środa, 28 marca 2018

Kotlety mielone z jajkami przepiórczymi

Kotlety mielone z jajkami przepiórczymi
Składniki:

1 kg mięsa mielonego z szynki
16 szt jajek przepiórczych
1 jajko
1 łyżka musztardy
1 sucha bułka kajzerka
sól
pieprz czarny młotkowany z kolendrą
szczypta gałki muszkatołowej
bułka tarta

Wykonanie:

Bułkę moczymy w mleku, po namoczeniu odciskamy i łączymy z mięsem mielonym. Dodajemy jajko, musztardę i przyprawy. Wyrabiamy na gładką masę i dzielimy na 16 części. Jajka przepiórcze zalewamy zimną wodą i gotujemy od momentu wrzenia przez 4 minuty. Delikatnie obieramy. Każdą porcję mięsa rozpłaszczamy, w środek kładziemy jajko i formujemy na kształt kuli. Kotleciki obtaczamy w bułce tartej i smażymy na rozgrzanym tłuszczu na złoty kolor z każdej strony. Usmażone kotleciki przekładamy do naczynia żaroodpornego, podlewamy odrobiną wody i wstawiamy do nagrzanego piekarnika na ok 15 min aby doszły. Podajemy z sałatą, mizerią i np. ziemniakami.


Makaron z boczniakami

Zakup opakowania boczniaków stał się inspiracją do tego dania. Danie proste, smaczne i lekkie, no i z moim ulubionym makaronem! Boczniaki, jak każde grzyby świetnie smakują podane w sosie śmietanowym. 
Makaron z boczniakami
Składniki:

25 dag boczniaków
1 mała cebula
1 szkl śmietany 18%
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
1 łyżeczka sosu sojowego
pieprz czarny, sól
2 ząbki czosnku
parmezan
makaron tagliatelle

Wykonanie:

Boczniaki myjemy i kroimy w paseczki. Cebulę kroimy w kostkę i podduszamy na oleju. Dodajemy do niej grzyby i przeciśnięty przez praskę czosnek. Dusimy, aż woda z boczniaków odparuje. Doprawiamy solą i pieprzem. Wlewamy sos sojowy i przecier pomidorowy oraz śmietanę. Danie posypujemy posiekanym koperkiem, mieszamy i chwilę wszystko podsmażamy. Podajemy z makaron, oprószając parmezanem lub serem grana padano.

wtorek, 27 marca 2018

Keks z bakaliami


Keks z bakaliami
Składniki:

20 dag masła
20 dag cukru
4 jajka
30 dag mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
10 dag rodzynek
10 dag skórki pomarańczowej
10 dag mieszanki keksowej
szczypta soli
4 łyżki mleka
otarta skórka z cutryny

Wykonanie:

Miękkie masło ucieramy z cukrem i skórką z cytryny na puszystą masę. Podczas ucierania dodajemy szczyptę soli. Do masy wbijamy jajka i mleko. Mieszamy mikserem na wolnych obrotach. Dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Bakalie oprószone mąką dodajemy do ciasta. Delikatnie mieszamy. Wlewamy do wysmarowanej i wysypanej keksówki i pieczemy 60 minut w 170°C. Po ostudzeniu możemy keks oprószyć cukrem pudrem.


Pieczony filet indyczy

Filet indyczy według tego przepisu jest wilgotny i soczysty, ma wysublimowany smak i do tego jest bardzo zdrowy.
Pieczony filet indyczy

Pieczony filet indyczy
Składniki:

1,5 kg filetu z indyka

Marynata:

1 cebula
4 ząbki czosnku
1,5 łyżki musztardy Dijon
sok z cytryny
1/2 łyżeczki bazyli
1/2 łyżeczki mielonego kminku
1/2 łyżeczki majeranku
1/2 łyżeczki kurkumy
1/ 2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki pieprzu czarnego
1 łyżka wody



Wykonanie:

Filet płuczemy, osuszamy i przekładamy do naczynia żaroodpornego wysmarowanego olejem. Wierzch smarujemy marynatą, przykrywamy i odstawiamy na kilka godzin w zimne miejsce. Następnie pieczemy w piekarniku  rozgrzanym do 180°C  przez ok 1,5 godziny aż mięso będzie miękkie. Tak przygotowany filet z indyka możemy wykorzystać na drugie danie lub na zimno, na kanapki. W obu wersjach smakuje wybornie. 

Karkówka na bazie sosu sojowego

Kolejna odsłona na przygotowanie tak wdzięcznego w obróbce mięsa, jakim jest karkówka. Wszyscy lubimy dania z piekarnika, które niemalże "robią" się same.
Karkówka na bazie sosu sojowego
Składniki:

1,5 karkówki
2 cebule
sól, pieprz czarny
przyprawa do żeberek

Glazura:

5 łyżek sosu sojowego
4 łyżki octu jabłkowego
1 łyżka miodu

Wykonanie:

Karkówkę płuczemy, osuszamy i kroimy w plastry. Mięso doprawiamy przyprawami, układamy na zakładkę w naczyniu żaroodpornym, przekładając plastrami cebuli. Posypujemy przyprawą do żeberek. W miseczce łączymy ze sobą składniki glazury i polewamy nią mięso. Naczynie wstawiamy do lodówki na kilka godzin. Następnie pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180°C przez ok 1,5 godziny. Ja podałam z moim ulubionym ryżem basmati i surówką z selera i marchewki - przepis tu.

poniedziałek, 26 marca 2018

Zupa brokułowa

Zieleń króluje wiosnę na naszych talerzach, dziś akurat w smacznej, pożywnej i rozgrzewającej zupie brokułowej.
Zupa brokułowa
Składniki:

1 brokuł
bulion
1 marchewka
1 mała pietruszka
5 ziemniaków
4 łyżki śmietanki
koperek
sól cebulowo-lubczykowa
pieprz czarny

Wykonanie:

Do bulionu wkładamy pokrojoną marchewkę i pietruszkę,  gotujemy przez 15 min. Po tym czasie dokładamy pokrojone ziemniaki a po 10 minutach podzielony na różyczki brokuł. Zupę gotujemy krótko, do miękkości brokuła, zabielamy śmietaną i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Zupę posypujemy świeżym lub suszonym koperkiem. Podajemy gorącą.

Surówka z selera, marchewki i jabłka

Prosta, jak to u mnie, surówka z naszych krajowych warzyw korzeniowych.
Surówka z selera, marchewki i jabłka
Składniki:

1 mały seler
3 marchewki
1 jabłko
sok z cytryny
sól, pieprz czarny
2 łyżki majonezu
2 łyżki jogurtu greckiego

Wykonanie:

Warzywa obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Skrapiamy je sokiem z cytryny i doprawiamy solą i pieprzem. Jogurt łączymy w miseczce z majonezem. Tak przygotowanym sosem polewamy warzywa i mieszamy dokładnie. Podajemy od razu.

Sernik na Wielkanoc

Na Wielkanoc oprócz tradycyjnych bab i mazurków polecam sernik przekładany galaretką, biszkoptami i bananami. Ciasto jest smaczne, efektowne, w dodatku z galaretką w wiosennym, zielonym kolorze. Podana porcja wystarcza na tortownicę o średnicy 25cm.
Sernik  na Wielkanoc
Składniki:

1 kg sera na sernik (może być z wiaderka)
6 jajek
1 niepełna szklanka cukru
2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
3 łyżki mąki pszennej
3 łyżki mąki ziemniaczanej
2 zielone galaretki np. agrestowe
2 banany
kilka podłużnych biszkoptów

Wykonanie:

Jajka z cukrem ubijamy jak na biszkopt. Następnie dodajemy porcjami ser z wiaderka, ekstrakt waniliowy i obie mąki. Miksujemy na bardzo wolnych obrotach do momentu aż masa będzie jednolita. Dwie tortownice wykładamy papierem do pieczenia i rozlewamy po połowie masy. Pieczemy po 30  minut w 180°C. Studzimy. Galaretki rozpuszczamy w nieco mniejszej ilości wody niż podana na opakowaniu. Studzimy. W tortownicy, na jednym z serników układamy po skosie na przemian, biszkopty z bananami. Zalewamy tężęjącą galaretką i przykrywamy drugim sernikiem. Ciasto wstawiamy do lodówki do stężenia. Sernik możemy udekorować np. lukrem lub zostawić tak jak jest. 


Printfriendly