sobota, 21 stycznia 2017

Ciasto Góra Lodowa

Poszukiwałam jakiegoś nowego przepisu na ciasto, które ładnie się prezentuje i smakuje. Trafiłam na Górę Lodową. Proste wykonanie, ogólnodostępne składniki, rewelacyjna "aparycja" na talerzu. Warto było spróbować.
Ciasto Góra Lodowa

Ciasto Góra Lodowa
Składniki na biszkopt:

5 jajek
1 szkl. cukru
1 szkl mąki
2 łyżki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Składniki na krem karpatkowy:

 1 gotowy krem do karpatki
mleko wg. opakowania

Składniki na drugi krem:

1 margaryna
1/2 szkl. cukru
1/2 szkl. wody
2 szkl. mleka w proszku + 2 łyżki
2 łyżki kakao

Dodatkowo:

1 opakowanie biszkoptów okrągłych
1 szkl. mocnej kawy

Wykonanie:

Z podanych składników ubijamy ciasto na biszkopt, pieczemy go ok. 25 minut w 180° C. Upieczony biszkopt studzimy i przekrawamy na pół. Każdą część nasączamy kawą. Krem karpatkowy przygotowujemy wg przepisu na opakowaniu. 1/2 tego kremu przekładamy na nasączony biszkopt, przykrywamy drugą częścią, nasączamy kawą i wykładamy resztę kremu. Biszkopciki kroimy na pół i układamy pionowo w  rzędach, lekko wciskając w krem. Drugi krem zaczynamy wykonywać od roztopienia w garnku margaryny z wodą i cukrem. Do ostudzonej masy dodajemy mleko w proszku cały czas miksując. Masę dzielimy na 2 części. Do jasnej dodajemy 2 dodatkowe łyżki mleka w proszku, do drugiej 2 łyżki kakao. Obie masy na zmianę wlewamy łyżką pomiędzy biszkopty. Najlepiej skończyć użyciem ciemnej masy. Ciasto wstawiamy do lodówki aby masy stężały.


czwartek, 19 stycznia 2017

Zapiekanka z wędzonym kurczakiem, pieczarkami i kukurydzą oraz makaronem

Przyznam, że wyszła świetna! Zmodyfikowałam trochę przepis, z którego korzystałam już jakiś czas. Zdecydowałam się na wzbogacenie smaku przez dodanie specjalnie obmyślonego sosu. Sos nie dość, że wzbogacił smak to sprawił, że zapiekanka jest bardziej soczysta i wilgotna w środku. 
Zapiekanka z wędzonym kurczakiem, pieczarkami i kukurydzą oraz makaronem


Składniki:

500 g makaronu
2 duże wędzone udka kurczaka
200 g pieczarek
1 cebula
1 puszka kukurydzy
sól, pieprz czarny
papryka ostra, bazylia, czosnek granulowany
30 dag sera żółtego tartego

Składniki na sos:

2 łyżki koncentratu pomidorowego
kubek śmietany lub jogurtu greckiego
2 łyżki majonezu


Wykonanie:

Makaron gotujemy al dente. Mięso ścinamy z udek i kroimy w kostkę, skórę najlepiej odrzucić. Pieczarki myjemy i kroimy w kostkę a następnie dusimy razem z cebulą, doprawiając na koniec solą i pieprzem. Mięso, pieczarki i kukurydzą mieszamy razem dodając  przyprawy. W miseczce łączymy ze sobą składniki na sos. Do naczynia żaroodpornego przekładamy połowę makaronu, polewamy 1/2 sosu i wykładamy  1/2 farszu. Czynność powtarzamy jeszcze raz w tej samej kolejności. Po wierzchu posypujemy startym serem żółtym. Zapiekankę wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Ja zapiekałam ją przez 25  minut.

Sernik królewski

Ten przepis widziałam już wiele razy  w internecie, wyglądał smakowicie, więc postanowiłam go przetestować.
Sernik królewski
Składniki na ciasto

2,5 szkl. mąki
1 margaryna
3/4 szkl. cukru
2 żółtka
2 łyżki kakao
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka gęstej śmietany

Składniki na masę serową:

1 kg sera zmielonego (ja użyłam z wiaderka)
3 jajka + 2 białka (od ciasta)
200 g masła
1 niepełna szk. cukru
duże opakowanie budyniu śmietanowego bez cukru
ewentualnie aromat

Wykonanie:

Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy resztę składników i zagniatamy ciasto. Trzeba włożyć trochę wysiłku do wyrobienia ciasta. Następnie dzielimy je na pół i schładzamy przez 1/2 godziny w lodówce. Jedną część ścieramy na grubej tarce jarzynowej do wytłuszczonej formy o wymiarach 22x27 cm. Spód podpiekamy w piekarniku. W tym czasie zajmujemy się masą serową. Miękkie masło ucieramy na puch razem z cukrem. Następnie dodajemy po 1 żółtku a potem po łyżce sera. Na koniec dosypujemy budyń w proszku. Osobno ubijamy pianę z białek, którą delikatnie łączymy łyżką z masą serową. Gotową masę przekładamy na wystudzony spód i ścieramy pozostałą część ciasta. Sernik królewski wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C  i pieczemy przez 1 godzinę.





Surówka z czerwonej kapusty z pomarańczą

Kawałki pomarańczy na czerwonej kapuście nie dość, ze ładnie się prezentują to na dodatek dodają lekkości słodyczy całej surówce.
Surówka z czerwonej kapusty z pomarańczą
Składniki:

1/2 główki kapusty czerwonej
sól, pieprz czarny
1,5 łyżeczki cukru
ocet lub sok z cytryny
1 pomarańcza
1/2 cebuli

Wykonanie:

Kapustę drobno siekamy a następnie dodajemy cukier  i sól do smaku, skrapiamy octem lub sokiem z cytryny i wygniatamy rękami aż kapusta puści lekki sok.  Sprawdzamy czy kapusta ma odpowiedni smak.  Odstawiamy na ok. 1/2 godziny. Pomarańczę obieramy dokładnie z białych błonek i kroimy w cząstki, cebulę drobno siekamy. Składniki te łączymy z kapustą. Surówkę możemy skropić oliwą.

Pleśniak

Mam fazę na odgrzewanie starych przepisów, takich, które pamiętam z dzieciństwa lub wczesnej młodości. Pleśniak to ciasto, które mimo swej prosty zachwyca mnie smakiem, jest uwielbiane przez wszystkich miłośników powideł.
Pleśniak
Składniki:

4 jajka
3 szkl. mąki
1 margaryna
1 łyżeczka proszku do pieczenia
5 dag cukru pudru
2 łyżeczki kakao
powidła śliwkowe

Wykonanie:

Mąkę wysypujemy na stolnicę i siekamy ją nożem z  zimną margarynę. Dodajemy proszek do pieczenia i 4 żółtka - zagniatamy ciasto. Ciasto dzielimy na pół, do jednej dodajemy 2 łyżeczki kakao. Schładzamy w lodówce. Na wysmarowaną blachę trzemy na grubej tarce jarzynowej ciasto jasne - zapiekamy w 180°C na złoty kolor. Następnie wykładamy powidła na podpieczony spód i trzemy 1/2 ciasta ciemnego. Znów zapiekamy. Białka ubijamy na sztywną pianę z cukrem pudrem i wykładamy na ciasto, trzemy resztę ciasta i znów zapiekamy aż piana się zezłoci.

niedziela, 15 stycznia 2017

Domowe wyroby

Uwielbiam ten dzień, zawsze jest to sobota, kiedy to od rana zaczynamy wspólnymi siłami przygotowywać własne wyroby. Przeważnie są to kiełbasy: biała parzona i wędzona, szynki, boczki, schab, udka kurczaka. Satysfakcją i dumą napawa mnie widok blatu założonego tymi smakołykami. 


Printfriendly