wtorek, 20 września 2016

Sok z owoców czarnego bzu

Przełom sierpnia i września to czas, kiedy dojrzewa czarny bez. Musimy pamiętać, że  ścinamy całe baldachy, gdy wszystkie owoce są już dojrzałe, czarne i lśniące. Świeże owoce zawierają toksyczny składnik sambunigrynę, która po spożyciu rozkładana jest do cyjanowodoru. Jednak podczas suszenia czy gotowania sambunigryna rozkłada się i staje się zupełnie nieszkodliwa.
Sok z owoców czarnego bzu
Składniki:

1 kg owoców czarnego bzu ( odszypułkowanych)
4 szkl.  cukru
4 szkl. wody
5 plastrów cytryn

Wykonanie:

Odszypułkowane owoce czarnego bzu- najwygodniej zrobić to widelcem -  płuczemy, przekładamy do garnka, dodajemy plasterki cytryn i zalewamy wody. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 1 godzinę. Po tym czasie odcedzamy sok przez sito i dosypujemy do niego 4 szkl. cukru. Gotujemy do rozpuszczenia się cukru. Gotowy sok przelewamy w butelki i zostawiamy je do zassania. 

Owoce czarnego bzu zawierają wiele cennych substancji takich jak glikozydy antocyjanowe, pektyny, garbniki, kwasy owocowe, witaminy C, A, sole mineralne. Mają właściwości napotne, moczopędne, delikatnie przeczyszczające. Zaleca się je jako środek odtruwający i pomagający usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii i toksyny. Przetwory z owoców czarnego bzu mogą też być stosowane jako pomocniczy lek przeciwbólowy w nerwobólach i rwie kulszowej. Znane jest jego działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne, sprawdza się przy przeziębieniach. Zalecana dzienna porcja spożycia to 50 ml soku rozcieńczonego wodą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Printfriendly