piątek, 6 października 2017

Grzyby duszone w śmietanie

Jesień tego roku obfituje w dary lasu, jakimi są grzyby. Wielu z nas już zapełniło swe spiżarnie przetworami z nich, także na co dzień coraz częściej goszczą u nas dania z dodatkiem grzybów leśnych,  pełnych smaku i aromatu. Dziś proponuję koźlarze duszone w śmietanie, przepis tradycyjny a jakże pyszny. 

Grzyby duszone w śmietanie
Składniki:

1 kg grzybów leśnych (u mnie koźlarze)
2 cebule
3 łyżki masła
250 ml śmietany 30%
sól, pieprz czarny

Wykonanie:

Grzyby oczyszczamy, myjemy pod bieżącą wodą i kroimy na jednakowej wielkości części. Cebulę obieramy, siekamy w kostkę i szklimy na maśle w rondlu. Dodajemy grzyby i dusimy na małym ogniu do odparowania wody tj. ok 15 minut. Czasami delikatnie mieszamy łyżką aby nie  uszkodzić kapeluszy. Następnie dodajemy śmietanę i doprawiamy do smaku solą i pieprzem.  Dusimy razem ok. 10 minut. Grzyby duszone możemy podać jako sos do kaszy lub makaronu lub jako dodatek do pieczeni.
Koźlarz czerwony


Danie bierze udział w akcji kulinarnej założonej przez Badylarkę "Na grzyby..."

Na grzyby...

poniedziałek, 2 października 2017

Podgrzybki marynowane

Moja sobotnia eskapada do lasu zakończyła się pełnym sukcesem. Takiej ilości grzybów nigdy wcześniej nie nazbierałam a znalazły się tam: prawdziwki, kożlarze, maślaki i podgrzybki. Totalny grzybowy raj! W niedzielę dozbierałam 3 wiadra opieniek no i weekend okazał się pracowity. Młode, ładne podgrzybki przeznaczyłam na marynowanie.
Podgrzybki marynowane
Składniki:

podgrzybki lub inne grzyby leśne


Składniki na zalewę octową:

4 szkl. wody
1 szkl octu
1 łyżeczka soli
3 łyżeczki cukru
cebula
ziele angielskie
liść laurowy
gorczyca

Wykonanie:

Grzyby oczyszczamy i płuczemy w zimnej wodzie. Odcedzamy. Gotujemy je w garnku przez 10 minut i odcedzamy. Do garnka na zalewę wlewamy wodę, ocet, sól, cukier, ziele i liść laurowy a także pokrojoną w plastry cebulę oraz ziarna gorczycy. Zagotowujemy. Do wrzącej zalewy przekładamy podgrzybki i doprowadzamy do wrzenia. Gorące przekładamy do wyparzonych słoików, zakręcamy i odstawiam do góry dnem do wystygnięcia. Gotowe weki odstawiamy do spiżarni.


Zupa dyniowa krem

Przyznam, że mam problem z dynią. Jakiś czas nie mogłam przekonać się do jej smaku. Dania z dynią w wersji na słodko nie podchodzą mi totalnie. Na razie nauczyłam się jeść dynię na sposób wytrawny. Ta zupa to kolejne moje podejście do tego tematu i tym razem - bingo!. Smak do mnie trafił i zachwycił. Mamy tu totalne 100% dyni w zupie, praktycznie bez dodatków.  W mojej spiżani są jeszcze 2 dynie, więc to pewnie nie koniec moich eksperymentów z tym warzywem.
Zupa dyniowa krem
Składniki:

1 dynia ( u mnie Hokkaido)
1 cebula
olej
2 ząbki czosnku
bulion
sól, pieprz czarny
tymianek

Wykonanie:

Dynię przekrawamy na pół i wydrążamy z pestek. Następnie kroimy ją wzdłuż na paski, układamy a blaszce  i pieczemy w piekarniku do miękkości tj ok. 35 minut. Dynię obieramy ze skórki. W garnku rozgrzewamy olej i szklimy cebule pokrojoną w kostkę, dorzucamy czosnek a następnie dynię. Całość podlewamy taką ilością bulionu aby uzyskać oczekiwaną konsystencję zupy. Zupę gotujemy ok 5-10 minut, dodajemy przy tym przyprawy: sól i pieprz czarny a na koniec również tymianek.  Blendujemy ja na krem. Gotową zupę podajemy z grzankami i kolendrą lub uprażonymi na patelni ziarnami dyni i słonecznika. Dynia Hokkaido ma piękny, intensywnie słoneczny kolor i aż zachęca do zjedzenia choć jednej porcji zupy w ten chłodny, jesienny czas.




Rolada szpinakowa z łososiem

Ta  rolada to pięknie wyglądająca przystawka, która również zachwyca swoim smakiem.
Rolada szpinakowa z łososiem
Składniki:

4 jajka
opakowanie mrożonego szpinaku
sól, pieprz czarny
2 ząbki czosnku
1 łyżka masła
2 serki typu almette o smaku chrzanowym
200 g wędzonego łososia

Wykonanie:

Na patelni rozgrzewamy masło i dodajemy mrożony szpinak, dusimy, aż odparuje nadmiar wody. Wtedy dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Zostawiamy do wystudzenia. Białka oddzielamy od żółtek. Żółtka łączymy ze szpinakiem. Białka ubijamy na sztywna pianę z odrobiną soli i delikatnie mieszamy z masą szpinakową. Dużą blachę z piekarnika wykładamy papierem do pieczenia a na niej rozprowadzamy szpinak. Pieczemy w piekarniku ok. 15 minut w 190°C. Upieczone ciasto zwijamy w rulon. Po wystudzeniu rozkładamy je i smarujemy serkami, na nich układamy plastry łososia. Całość delikatnie i dokładnie zwijamy w  ścisły rulon i schładzamy w lodówce. Roladę  kroimy ostrym nożem w plastry. Podajemy na przystawkę, śniadanie lub kolację.

Sałatka ze szpinaku z komosą ryżową

Świeży szpinak jest o tyle wdzięcznym warzywem, że co do niego nie dodamy, zawsze pasuje. Ja  stworzyłam taką oto sałatkę.
Sałatka ze szpinaku z komosą ryżową
Składniki:

opakowanie szpinaku baby
kilka pomidorków cherry
avocado
ćwierć szklanki ugotowanej komosy ryżowej
szczypiorek
sos winegret

Wykonanie:

Do salaterki przekładamy świeży szpinak. Pomidorki płuczemy i kroimy na połówki a avocado w plastry i wykładamy je na sałatkę. Całość oprószamy komosą ryżową i polewamy sosem winegret.

Ryba po grecku

Oj, dawno nie robiłam ryby po grecku, dawno! Myślę, że od kiedy mój mąż kilkanaście lat temu przestał ją jeść. Gdzieś ona za mną "chodziła" aż wreszcie doszła ;) i oto jest. Odświeżyłam sobie jej smak i teraz już wiem, że będę ją robić częściej.
Ryba po grecku
Składniki:

1 kg filetów morszczuka
5 marchewek
2 pietruszki
1 cebula
1/2 selera
koncentrat pomidorowy
sól, pieprz czarny mielony
ziele angielskie
liść laurowy

Wykonanie:

Rybę płuczemy, osuszamy, posypujemy solą i pieprzem czarnym, skrapiamy sokiem z cytryny i odstawiamy do lodówki na kilka godzin. Po tym czasie wyjmujemy rybę, panierujemy w mące i smażymy na rumiano na patelni. Odkładamy ją do wystudzenia. W międzyczasie obieramy wszystkie warzywa i ścieramy na grubej tarce jarzynowej. Cebulę kroimy w kostkę. W sporym rondlu rozgrzewamy olej i szklimy na nim cebulę. Dosypujemy pozostałe starte warzywa oraz ziele angielskie i liść laurowy i chwilę podsmażamy. Po chwili podlewamy niewielka ilością wody i dusimy warzywa do miękkości. Następnie dodajemy koncentratu pomidorowego dla smaku i koloru, doprawiamy przyprawami a jeśli sos jest płynny, możemy obsypać łyżką mąki. W przeznaczonym naczyniu układamy warstwę ryby a na nią wykładamy gorący sos i tak do wykończenia składników. Ryba po grecku nabiera głębszego smaku dzień po przyrządzeniu. Możemy ją podać na ciepło lub na zimno, jako danie obiadowe lub przekąskę.


Jajka w sosie tatarskim

Ponieważ znudzimy mi się już wszelkiej maści jajka faszerowane, postanowiłam coś zmienić i dla odmiany wykonać je we własnej roboty sosie tatarskim. Niewymagająca przystawka a na dodatek taki sos możny zrobić dzień czy dwa wcześniej a nadmiar wykorzystać również do mięs czy kanapek. 
Jajka w sosie tatarskim
Składniki:

5 jajek

Składniki na sos tatarski:

4 ogórki konserwowe
kilka grzybków marynowanych (leśnych lub pieczarek)
1/2 puszki groszku konserwowego
1 cebula
1 łyżka jogurtu greckiego
3 łyżki majonezu
sól, pieprz czarny


Wykonanie:

Ogórki, grzyby i cebulę drobno siekamy w kostkę i przekładamy do salaterki. Dodajemy jogurt, majonez i przyprawy i  mieszamy ze sobą składniki. Gotowy sos wykładamy na talerzyk lub półmisek i układamy na nim połówki ugotowanych na twardo jajek. Dekorujemy.


Szynka z sałatka jarzynową

Prosta i szybka  w przyrządzeniu przystawka a na dodatek bardzo smaczna i pożywna.
Szynka z sałatką jarzynową
Składniki:

10 plastrów dobrej szynki
sałatka jarzynowa z tego przepisu

Wykonanie:

Plastry szynki rozkładamy na desce do krojenia. Na środku kładziemy spora łyżkę gotowej sałatki jarzynowej. Zawijamy z obu stron w rulonik lub rożek i układamy na półmisku.

Sałatka gyros

Sałatka gyros to fantastyczna sałatka imprezowa. Robię ją często na przy okazji większej ilości gości bo jakoś nie umiem jej zrobić mało. Smakuje nawet tym, którzy nie jadają sałatek a to za sprawą obecności kurczaka. Poza tym, mdły smak majonezu fantastycznie równoważy nam kwaśny keczup i to sprawia, że ta sałatka wszystkim smakuje.
Sałatka gyros
Składniki:

1 mała kapusta pekińska
1 duża pierś kurczaka
1 puszka kukurydzy
2 czerwone papryki
4-5 sztuk ogórków konserwowych
1 cebula
przyprawa gyros
majonez 
keczup

Wykonanie:

Pierś kurczaka płuczemy w zimnej wodzie, kroimy w kostkę i obtaczamy w przyprawie gyros. Mięso odstawiamy na co najmniej 30 minut do lodówki a po tym czasie smażymy na patelni. Studzimy. Ogórki, paprykę i cebulę siekamy w kostkę a kapustę pekińską w piórka. Najlepiej odcisnąć sok z ogórków i wymieszać je z cebulą. W dużej salaterce układamy następujące warstwy:

pierś kurczaka
keczup
majonez
kukurydza
czerwona papryka
majonez
korniszony z cebulą
keczup
majonez
kapusta pekińska

Sałatkę możemy udekorować szczypiorkiem lub koperkiem.Tę sałatkę możemy wykonać dzień wcześniej i schłodzić ją przez noc w lodówce a będzie jeszcze lepsza. Resztki jej doskonale sprawdzą się jako drugie śniadanie do pracy. 

Printfriendly