piątek, 17 lutego 2017

Domowe Rafaello

Moim córeczkom skończyło się darowane rafaello i starsza latorośl wpadła na pomysł aby samej wykonać domowe kulki rafaello w takiej ilości aby już nasycić swój głód na ten łakoć. Z niedużą pomocą mamy dziewczynki przygotowały słodki smakołyk.
Domowe rafaello
Składniki na ok. 40 kulek:

1 kostka masła
1 szkl. cukru pudru
2 jajka
200 g wiórek kokosowych
200 g herbatników
40 szt. migdałów lub orzechów laskowych

Wykonanie:

Masło i jajka muszą mieć temperaturę pokojową.  Masło ucieramy na puszystą masę, dosypujemy porcjami cukier puder a na koniec miksujemy dodając po 1 jajku i 6 łyżek wiórek kokosowych.  Schładzamy masę w lodówce. W tym czasie zajmujemy się  dokładnym kruszeniem herbatników. Parzymy także migdały w gorącej wodzie i zdejmujemy z nich skórkę. Do masy dodajemy pokruszone herbatniki i mieszamy. Z tak przygotowanej masy formujemy kuleczki wielkości orzecha włoskiego, nadziewamy je migdałem lub orzechem i obtaczamy w pozostałych wiórkach kokosowych. Kulki schładzamy i przechowujemy w lodówce. 

Biała kiełbasa pieczona w piwie z cebulą

Część zamrożonej białej surowej kiełbasy z ostatniego wędzenia  postanowiłam wykorzystać na obiad w postaci zapiekanej z cebulą i piwem.
Biała kiełbasa pieczona w piwie z cebulą
Składniki:

8 sztuk białej surowej kiełbasy
3 duże cebule
2 łyżki dżemu np.: z cukini
1 płaska łyżeczka pieprzu cytrynowego
sól
olej
250 ml jasnego piwa
pół łyżeczki majeranku

Wykonanie:

Cebulę obieramy i siekamy w piórka. Następnie szklimy ją krótko na oleju, dodajemy dżem i podsmażamy do miękkości, na koniec dodajemy przyprawy. Kiełbasę nacinamy ostrym nożem z jednej strony i układamy w naczyniu żaroodpornym. Na nią wykładamy podduszoną cebulę, posypujemy otartym majerankiem i zalewamy piwem od połowy wysokości kiełbasek. Pieczemy w piekarniku w 200°C do momentu aż kiełbasa ładnie nam się przyrumieni. Podajemy z chlebem, popijając resztą piwa.

niedziela, 12 lutego 2017

Ślimaczki z ciasta francuskiego

Lubię tę przystawkę za błyskawiczne przygotowanie.
Ślimaczki z ciasta francuskiego
Składniki:

1 arkusz gotowego ciasta francuskiego
1 paczka salami w plastrach (150g)
12 plastrów sera żółtego

Składniki na sos pomidorowy:

4 łyżki keczupu
sól, pieprz czarny
zioła prowansalskie
szczypta oregano i tymianku oraz czosnku granulowanego

Wykonanie:

Nagrzewamy piekarnik do 200° C. Łączymy ze sobą składniki sosu pomidorowego. Rozkładamy arkusz ciasta francuskiego, który smarujemy sosem. Układamy na całej powierzchni salami a następnie plastry sera żółtego. Ciasto zawijamy dość ściśle w rulon wzdłuż dłuższego brzegu. Kroimy ostrym nożem w plastry o szerokości ok. 1,5 cm. Pieczemy w nagrzanym piekarniku na złoty kolor ok. 18 minut. Ślimaczki możemy podawać na gorąco lub na zimno. 

Sałatka warstwowa z burakiem

Niecodzienna sałatka, być może za sprawą obecności buraków, które nie goszczą często w postaci surówek na naszym stole. Zwróciła moją uwagę swoistą ferią barw a jak wiadomo za nasz zmysł smaku w dużej mierze odpowiada wzrok. W końcu mówi się, że "jemy oczami", dzieci na pewno!
Sałatka warstwowa z burakiem
Składniki:

3 ugotowane  i starte buraki ( ja użyłam tych)
4 ugotowane i posiekane jajka
250 g starego żółtego sera
5 ogórków konserwowych
200 g mrożonego zielonego groszku

Składniki na sos:

3 łyżki majonezu
3 łyżki gęstego jogurtu greckiego
sól, pieprz czarny
2 przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku

Wykonanie:

Składniki sosu łączymy ze sobą. Mrożony groszek gotujemy w osolonej wodzie i studzimy. W salaterce układamy składniki sałatki w następującej kolejności:

groszek
jajka
1/2 sosu
ser żółty
buraki
ogórki
1/2 sosu

Po wierzchu możemy udekorować szczypiorkiem, natką pietruszki lub rzeżuchą. Sałatkę należy schłodzić w lodówce przed podaniem.

Smażone boczniaki

Uwielbiam grzyby, zawsze i wszędzie i w każdej niemalże potrawie. Zima to czas gdy w miejsce świeżych leśnych grzybów możemy się posiłkować tymi z hodowli a więc pieczarki i boczniaki. Taki kotlet z boczniaki przypomina mi trochę moje ulubione smażone kanie z dzieciństwa. Można je przygotować jak tradycyjnego schabowego, panierować na różne sposoby: w mące, bułce tartej czy w cieście naleśnikowym. Ja postawiłam na bułkę tratę, gdyż dodaje im ona lekko chrupiącą skórkę.
Smażone boczniaki
Składniki:

250 g boczniaków
1 jajko
bułka tarta
sól, pieprz czarny

Wykonanie:

Boczniaki oczyszczamy, myjemy i osuszamy z nadmiaru wody. Przyprawiamy je solą i pieprzem oraz panierujemy w jajku i bułce tartej. Smażymy na rozgrzanym oleju. Boczniaki najlepiej smakują na ciepło z chlebem.
Boczniaki są nisko kaloryczne a jednocześnie stanowią bogate żródło białka. Mają komplet witamin z grupy B, witaminę C oraz obfitują w wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, selen i cynk. Boczniaki zawierają również przeciwutleniacz -ergotioneinę - który chroni komórki przed uszkodzeniem i starzeniem się.

Ciasto Kubuś

Ciasto zachwyca swoją kolorystyką, jest na dodatek wspaniale skomponowane w smaku. Kubuś pasuje idealne na imprezę, kiedy to blacha dobrego ciasta jest bardzo pożądana.
Ciasto Kubuś
Składniki:

Biszkopt z 3 jaj
1 paczka herbatników

Masa budyniowa:

900ml soku Kubuś o smaku np: marchewka, jabłko, banan
1 dobra margaryna
3 budynie waniliowe bez cukru
2 łyżki cukru

Na soku gotujemy budyń z dodatkiem cukru. Następnie dobrze wystudzony ucieramy z margaryną o pokojowej temperaturze.

Masa z bitej śmietany:

1/2 l śmietany 30 lub 36%
2 łyżki cukru pudru
1,5 łyżki żelatyny rozpuszczonej w wodzie

Schłodzoną śmietankę ubijamy na sztywno, dosładzamy cukrem i wlewamy powoli ostudzoną żelatynę.

Polewa:

3 łyżki margaryny
3 łyżki wody
3 łyżki cukru kryształu
3 łyżki kakao

W rondelku roztapiamy margarynę, cukier i wodą. Lekko studzimy a następnie dosypujemy kakao i dokładnie rozcieramy.

Składanie ciasta:

Biszkopt lekko nasączamy wodą z cytryną. Wykładamy masę budyniową a następnie  bitą śmietanę. Masę wyrównujemy szpatułką i wykładamy w rzędach herbatniki. Wierzch oblewamy polewą czekoladową. Ciasto przechowujemy w lodówce.


Surówka z kalarepy, marchewki i jabłka

Pyszna, nieskomplikowana w wykonaniu, delikatna surówka pasująca w sam raz do mięsa o wyrazistym smaku. Polecam!
Surówka z kalarepy, marchewki i jabłka
Składniki:

1 kalarepa
1 marchewka
1 duże jabłko
3 łyżki śmietany lub jogurtu greckiego
sól, cukier
sok z cytryny

Wykonanie:

Kalarepę, marchewkę i jabłko obieramy, płuczemy pod bieżącą wodą a następnie ścieramy na tarce jarzynowej o dużych oczkach. Skrapiamy niewielką ilością soku z cytryny. Dodajemy sól i cukier oraz śmietanę i dokładnie mieszamy.

Printfriendly