mieszamy łyżką. Garnek przykrywamy pokrywką i odstawiamy na noc. Na drugi dzień rozpoczynamy smażenie, które potrwa ok 3 godziny. Jeśli nasze powidła nie uzyskały we wskazanym czasie odpowiedniej konsystencji, przedłużamy smażenie. Podczas obróbki nie dodajemy już cukru, jedynie od czasu do czasu mieszamy śliwki drewnianą łyżką. Dużym atutem tego sposobu jest fakt, że  śliwki nam nie przywierają do dna i dzięki octowi zyskują ładny, intensywny kolor. Gotowe powidła przekładamy w słoiki, zamykamy i odwracamy do góry dnem. 

Śliwki węgierki mają wiele cennych właściwości. Regulują trawienie, chronią przed wolnymi rodnikami a także poprawiają humor dzięki zawartości witamin z grupy B. Zapobiegają zaparciom a przez to zmniejszają ryzyka raka jelita grubego. Dzięki dużej zawartości pektyn, śliwki czyszczą przewód pokarmowy. Działanie antyoksydacyjne śliwek zapewnia zawartość witamin C, A, E oraz polifenoli.

Barszcz czerwony z fasolą "piękny Jaś"

To bardziej treściwa odsłona barszczu czerwonego wzbogaconego o fasolę "piękny Jaś".
Barszcz czerwony z fasolą "piękny Jaś"
Składniki:

200 g świeżej fasoli "piękny Jaś"
3 duże buraki
wywar drobiowy
ziele angielskie, liść laurowy
sól, pieprz czarny
majeranek otarty
1 ząbek czosnku
1,5 łyżki octu jabłkowego
śmietana lub  jogurt grecki

Wykonanie:

Do gotowego wywaru dodajemy opłukaną fasolę i gotujemy ok. 1 godziny. Pod koniec dodajemy starte na tarce jarzynowej buraki i gotujemy do miękkości. Dodajemy przyprawy: czosnek, sól, pieprz i majeranek. Gotujemy aby barszcz nabrał smaku a na koniec dolewamy ocet, który zapewni nam piękny czerwony kolor naszej zupy. Na każdy talerz zupy kładziemy po łyżce śmietany lub jogurtu i podajemy do stołu.

Zupa-krem z brokułów

Zupa-krem z brokułów to bardziej wykwintna wersja tradycyjnej "brokułowej"
Zupa-krem z brokułów
Składniki:

500 g brokuła
1 duża marchewka
6 średnich ziemniaków
sól, pieprz
ziele angielskie, liść laurowy
ząbek czosnku
grzanki

Wykonanie:

Do wywaru mięsnego lub warzywnego wrzucamy pokrojone w kostkę ziemniaki i marchewkę. Gotujemy do miękkości a na koniec dokładamy pokrojony na różyczki brokuł. Gdy wszystkie warzywa są już odpowiednio miękkie, dosmaczamy zupę i blendujemy. Osobno na patelni przygotowujemy grzanki: natarte czosnkiem kromki czerstwego chleba rumienimy na podlanej olejem patelni. Dla lubiących zabielane zupy: można dodać keks śmietany na miseczkę zupy. Smacznego!!!


Sok z owoców czarnego bzu

Przełom sierpnia i września to czas, kiedy dojrzewa czarny bez. Musimy pamiętać, że  ścinamy całe baldachy, gdy wszystkie owoce są już dojrzałe, czarne i lśniące. Świeże owoce zawierają toksyczny składnik sambunigrynę, która po spożyciu rozkładana jest do cyjanowodoru. Jednak podczas suszenia czy gotowania sambunigryna rozkłada się i staje się zupełnie nieszkodliwa.
Sok z owoców czarnego bzu
Składniki:

1 kg owoców czarnego bzu ( odszypułkowanych)
4 szkl.  cukru
4 szkl. wody
5 plastrów cytryn

Wykonanie:

Odszypułkowane owoce czarnego bzu- najwygodniej zrobić to widelcem -  płuczemy, przekładamy do garnka, dodajemy plasterki cytryn i zalewamy wody. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 1 godzinę. Po tym czasie odcedzamy sok przez sito i dosypujemy do niego 4 szkl. cukru. Gotujemy do rozpuszczenia się cukru. Gotowy sok przelewamy w butelki i zostawiamy je do zassania. 

Owoce czarnego bzu zawierają wiele cennych substancji takich jak glikozydy antocyjanowe, pektyny, garbniki, kwasy owocowe, witaminy C, A, sole mineralne. Mają właściwości napotne, moczopędne, delikatnie przeczyszczające. Zaleca się je jako środek odtruwający i pomagający usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii i toksyny. Przetwory z owoców czarnego bzu mogą też być stosowane jako pomocniczy lek przeciwbólowy w nerwobólach i rwie kulszowej. Znane jest jego działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne, sprawdza się przy przeziębieniach. Zalecana dzienna porcja spożycia to 50 ml soku rozcieńczonego wodą.

Tarte buraczki na zimę

To świetny sposób na przygotowanie tartych buraków na zimę. Sprawdza się, gdy nie posiadamy piwnicy i buraki straciły by jędrność podczas przechowywania. A zimą, gdy tylko zamarzy nam się barszcz czerwony czy buraczki zasmażane, wystarczy tylko otworzyć słoik z buraczkami.
Tarte buraczki na zimę


Składniki:

6 kg buraków
2 łyżki soli
6 łyżek cukru 
3 łyżeczki kwasku cytrynowego

Wykonanie:

Buraki myjemy, zalewamy zimna wodą i gotujemy przez godzinę. Po tym czasie studzimy w wodzie, w której się gotowały. Lekko ciepłe buraki obieramy, płuczemy pod bieżącą wodą i trzemy na tarce jarzynowej. Przekładamy do dużego garnka, zagotowujemy dodając sól, cukier i kwasek cytrynowy wedle uznania. Gotujemy jeszcze 5-10 minut a następnie przekładamy do słoików. Zakręcamy i pasteryzujemy ok 20 minut. Gotowe!


poniedziałek, 19 września 2016

Naleśniki z ricottą i syropem klonowym

Gwarantuję, że naleśniki te znikną z talerza w oka mgnieniu, przynajmniej tak to się dzieje u mnie. Cała rodzina w nich zasmakowała a dodatek syropu klonowego zawsze gwarantuje powodzenie w kuchni.
Naleśniki z ricottą i syropem klonowym
Składniki na ciasto:

2 szkl. mleka
1 szkl. wody
2 szkl. mąki
2 jajka
szczypta soli
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 łyżki cukru

Składniki na nadzienie:

2 opakowania ricotty (2x250 g)
2 łyżki miodu
1/2 łyżeczki cynamonu

Syrop klonowy do polania

Wykonanie:

Wszystkie składniki na ciasto ubijamy mikserem do uzyskania jednolitej konsystencji. Odstawiamy na 1/2 godziny aby mąka spęczniała. Po tym czasie smażymy naleśniki, najlepiej na patelni do naleśników, delikatnie podlewając olejem. Gotowe naleśniki odstawiamy do wystudzenia. W miseczce łączymy ricottę z miodem i cynamonem na jednorodną masę. Każdy naleśnik smarujemy serkiem, zawijamy w rurkę i przekrawamy na pół. W momencie podania polewamy je syropem klonowym. Jeśli nie wyobrażacie sobie naleśników bez dżemu czy  konfitury, z powodzeniem możecie ich użyć do środka lub jako polewę. Moje dzieci  je uwielbiają i tylko nie wiem, czy traktują ja bardziej jako danie obiadowe czy deser? Smacznego!!!

niedziela, 18 września 2016

Dżem z cukinii

Jeśliby ktoś spróbował tego dżemu, nie mając świadomości z czego jest zrobiony, nigdy nie zgadnie, że cukinia stanowi  jego podstawę. Jeśli miałabym określić, jaki jest jego smak, stwierdziłabym, że oscyluje pomiędzy brzoskwinią a pomarańczą. Niemożliwe? Spróbujcie sami?
Dżem z cukinii
Dżem z cukinii
Składniki:

2,5 kg  obranej cukinii
1/2 kg cukru
2 galaretki brzoskwiniowe
2 żelfixy
1 aromat pomarańczowy

Wykonanie:

Musimy przygotować 2,5 kg obranej i pokrojonej w drobną kostkę cukinii. Cukinię zasypujemy cukrem i odstawiamy na 1 godzinę aby puściła sok. Po upływie tego czasu, cukinię gotujemy na wolnym ogniu ok. 0,5 godziny. Następnie wsypujemy obie galaretki, żelfixy, wlewamy aromat i chwilę razem gotujemy. Gotowy dżem przekładamy do słoiczków, zakręcamy i odwracamy je do góry dnem. Dżem nie wymaga pasteryzacji.
Dżem w swej konsystencji ma wyczuwalne i widoczne kawałki cukinii. Jeśli wolimy bardziej jednorodną konsystencję wystarczy po etapie gotowania cukinii, po prostu potraktować ją blenderem.

Gruszki w syropie

Urodzaj na gruszki w tym roku obliguje do przygotowania słodkich przetworów z tych owoców.
Gruszki w syropie
Składniki:

1 kg.  twardych gruszek
3 szkl. wody
20 dag cukru
cynamon
gożdżiki

Wykonanie:

Wodę z cukrem i cynamonem zagotowujemy. Gruszki obieramy, kroimy w ćwiartki i wrzucamy do wody. Gotujemy je 10-15 min. na małym ogniu. Do przygotowanych słoików wkładamy po 2-3 gożdżiki i przekładamy do nich gruszki oraz zalewamy syropem, w którym się gotowały. Słoiki odwracamy do góry dnem i zostawiamy do wystygnięcia. Gotowe!!!  
Tak przygotowane gruszki świetnie nadają się do wykorzystania zimową porą w  deserze lub jako dodatek do ciasta amerykańskiego.

Gruszki, jako jedyne z nielicznych owoców, zawierają jod, który to  minerał pozytywnie wpływa na funkcjonowanie tarczycy jak i całego organizmu. Ponadto są skarbnicą boru - minerału poprawiającego pracę mózgu. Dodatkowo gruszki mogą zapobiec udarowi mózgu i rozwojowi nadciśnienia.  Ponadto gruszki polecane są osobom zmagającym się z biegunką     ( miękkie i dojrzałe owoce) i zaparciami ( odmiany cierpkie i i mało soczyste).

Keczup z cukinii

Cukinia jest tak wszechstronnym warzywem, z którego możemy zrobić słodkie i pikantne przetwory. Dziś wykorzystałam to warzywo do przygotowania domowego keczupu.
Keczup z cukinii
Keczup z cukinii
Składniki:

3 kg cukinii
1 kg cebuli
40 dag koncentratu pomidorowego
1 kg cukru ( może być trochę mniej)
2 szkl. octu
sól, pieprz
curry, papryka ostra, zioła prowansalskie

Wykonanie:

Cukinię i cebulę umyć i pokroić w kostkę (ewentualne pestki w cukinii odrzucić).  Wszystko przełożyć do garnka i rozgotować, co potrwa od 30-40 minut. Po tym czasie dodajemy pozostałe składniki, przyprawy do smaku i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy kilka minut aby smaki się połączyły i gotowy keczup przekładamy do słoików oraz zakręcamy. Słoiki odwracamy do góry dnem i ustawiamy na blacie do wystudzenia. 

Printfriendly