piątek, 3 lutego 2017

Oczyszczający sok z buraka, marchewki i jabłka

Soki ze świeżych owoców i warzyw stanowią skarbnicę witamin i minerałów. Dodatkowo mają właściwości alkalizujące nasz organizm. Sok z surowego buraka ma właściwości oczyszczające, usuwające zmęczenie i odkwaszające. Wskazane jest odczekać z jego wypiciem przynajmniej pół godziny, by substancję mogące podrażnić żołądek ulotniły się. Dodatek tłuszczu pozwoli przyswoić się witaminom rozpuszczalnym w tłuszczach.
Oczyszczający sok z buraka, marchewki i jabłka
Składniki:

2 małe buraki (najlepsze są podłużne)
3 marchewki
3 jabłka
sok z cytryny
opcjonalnie pół łyżeczki oleju słonecznikowego zimno tłoczonego

Wykonanie:

Warzywa i owoce obieramy, myjemy, kroimy w cząstki. Następnie wyciskamy sok przy użyciu sokowirówki lub wyciskarki wolnoobrotowej. Dodajemy odrobinę soku z cytryny i ewentualnie olej. Dla pewności, że nie spowoduje reakcji zwrotnej, sok odstawiamy na pół godziny.

Pierogi z soczewicą

Moi faceci uwielbiają ten rodzaj pierogów. Są sycące, wilgotne a najlepiej smakują podsmażone na rumiano na patelni.
Pierogi z soczewicą
Składniki na farsz:

1/2 kg suchej soczewicy
200 g ziemniaków
cebula
olej
sól, pieprz

Wykonanie:

Ziarno soczewicy dokładnie płuczemy, zalewamy wodą z solą i gotujemy do miękkości. Cebulę obieramy, drobno kroimy i podduszamy na oleju. Ziemniaki gotujemy i odcedzamy. Soczewicę i ziemniaki mielimy w maszynce, dodajemy cebulę i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Każdy krążek ciasta nadziewamy farszem, zlepiamy pierogi i gotujemy  w osolonej wodzie do wypłynięcia. Najlepiej smakują okraszone grubo krojonymi skwarkami.

Golonki indycze z warzywami wolno pieczone

Golonki indycze z warzywami wolno pieczone


Składniki:

3 golonki indycze
8 ziemniaków
2 marchewki
1 pietruszka
kilka pieczarek
1 cebula
sól, pieprz
czosnek granulowany, rozmaryn
przyprawa do indyka
olej i ocet winny

Wykonanie:

Indyka myjemy pod bieżącą wodą, osuszamy i nacieramy marynatą z  octu, oleju i przypraw. Mięso najlepiej odstawić na całą noc do lodówki. Wszystkie warzywa obieramy, myjemy i kroimy w dowolnej wielkości kostkę, oprószamy solą i pieprzem, posypujemy rozmarynem i przekładamy do sporego naczynia żaroodpornego. Warzywa zalewamy wodą w ilości ok. 3/4 szkl. Na nich układamy nasze golonki. Całość przykrywamy pokrywą lub folią aluminiową. Pieczemy przez 2,5 godziny w 160°C, następnie zwiększamy temperaturę do 190°C i dopiekamy aby golonki ładnie się zarumieniły. U mnie trwało to ok. 45 minut. Podajemy gorące wraz z warzywami, z którymi się piekły.

Printfriendly