sobota, 29 października 2016

Filet z kurczaka z pieczarkami i serem

Dziś moi faceci mieli ciężki dzień, aby im wynagrodzić trudy pracy postanowiłam przygotować obiad na ich miarę. Wiem, że nic ich tak nie zadowoli, jak sztuka mięsa drobiowego.
Filet z kurczaka z pieczarkami i serem
Składniki:

2  podwójne filety z kurczaka
1/2 kg pieczarek
30 dag sera żółtego w kawałku
1 cebula
sól, pieprz czarny
czosnek granulowany

Wykonanie:

Każdego fileta płuczemy, osuszamy, kroimy wzdłuż na pół.  Po podzieleniu wyjdzie nam 8 porcji. Obsypujemy je solą i pieprzem i odstawiam na co najmniej pół godziny. Pieczarki myjemy i kroimy w plasterki. Dusimy w rondelku wraz z posiekaną cebulą, przyprawiamy. Filety obsmażamy na wolnym ogniu, wykładamy na blachę i posypujemy czosnkiem granulowanym. Układamy na nich podduszone pieczarki i starty ser żółty. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika do roztopienia się sera. Ja podałam filety z ryżem basmati z jajkiem podsmażonym na oliwie i z surówką z  kapusty pekińskiej. 

Cyrtynowiec

To jedno z moich ulubionych ciast. Jedna z warstw to bita śmietana, od której, przyznaję, jestem uzależniona. Ciasto jest fajnie wyważone w smaku; słodycz lukru przełamana kwaskowatą cytryną. Polecam na co dzień i od święta!
Cytrynowiec
Składniki:

Biszkopt z 3 jaj
paczka herbatników

Składniki na masę budyniową:

1 masło roślinne
2,5 szkl. wody
2 budynie śmietankowe
1 galaretka cytrynowa
sok z 1 cytryny
4 łyżki cukru

Składniki na bitą śmietanę:

1/2 l śmietany 30%
1 cukier waniliowy
1 łyżka żelatyny

 Składniki na lukier:

3 łyżki wody
1 szkl. cukru pudru

Wykonanie:

Upieczony biszkopt studzimy i delikatnie nasączamy pączem z wody, cukru i soku z cytryny. Na wodzie z cukrem gotujemy 2 budynie śmietankowe. Gdy budyń już zgęstnieje, dodajemy sok z cytryny i galaretkę cytrynową. Mieszamy wciąż do ponownego zgęstnienia, wyłączamy gaz i studzimy. Masło  o temperaturze pokojowej ucieramy na puch a następnie dodajemy partiami budyń. Masę wykładamy na biszkopt. Schłodzoną śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno, pod koniec dodajemy cukier waniliowy oraz rozpuszczoną i ostudzoną żelatynę. Bitą śmietanę wykładamy na ciasto. Następnie układamy rzędami herbatniki. W rondelku gotujemy wodę z cukrem i ciepłym lukrem smarujemy herbatniki. Ciasto przechowujemy w lodówce.

piątek, 28 października 2016

Stek z tuńczyka

To najprawdopodobniej najprostszy i najszybszy sposób na przyrządzenie ryby.
Stek z tuńczyka 
Składniki:

4 steki z tuńczyka
sól, pieprz
sok z cytryny
oliwa

Wykonanie:

Steki oprószamy solą i pieprzem, skrapiamy sokiem z cytryny. Ja w tym momencie lubię odstawić rybę aby wchłonęła smaki przypraw. Następnie rozgrzewamy patelnię z oliwą i smażymy steki po ok 3 minuty z każdej strony. Musimy uważać aby nie "przesmażyć" tuńczyka, by nie był suchy, w środku powinien być różowy.

Surówka z kapusty kiszonej

Dobrze ukiszoną kapustę można jeść prosto z beczki, nawet bez doprawiania.
Surówka z kapusty kiszonej

Składniki:

3/4 kg kapusty kiszonej
1 cebula
1 jabłko
natka pietruszki
sol, pieprz czarny
oliwa

Wykonanie:

Kapustę odciskamy z nadmiaru soku. Jeśli ma już sporo marchewki w  swoim składzie to nie musimy już ścierać świeżej. Jabłko i cebulę kroimy w kostkę, natkę siekamy. Łączymy składniki ze sobą i skrapiamy obficie oliwą. Podajemy do stołu. Jak dla mnie jest to nieodzowna surówka do ryby.

Brotola w płatkach kukurydzianych

Dla odmiany, brotola w płatkach kukurydzianych, z  bardzo chrupiącą panierką.
Brotola w płatkach kukurydzianych
Składniki:

1 kg brotoli
100 g płatków kukurydzianych
1 jajko
4 łyżki mleka
mąka
sól, pieprz
pieprz ziołowy
sok z cytryny

Wykonanie:

Brotolę płuczemy, osuszamy ręcznikiem papierowym i doprawiamy solą, pieprzem czarnym i ziołowym, skrapiamy sokiem z cytryny. Najlepiej jest odstawić rybę na jakiś czas do "przegryzienia się". W misce zgniatamy rękami płatki kukurydziane i łączymy je z mąką. W drugiej mieszamy roztrzepane jajko z mlekiem. Filety brotoli maczamy najpierw w jajku z mlekiem a póżniej w panierce z płatków kukurydzianych. Smażymy na głębokim, rozgrzanym oleju na złoty kolor, z obu stron. Podajemy np. z surówką z kapusty kiszonej.

Pieczony filet z soli

Piątek to czas na rybę.
Pieczony filet z soli
Składniki:

2 filety soli
4 łyżki bułki tartej
sól, pieprz
sok z cytryny
2 ząbki czosnku
pęczek natki pietruszki
oliwa

Wykonanie:

Filety soli płuczemy, dzielimy na porcje, osuszamy ręcznikiem papierowym, doprawiamy solą i pieprzem z obu stron. W miseczce mieszamy bułkę tartą, sok z cytryny, oliwę, szczyptę soli i posiekany czosnek oraz natkę pietruszki. Filety układamy w naczyniu żaroodpornym polanym oliwą, na wierzch wykładamy pastę z bułki tartej, polewamy oliwą i zapiekamy 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 C. Posypka na soli ma być chrupiąca.

Naleśniki gryczane

Naleśniki trochę inaczej bo z maki gryczanej. Mają charakterystyczny posmak gryki.
Naleśniki gryczane

Składniki:

2 szkl. mąki gryczanej
1,5 szkl mleka
1 jajko
sól
proszek do pieczenia
olej do smażenia

Wykonanie:

Wszystkie skłądniki łączymy ze sobą, najlepiej mikserem. Odstawiamy do napęcznienia mąki,  na co najmniej pół godziny. Po tym czasie smażymy naleśniki na rozgrzanej i podlanej olejem patelni naleśnikowej. Przed każdym nabraniem ciasta mieszamy chochlą Naleśniki gryczane wychodzą grubsze niż pszenne. Dobrze smakują z serem żółtym, który delikatnie roztapia się na powierzchni naleśnika.

Składniki

czwartek, 27 października 2016

Risotto z kurczakiem i pieczarkami

Podstawą prawdziwego risotto jest odpowiedni ryż - arborio. Ta odmiana ryżu o zaokrąglonych ziarnach jest idealna do przyrządzenia tej włoskiej potrawy. Dzięki szerokim, pękatym ziarnom doskonale łączy się on z różnymi przyprawami i chłonie ich smak. Odpowiednio przygotowany ryż powinien pozostać w środku al dente a na zewnątrz rozpływać się w ustach podczas jedzenia. Pamiętajmy, ryżu arborio nie wolno płukać przed gotowaniem, ponieważ możemy pozbawić go skrobi, której zawdzięczamy charakterystyczny, gęsty sos.
Risotto z kurczakiem i pieczarkami


Składniki:

1/2 kg ryżu arborio
1 pierś kurczaka 
20 dag pieczarek
1 cebula 
2 ząbki czosnku
1/2 szkl.  białego wina (opcjonalnie)
parmezan
sól, pieprz
1 łyżka masła
natka pietruszki

Wykonanie:

W dużym rondlu rozgrzewamy olej i wrzucamy posiekaną drobno cebulę i czosnek. Chwilę razem szklimy, po czym dodajemy surowy ryż i smażymy mieszając, aż ryż będzie szklisty. Wtedy wlewamy 1/2 szkl. ciepłego bulionu. Mieszamy i czekamy do czasu, aż ryż wchłonie bulion. Możemy dolać białe wino. Bulion dolewamy partiami, a gdy ryż wchłonie jedną porcję, dolewamy kolejną. W międzyczasie pierś kurczaka kroimy w kostkę, obsypujemy przyprawami solą, pieprzem i obsmażamy na oleju. Pieczarki kroimy w plasterki i dusimy na patelni. Dodajemy pieczarki i mięso do rondla,  gdy ryż już nam  dobrze spęcznieje. Dalej razem gotujemy. Gdy potrwa jest już gęsta i kleista a ryż odpowiedni, dodajemy starty parmezan i łyżkę masła. Czekamy, aż ser się rozpuści i przekładamy na talerze dla  głodnej gawiedzi. Opcjonalnie możemy posypać natką pietruszki.








niedziela, 23 października 2016

Polędwiczki drobiowe

Proponuję polędwiczki drobiowe a'la KFC w aromatycznej panierce.
Polędwiczki drobiowe
Składniki:

1 duża pierś kurczaka
2 jajka
1/2 szkl. maślanki
mąka
tymianek
oregano
ostra papryka
czosnek granulowany
kurkuma
sól, pieprz czarny
bułka tarta

Wykonanie:

Piersi sprawiamy i kroimy na średniej wielkości polędwiczki. W misce łączymy maślankę z jajkami i zanurzamy w niej kawałki mięsa, odstawiamy do lodówki najlepiej  na godzinę. Ta marynata sprawi, że mięso będzie delikatne i soczyste w środku. W drugiej misce łączymy mąkę, bułkę tartą i wszystkie przyprawy. Polędwiczki wyciągamy z marynaty i obtaczamy dokładnie z obu stron w panierce. Następnie smażymy w głębokim oleju na złoty kolor. Jeśli lubimy grube panierki, polędwiczki możemy panierować dwukrotnie. Podajemy z frytkami lub ryżem i surówką.

Surówka z kapusty pekińskiej z granatem

Surówkę z kapusty pekińskiej każdy zna. Aby ją trochę podrasować użyłam owocu granatu, który nie dość, ze ożywił smak surówki to jeszcze jak wygląda!
Surówka z kapusty pekińskiej z granatem
Składniki:

1 mała kapusta pekińska
1/2 owocu granatu
1/2 jabłka
1 marchewka
1/2 cebuli
1 czubata łyżka majonezu
1 czubata łyżka jogurtu greckiego
sol, pieprz

Wykonanie:

Kapustę oczyszczamy, przekrawamy wzdłuż i cienko siekamy. Jabłko i cebulę obieramy i kroimy w kostkę. Marchewkę trzemy na tarce jarzynowej. Dodajemy sól i pieprz oraz majonez i jogurt grecki. Wszystko dokładnie mieszamy. Granat kroimy  w poprzek na pół i posypujemy surówkę ziarnkami granatu.

Granat to super owoc o niezwykłych właściwościach. Sok z owoców granatu łagodzi problemy trawienne, działa odmładzająco na skórę. Dzięki dużej zawartości fitohormonów łagodzi objawy PMS i menopauzy. Badania naukowe potwierdzają skuteczność działania granatu przeciwko wolnym rodnikom, procesom zapalnym, a także chorobom serca. Największym atutem granatu są polifenole należące do przeciwutleniaczy i to im zawdzięczamy główne zalety granatu.

Nuggetsy

Coś, co dzieci lubią najbardziej, chociaż czy tylko dzieci......? Dziś,  nuggetsy z sosem słodko-kwaśnym, moim ulubionym.
Nuggesty

Składniki:

1 pierś kurczaka
przyprawa do kurczaka
1/2 łyżeczki czosnku granulowanego
papryka słodka
1 łyżka maślanki
1 jajko
bułka tarta

Wykonanie:

Pierś myjemy, oczyszczamy i kroimy w wąskie, długie paski, Przyprawiamy. Jajko rozkłócamy widelcem, dodajemy maślankę, przekładamy paski kurczaka  i mieszamy. Najlepiej odstawić mięso na co najmniej pół godziny do lodówki. Po tym czasie obtaczamy kawałki kurczaka w bułce tartej i smażymy na rozgrzanym tłuszczu. Sos do nuggetsów może być dowolny: czosnkowy, musztardowy, keczup czy słodko-kwaśny.


Ciasto Mleczna kanapka

To ciasto jest również zasługą mojej córki, która prosiła mnie o zrobienie czegoś słodkiego, co będzie mogła ze sobą zabrać w pojemnik do szkoły. Zawsze pakuję kilka kawałków bo wiem, że jej koleżanki oczekują na jakiś smakołyk od Zosi.
Ciasto mleczna kanapka
Składniki na kakaowe blaty:

3/4 szkl. oleju
1/2 szkl. wody
1 szkl. cukru
3 płaskie łyżki kakao

Wszystkie składniki przekładamy do garnka i gotujemy do rozpuszczenia się cukru. Studzimy.

Po wystudzeniu:

5  jajek
1/4 szkl cukru
1 1/2 szkl. mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej

Białka ubijamy  na sztywną pianę, dodajemy cukier a następnie stopniowo po jednym żółtku w dalszym ciągu ubijając. Następnie dodajemy masę jajeczną do wystudzonej mieszanki czekoladowej. Pod koniec dodajemy mąką, proszek i sodę,  mieszając dalej łyżką do połączenia składników. Ciasto przekładamy do prostokątnej formy i pieczemy 40 minut w 180 C. Po upieczeniu ciasto studzimy i przekrawamy na pół.

Składniki na krem:

125 ml mleka
350 g masła
2 szkl. mleka w proszku (niegranulowanego)
2/3 szkl. cukru pudru
cukier waniliowy

Wykonanie:

Mleko zagotowujemy z cukrem pudrem i cukrem waniliowym i odstawiamy do wystudzenia.
Masło o temperaturze pokojowej ucieramy na puszystą masę, dodajemy powoli i partiami na przemian wystudzone mleko i  mleko w proszku. Ucieramy na gładką masę, którą przekładamy blaty czekoladowe. Można polać po wierzchu polewą czekoladową ale stwierdziłam, że dość już cukru kalorii. Masa jest dość sztywna a ciasto ładnie się kroi.

Printfriendly