piątek, 14 lipca 2017

Muffinki z jagodami

Jeśli nie macie czasu na pracochłonne ciasta a lubicie jagody, polecam przepis na przepyszne, mięciutkie i aromatyczne muffinki z jagodami. Można je wzbogacić dodatkiem kruszonki ale nie jest to konieczne. Są idealne na letni piknik nad wodą.
Muffinki z jagodami
Składniki:

2 szkl. mąki
1/2 szkl.  cukru
1 szkl. mleka
1/2 szkl. oleju
1 łyżeczka sody
1 jajko
1 szk. jagód

Wykonanie:

W dwóch osobnych miskach mieszamy ze sobą osobno składniki suche i mokre. Następnie  łączymy ze sobą zawartość obu misek. Dosypujemy jagody i mieszamy łyżką do połączenia. Do foremki wyłożonej papilotkami wylewamy ciasto do wysokości 2/3 i pieczemy w nagrzanym do 180°C piekarniku przez 20 minut. Wystudzone babeczki oprószamy cukrem pudrem.

środa, 12 lipca 2017

Sernik na zimno z czarną porzeczką

Ilość czarnej porzeczki, jaką mam na krzakach stała się dla mnie inspiracją do tegoż sernika.

Sernik na zimno z czarną porzeczką
Składniki: na spód:

250 g herbatników
100 g masła

Składniki:

1 kg sera z wiaderka
400 ml jogurtu greckiego
350 g cukru pudru
400 g czarnej porzeczki
7 łyżek żelatyny

Wierzch:

100 g czarnej porzeczki
2 galaretki owoce leśne

Wykonanie:

Masło rozpuszczamy w rondelku i studzimy. Herbatniki miksujemy w malakserze i mieszamy z masłem. Formę o wymiarach 23x27 wykładamy folia spożywczą i wysypujemy herbatnikami z masłem i  równomiernie je rozkładamy.
Ser, jogurt i cukier miksujemy. W 7 łyżkach wody rozpuszczamy żelatynę i studzimy. Do połowy masy serowej dodajemy połowę żelatyny, wylewamy na blaszkę i wstawiamy do lodówki do stężenia. Umyte i osączone porzeczki blendujemy i łączymy z resztą masy serowej, na koniec dodajemy żelatynę. Masę porzeczkową wylewamy na białą część. Wstawiamy do lodówki
Obie galaretki rozpuszczamy w 2 szkl. wody. Pozostałe porzeczki blendujemy i łączymy z tężejącą galaretką. Wylewamy na zastygnięty sernik i również schładzamy w lodówce.
Ciasto wspaniale smakuje letnią porą.




Salceson domowy

Salceson domowy
Składniki:

1 połówka głowy wieprzowej
4 ozory
1 golonka
marchewka
pietruszka
ziele angielskie, liść laurowy
1 żelatyna
sól, pieprz czarny
pieprz ziołowy
gałka muszkatołowa
cały kminek
kilka ząbków czosnku (wedle uznania)

Wykonanie:

Mięso dokładnie myjemy i przekładamy do dużego garna. Zalewamy taką ilością wody aby pokryła mięso. Doprowadzamy do wrzenia a wtedy zdejmujemy szumowiny i dodajemy ziele, liść, warzywa oraz sól. Całość gotujemy do miękkości ok. 2,5 godziny. Miękkość mięsa sprawdzamy poprzez to,  czy odchodzi od kości. Jeśli tak, to wyjmujemy mięso z wywaru i przekładamy do miski. Ostudzone mięso kroimy w kostkę o boku 2cm i przekładamy do miski; mieszamy z przeciśniętym przez praskę czosnkiem i przyprawami. Wywar przecedzamy i doprawiamy solą. Ma być wyrażnie słony w smaku, gdyż salceson podczas gotowania traci trochę soli. Do gorącego wywaru dodajemy żelatynę według instrukcji na opakowaniu. Osłonki na salceson tniemy na kawałki długości ok. 30cm. Związujemy gruba nicią bawełnianą z jednaj strony a z drugiej napełniamy mięsnym farszem, zalewamy bulionem z żelatyna i zawiązujemy ściśle. Salcesony gotujemy w dużym garnku ok. 40 minut a następnie obciążamy ciężką deską i schładzamy. Dobrze przechowują się w lodówce, można je również mrozić.

Pierogi z jagodami

Sezon na jagody w pełni. Podobno przez wiosenne przymrozki, jagód jak i innych owoców nie ma zbyt wiele.
Pierogi z jagodami
Składniki:

Ciasto na pierogi
1 słoik jagód
śmietana lub jogurt
cukier do posypania

Wykonanie:

Ciasto na pierogi rozwałkowujemy na stolnicy  i wykrawamy kółka. Na każde kółko kładziemy łyżkę jagód i bardzo dokładnie zlepiamy aby pierogi nie rozpadły się nam podczas gotowania. Na wrzący,osolony wrzątek wrzucamy pierogi i gotujemy do wypłynięcia. Gorące wykładamy na talerz, polewamy śmietaną, możemy dodać jagody i posypujemy cukrem do smaku. Ta porcja znika z talerzy w mgnieniu oka i praktycznie wystarczy na jeden obiad.

Printfriendly