sobota, 15 października 2016

Tortilla meksykańska

Tortilla z kurczakiem i sosem dla miłośników meksykańskich smaków.
Tortilla meksykańska
 Składniki:

8 tortilli
1 pierś kurczaka
1 duży słoik gotowego sosu meksykańskiego
8 plastrów sera żółtego
sól, pieprz


Wykonanie:

Pierś pokroić w kostkę i obsmażyć z dodatkiem soli i pieprzu. Sos meksykański  przełożyć do rondelka, dodać mięso i podgrzać. Na placek  tortilli wykładamy kilka łyżek sosu z mięsem, kładziemy po plastrze sera, zawijamy i wstawiamy na kilkanaście minut do zapieczenia w piekarniku.




Makaron z brokułem i papryczką chili

Z ociąganiem podchodziłam do tej potrawy, wydawało mi się, że tak mała ilość składników i brak mięsa spowoduje, że makaron z brokułem mnie nie zachwyci. A jednak! Warto próbować, gdyż wciąż odkrywamy nowe smaki. Danie jest lekkie i apetyczne, składniki świetnie się komponują a parmezan dodaje głębi i wyrazistości całej potrawie. Polecam nie tylko wegetarianom.
Makaron z brokułem i papryczką chili

Składniki:

500 g brokułu
500 g makaronu
1 papryczka chili
2 ząbki czosnku
3 łyżki oliwy
natka pietruszki
sól, pieprz
parmezan

Wykonanie:

Brokuł umyć, podzielić na różyczki i obgotować przez 5 minut. Makaron ( u mnie czerwone pappardellle) gotujemy al dente. Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę, dodajemy pokrojoną drobno papryczkę, czosnek i posiekaną natkę pietruszki i chwilę podgrzewamy. Na patelnie dodajemy brokuł, mieszamy a następnie dorzucamy ugotowany makaron. Łączymy składniki, doprawiamy przyprawami, po czym wykładamy na talerze. Gotowe danie oprószamy startym parmezanem. 

piątek, 14 października 2016

Batoniki müsli

Już jakiś czas moja Średniaczka prosiła mnie o batoniki müsli. Pamiętała jeszcze ich smak, gdy kiedyś je robiłam Wreszcie się zebrałam, zrobiłam listę,  zakupiłam potrzebne produkty, zarezerwowałam czas wieczorem i spełniłam życzenie córeczki. Poszło szybko bo batoniki nie są pracochłonne w sensie wykonania. Mam wrażenie, że więcej czasu spełzło mi na szukaniu produktów w sklepach, tu tego nie ma, tu tamtego........
Batoniki müsli
Składniki:

2 szkl. płatków owsianych
1 szkl. sezamu
1 szkl. pestek dyni
1 szkl. ziaren słonecznika
1 puszka mleka skondensowanego słodkiego
1 szkl. rodzynek
6 łyżek miodu
120 g masła
8 łyżek cukru

Wykonanie:

Na blachę z piekarnika wysypujemy płatki owsiane, sezam, ziarnka dyni i słonecznika. Mieszamy razem i wstawiamy na 15 minut do piekarnika rozgrzanego do 180° C. W międzyczasie roztapiamy w garnku masło z cukrem, miodem i mlekiem. Gotujemy ciągle mieszając przez 5 min. Uprażone ziarna przesypujemy do miski, dosypujemy rodzynki i  dodajemy gorący karmel. Musimy wszystko szybko połączyć i przełożyć do formy. U mnie jest to wyłożona papierem blacha 24x34, którą po ostudzeniu wstawiamy do lodówki na 3 godż. Po tym, czasie wykładamy baton z blachy i kroimy na dowolnej wielkości batoniki. Dodam, że to przekąska, która świetnie sprawdza się jako drugie śniadanie do szkoły. I bądżmy pewni, że zostanie zjedzona.

czwartek, 13 października 2016

Racuchy z rodzynkami

To moja propozycja na dzisiejszą kolację, nie powiem, dzieci były zachwycone. Jeśli lubimy możemy  je podać z dżemem np.: malinowym.
Racuchy z rodzynkami
Składniki:

1/2 kg mąki pszennej
1 i 1/2 szkl. mleka
1 jajko
2 łyżki cukru kryształu
5 dag drożdży
szczypta soli
garść rodzynek
cukier puder do obsypania

Wykonanie:

W letnim mleku rozpuszczamy drożdże. Odważoną mąkę przesypujemy do miski i robimy dołek. Następnie wlewamy mleko, dodajemy szczyptę soli i posypujemy cukrem. Przykrywamy miskę ściereczką i odstawiamy aby rozczyn urósł, co zwykle trwa 20 min. Po tym czasie dodajemy jajko, oraz rodzynki  i razem dokładnie wyrabiamy. Ciasto ponownie odstawiamy do wyrośnięcia; musi podwoić swoją objętość. Przygotowujemy kubek z ciepłą wodą, w której będziemy zanurzać łyżkę przed nabraniem ciasta. Racuchy smażymy na rozgrzanym, głębokim tłuszczu na złoty kolor. Odsączamy z tłuszczu i oprószamy cukrem pudrem. 

Zupa-krem z pieczarek

Jesień, po upalnym lecie, to czas, gdy zaczynam regularnie gotować  zupy.  Nie dość, że są proste w przygotowaniu, to zawsze zostają na drugi dzień i każdy zgłodniały członek rodziny może sobie ją odgrzać w oczekiwaniu na mój powrót z pracy i drugie danie. Krem z pieczarek to dosyć popularna zupa w naszym domu. Jest gęsta, sycąca i rozgrzewająca, w sam raz na jesienne pluchy.
Zupa-krem z pieczarek
Składniki:

1/2 kg pieczarek
5 ziemniaków
1 marchewka
1 pietruszka
1 cebula
sól, pieprz
ziele angielskie
śmietana 18 %
natka pietruszki
grzanki

Wykonanie:

Do wywaru z kości dodajemy pokrojone w kostkę warzywa i gotujemy do miękkości. W międzyczasie przygotowujemy pieczarki, które myjemy i kroimy w plasterki. Cebulę siekamy w kostkę i dusimy razem z pieczarki, doprawiając solą a na koniec dodajemy łyżkę masła. Przekładamy pieczarki do garnka z zupą i gotujemy razem do połączenia smaków. Wówczas wyławiamy ziele angielskie i liść laurowy a zupę blendujemy.  Zmiksowany krem zaciągamy śmietaną. Możemy podać z grzankami, groszkiem ptysiowym czy makaronem łazanki. Natka pietruszki aż prosi się aby nią zwieńczyć dzieło. 


środa, 12 października 2016

Placek po zbójnicku

Placek po zbójnicku, cygańsku czy węgiersku to znana potrawa, różniąca się nieznacznie składnikami ale za każdym razem podobna, jeśli chodzi o sposób podania. Zwykle robiłam do sosu duży placek na patelni 28 cm, jednakże będąc w tym roku na wakacjach, jadłam sos podany na kilku małych plackach ziemniaczanych. Jak widać można i tak. Przedstawiam Wam obie wersje, niech każdy wybierze sobie według własnych preferencji. 
Placek po zbójnicku
 Składniki:

1,5 kg szynki wieprzowej
1 cebula
1/2 kg małych pieczarek
mąka
śmietana
sól, pieprz
ziele angielskie, liść laurowy
natka pietruszki


Wykonanie:

Szynkę płuczemy, osuszamy i kroimy w średniej wielkości kostkę. Mięso obsmażamy na tłuszczu i przekładamy do garnka, dodajemy ziele  angielskie i liść laurowy, solimy, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości. Na tej samej patelni podduszamy cebulę pokrojoną w kostkę i pieczarki w ćwiartki. Następnie dokładamy do garnka z mięsem na pół godziny przed końcem gotowania. Na koniec zagęszczamy sos mąką rozrobioną z zimną wodą i śmietaną oraz doprawiamy przyprawami. W międzyczasie przygotowujemy placki ziemniaczane według przepisu
Placek po zbójnicku

Placki ziemniaczane

Odmiana ziemniaków, które mam w domu, jak się okazało genialnie nadaje się na placki. Ziemniaki po starciu nie ciemnieją a placki są chrupiące i złociste.
Placki ziemniaczane
Składniki:

12 dużych ziemniaków
1 jajko
1 cebula
1/2 szkl. mąki pszennej
sól, pieprz

Wykonanie:

Ziemniaki obieramy i ścieramy na najdrobniejszych oczkach tarki jarzynowej. Dodajemy do nich jajko, mąkę i przyprawy, dokładnie łączymy składniki i smażymy na rozgrzanym tłuszczu z obu stron. Najlepsze są prosto z patelni, podane z keksem kwaśnej śmietany.

wtorek, 11 października 2016

Kieszonki schabowe z brokułem i serem żółtym

Każdy z nas lubi schab ale czasami chce się urozmaicenia od tradycyjnego schabowego. Tym razem postanowiłam nadziać go brokułem i serem żółtym, pamiętam, ze takie danie jadłam kiedyś na weselu u brata. Efekt był zadowalający, danie można rzec wykwintne i nietuzinkowe.
Kieszonki schabowe z brokułem i serem żółtym
Składniki:

6 grubych plastrów schabu
100 g świeżego brokuła
80 g sera żółtego
sól, pieprz czarny
pieprz ziołowy
czosnek granulowany
2 jajka
bułka tarta

Wykonanie:

Schab rozbijamy tłuczkiem na duży kotlet. Przyprawiamy z obu stron solą, pieprzem, czosnkiem i pieprzem ziołowym. Brokuła dzielimy na małe różyczki i obgotowujemy przez 6 minut w osolonej wodzie. Ser ścieramy na tarce. Ostudzonego brokuła łączymy z serem i nakładamy farsz na połowę płata schabu. Kotleta składamy na pół, dokładnie zlepiamy ze sobą brzegi. Obtaczamy w roztrzepanym jajku, potem dociskamy w bułce tartej i smażymy na wolnym ogniu. Po obsmażeniu z obu stron przekładamy kotlety do naczynia żaroodpornego, podlewam odrobiną wody i wstawiam do piekarnika na 15 minut aby "doszło". Dziś podałam z ziemniakami z wody i surówką z pora i kukurydzy. Smacznego!

Surówka z pora i kukurydzy

Bardzo wilgotna i  wyważona w smaku sałatka do obiadu.
Surówka z pora i kukurydzy
Składniki:

1 por
1 puszka kukurydzy
sól himalajska
cukier
ocet jabłkowy
1 łyżka majonezu
2 łyżki jogurtu naturalnego

Wykonanie:

Pora opłukać, odciąć zieloną część, białą przekroić na pół i posiekać cienko w półplasterki. Dodać sól, cukier i ocet i "zgnieść", odstawić na kilkanaście minut aż por zmięknie i nabierze smaku. Po tym czasie dodać odsączoną kukurydzę oraz jogurt i majonez. Sałatkę dobrze wymieszać. 


Printfriendly