wtorek, 22 listopada 2016

Filet kurczaka w porach

Taki trochę inny sposób na kurczaka.
Filet kurczaka w porach



Składniki:

1 filet kurczaka
przyprawa do kurczaka
tymianek
mąka
por
1 czubata łyżka masła
sól, pieprz czarny
śmietana 30%

Wykonanie:

Pierś myjemy, osuszamy, dzielimy na polędwiczki i obtaczamy w przyprawie do kurczaka i tymianku. Odstawiamy. Pora dokładnie płuczemy, kroimy białą część na półtalarki. Na patelni roztapiamy masło, wrzucamy pora i dusimy przez kilka minut aż zmięknie. Solimy i pieprzymy a na   koniec zaciągamy śmietaną i dusimy jeszcze przez jakiś czas do zredukowania się sosu. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz. Polędwiczki kurczaka panierujemy w mące i smażymy na rumiano. Wykładamy na półmisek i przykrywamy gorącym sosem z pora. Filet świetnie smakuje podany  z dzikim ryżem.







Zapiekanka kebab-gyros

Zostało mi sporo ryżu z wczorajszego obiadu i trzeba go było jakoś wykorzystać. Ten fakt stał się przyczynkiem do zapiekanki kebabowo-gyrosowej. Mimo tego, że wolę zapiekanki, których podstawę stanowi makaron, akurat ta bardzo mi smakuje. Smakowała też moim facetom, dziewczynki jak zwykle wybrały mięsne kęski. Przepis zaczerpnęłam stąd, aczkolwiek dostosowałam go do swoich potrzeb.
Zapiekanka kebab-gyros

Zapiekanka kebab-gyros
Składniki:

2 szkl. ugotowanego ryżu ( u mnie basmati)
1 podwójna pierś z kurczka
4 ogórki konserwowe
6 kawałków papryki czerwonej konserwowej
1 duża cebula
1 przyprawa kebab-gyros
400 g sera żółtego
keczup i majonez w proporcji 2:3

Wykonanie:

Pierś kroimy w kostkę i oprószamy przyprawą do gyrosa, obsmażamy na patelni. Po zdjęciu mięsa z patelni podduszamy na niej pokrojoną w kostkę cebulę. Ogórki kroimy w półplasterki a paprykę w kostkę lub paski. W misce łączymy majonez z keczupem. Ser żółty ścieramy na tarce i dzielimy na 3 części. W naczyniu żaroodpornym układamy kolejno warstwy zapiekanki:

1. ryż
2. 1/2 sosu majonezowo-keczupowego
3. 1/3 sera żółtego
4. pierś kurczaka
5. cebula
6. 1/3 sera żółtego
7. ogórki i papryka
8. 1/2 sosu majonezowo-keczupowego
9. 1/3 sera żółtego

Zapiekamy w nagrzanym do 180 C piekarniku do zarumienienia się sera. Podajemy gorące. Bon appetit.

niedziela, 20 listopada 2016

Karkówka w sosie własnym

Taka zwykła karkóweczka, bez dodatków; smak zawdzięcza głownie użytym przyprawom.
Karkówka w sosie własnym
Składniki:

1,2 kg karkówki
przyprawa Delikat do mięs
papryka słodka
pieprz
3 łyżki oleju
1 łyżka musztardy


Wykonanie:

Wszystkie przyprawy łączymy ze sobą i dodajemy olej oraz musztardę. Karkówkę płuczemy, osuszamy i kroimy w plastry.  Każdy plaster smarujemy zaprawą i odstawiamy na kilka godzin do lodówki. Pieczemy w naczyniu żaroodpornym przez godzinę, po tym czasie pokrywkę odkrywamy i dalej kontynuujemy pieczenie przez  1/2 godziny. Wytworzony sos zlewamy i zagęszczamy wodą z mąką. Zagotowujemy. Przed podaniem plastry karkówki polewamy sosem. Podajemy z ulubionymi dodatkami.

Kanelbullar- szwedzkie bułeczki cynamonowe

Jakoś przypadkiem wpadłam w necie na przepis na te bułeczki. Skojarzyłam podobieństwo do monkey breat, z tą różnicą, ze bułeczki nie układamy na ciasno. Przepis delikatnie zmodyfikowałam wedle swego uznania. Wiedziałam, że dodatek cynamonu sprawi, że bułeczki "pójdą". No i poszły, jedna porcja na śniadanie, druga na kolację.....

Kanelbullar-szwedzkie bułeczki cynamonowe
Składniki: porcja na ok 18 bułeczek

25 g drożdży
50 g roztopionego masła
1 jajko
1 żółtko
1/3 szkl. cukru
1/2 szkl. mleka
szczypta soli

Składniki na nadzienie:

50 g roztopionego masła
10 g cynamonu
1/3 szkl. cukru
1 cukier waniliowy

Wykonanie:

Mąkę wsypujemy do miski, wlewamy rozpuszczone w ciepłym mleku drożdże i posypujemy łyżką cukru. Rozczyn przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia na 10-15 min. Następnie dodajemy resztę składników i wyrabiamy dokładnie ciasto. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. godzinę. 
Po tym czasie ciasto rozwałkowujemy na prostokąt, smarujemy masłem i posypujemy cynamonem wymieszanym z cukrami. Ciasto zawijamy w rulon i kroimy w plastry 2-3 cm grubości. Wykładamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i odstawiamy chwilę do wyrośnięcia. Następnie smarujemy je rozmąconym jajkiem. Piekarnik nagrzewamy do 170 C i pieczemy bułeczki przez ok. 20 minut. Można polać je po upieczeniu lukrem jak mówi oryginalna receptura. Ja nie zdążyłam-:).

Printfriendly