czwartek, 25 lutego 2021

Yaki udon z wołowiną

 

Yaki udomn to danie wywodzące się z kuchni japońskiej, które pasuje na obiad lub ciepłą kolację. Do przygotowania tego dania wszystkie składniki powinniśmy mieć pod ręką, ponieważ danie przygotowuje się naprawdę szybko. 
Yaki udon z wołowiną
Składniki:


200 g wołowiny pokrojonej w cienkie paski
200 g makaronu udon
1 cebula pokrojona w piórka
1 marchewka pokrojona w plasterki
1/3 średniej wielkości kapusty pekińskiej
1/2 szkl kiełków fasoli mung
1 ząbek czosnku
1 łyżka oleju
1 łyżka octu ryżowego
2 łyżki sosu sojowego
1/2 łyżeczki pieprzu białego


Do podania:

biały sezam
imbir marynowany

Wykonanie:

Na gorącym oleju w woku szybko podsmażamy wołowinę i przesmażamy do zbrązowienia. Odkładamy ją w ciepłe miejsce. Na olej wkładamy cebulę, smażymy a po minucie dodajemy marchewkę i smażymy prze 2 minuty. Dodajemy czosnek, kapustę i kiełki na 4-5 minuty. Dolewamy olej sezamowy, sos sojowy, ocet ryżowy, pieprz i wszystko mieszamy. Dodajemy wołowinę i makaron udon. Całość wymieszać. Danie przekładamy na talerze i posypujemy sezamem i wykładamy imbir marynowany. 



Pstrąg łososiowy pieczony w migdałach

 Uwielbiam ryby a pstrągi w szczególności. Dziś na zakupach zainspirowałam się apetycznie wyglądającym różowym mięskiem ryby. Płatki migdałowe już w domu były i danie gotowe. Płatki rewelacyjnie uzupełniają smak ryby a ich chrupkość uzupełnia miękkość fileta. 

Pstrąg łososiowy pieczony w migdałach
Składniki:


2 filety pstrąga łososiowego ze skórą
1 łyżka masła klarowanego
2 łyżki tymianku
4 łyżki płatków migdałowych
sól, pieprz czarny
sok z 1/3 cytryny

Wykonanie:

Fileta płuczemy i osuszamy papierowym ręcznikiem. Skrapiamy sokiem z cytryny, oprószamy solą i pieprzem oraz tymiankiem. Naczynie żaroodporne smarujemy masłem i układamy w nim pstrągi skórą do dołu., posypujemy je migdałami. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 200°C i pieczemy przez 15 minut. Ja podałam z puree brokułowym.


Pączki

 

Najlepszy przepis na domowe pączki. Pączki są lekkie i puszyste. Namawiam aby zrobić je na Tłusty Czwartek ale nie tylko. Z podanej porcji wyszło mi 18 pączków. Do nadziania pączków użyłam marmolady wiśniowej.
Pączki
Składniki:


500 g mąki pszennej
1 szkl ciepłego mleka
4 zółtka
3 łyżki cukru
25 g świeżych drożdży lub 7  g suchych
50 g masła
szczypta soli 
olej lub smalec do smażenia

Składniki na lukier cytrynowy:

10 łyżek cukru pudru
3 łyżki soku z cytryny

Pozostałe składniki:

marmolada o dowolnym  smaku
80 g kandyzowanej skórki pomarańczowej

Wykonanie:

Do miski wsypujemy mąkę oraz drożdże rozpuszczone w ciepłym mleku, posypujemy cukrem, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 15 minut. Następnie dodajemy resztę składników  i wyrabiamy ciasto drożdżowe  przez ok 5 minut. Takie ciasto odstawiamy w tej samej misce na godzinę do wyrośnięcia. Stolnice podsypujemy mąką i przekładamy wyrośnięte ciasto drożdżowe. Puszyste ciasto rozwałkowujemy na grubość 2,5 cm. wykrawaczką o średnicy 7 cm. Układamy je jeden obok drugiego. Nadziewamy pączki możemy po usmażeniu szprycą lub przed smażeniem. Na każdy fragment ciasta lekko spłaszczony wykładamy łyżeczkę marmolady, zlepiamy i formujemy na kształt kuli. Odstawiamy na 30 minut w ciepłe miejsce. W garnku rozgrzewamy olej lub smalec do 175°C. Pączki smażymy partiami na rumiano po 2-3 minuty z każdej strony. Wyławiamy i wykładamy je na talerz z rozłożonym ręcznikiem papierowym aby odsączyć je z nadmiaru tłuszczu. Pączki możemy posypać cukrem pudrem lub polukrować. Lukier wykonujemy z podanych składników poprzez ich ucieranie. Jeszcze ciepłe pączki lukrujemy i posypujemy kandyzowaną skórką pomarańczy. 

środa, 24 lutego 2021

Zupa toskańska

Zupa toskańska to rodzaj włoskiej pomidorowej z tortelinii i parmezanem. To zupa pożywna i bardzo rozgrzewająca. 
Zupa toskańska
Składniki:


2 puszki pomidorów lub 1 słoik passaty pomidorowej

700 ml bulionu

1 cebula

4 ząbki czosnku

zioła włoskie

400 g tortellini

1 łyzka masła

oliwa z oliwek

120 ml śmietany kremóki

parmezan

świeża bazylia



Wykonanie:

Na maśle i oliwie podsmażamy cebulkę, czosnek i suszone zioła. Dodajemy passatę pomidorową i bulion. Całość gotujemy 10 min. Dolewamy śmietanę kremówkę. Doprowadzamy do wrzenia i doprawiamy zupę solą i piperzem. Pierożki tortellini gotujemy bezpośrednio w zupie. Zupę nalewamy do miseczek i posypujemy obficie startym parmezanem oraz świeżą bazylią. Przygotowanie tej zupy to jedynie 25 minut.



 

Printfriendly