Tu znajdziesz moje kulinarne inspiracje, sprawdzone przepisy oraz smaki z dzieciństwa.
czwartek, 27 maja 2021
Makowiec japoński
czwartek, 29 kwietnia 2021
Kaszotto z bakłażanem i pomidorami
Moja ulubiona kasza pęczak w odsłonie z warzywami.
Kaszotto z bakłażanem i pomidorami |
Tarta z łososiem
Tarta z łososiem |
Tarta z łososiem |
Glazurowana marchewka baby
Glazurowana marchewka baby |
Składniki:
czwartek, 25 lutego 2021
Yaki udon z wołowiną
![]() |
Yaki udon z wołowiną |
Pstrąg łososiowy pieczony w migdałach
Uwielbiam ryby a pstrągi w szczególności. Dziś na zakupach zainspirowałam się apetycznie wyglądającym różowym mięskiem ryby. Płatki migdałowe już w domu były i danie gotowe. Płatki rewelacyjnie uzupełniają smak ryby a ich chrupkość uzupełnia miękkość fileta.
![]() |
Pstrąg łososiowy pieczony w migdałach |
Pączki
Najlepszy przepis na domowe pączki. Pączki są lekkie i puszyste. Namawiam aby zrobić je na Tłusty Czwartek ale nie tylko. Z podanej porcji wyszło mi 18 pączków. Do nadziania pączków użyłam marmolady wiśniowej.
![]() |
Pączki |
środa, 24 lutego 2021
Zupa toskańska
![]() |
Zupa toskańska |
2 puszki pomidorów lub 1 słoik passaty pomidorowej
700 ml bulionu
1 cebula
4 ząbki czosnku
zioła włoskie
400 g tortellini
1 łyzka masła
oliwa z oliwek
120 ml śmietany kremóki
parmezan
świeża bazylia
Wykonanie:
Na maśle i oliwie podsmażamy cebulkę, czosnek i suszone zioła. Dodajemy passatę pomidorową i bulion. Całość gotujemy 10 min. Dolewamy śmietanę kremówkę. Doprowadzamy do wrzenia i doprawiamy zupę solą i piperzem. Pierożki tortellini gotujemy bezpośrednio w zupie. Zupę nalewamy do miseczek i posypujemy obficie startym parmezanem oraz świeżą bazylią. Przygotowanie tej zupy to jedynie 25 minut.
środa, 10 lutego 2021
Brukselka smażona po tajsku
![]() |
Brukselka smażona po tajsku |
600 g brukselki
2 szalotki
2 ząbki czosnku
1 papryczka chili
sok z połowy limonki
1 cm imbiru
3 łyżki sosu rybnego
1/2 łyżeczki cukru
olej do smażenia
opcjonalnie liście kolendry
Wykonanie:
Brukselkę gotujemy na parze tak aby pozostała jędrna. W międzyczasie obieramy imbir, czosnek, cebulę. Cebulę kroimy w kostkę, imbir ścieramy na trace, papryczkę kroimy w plasterki. Brukselkę odcedzamy. W woku rozgrzewamy olej i smażymy brukselkę i dodajemy łyżkę sosu rybnego. Kiedy brukselka stanie się złocista, przekładamy na talerz. Ponownie na oleju w woku podsmażamy cebulę a po dwóch minutach dodajemy ostrą papryczkę, czosnek i starty imbir.. Smażymy około minutę, dodajemy cukier. Następnie dodajemy brukselkę i podsmażamy kolejne dwie minuty. Danie doprawiamy sokiem z limonki i świeżą kolendrą.Mieszamy i od razu podajemy.
Cebularze
![]() |
Cebularze |
500 g mąki
1 szkl mleka
1 łyżka cukru
1 jajko
5 dag drożdży
6 dag masła
1 łyżeczka soli
Składniki na farsz:
1 kg cebuli
1 łyżka cukru
1 łyżka masła
mak
majeranek
Wykonanie:
Ciepłe mleko rozcieramy z cukrem i drożdżami. Odstawiamy na 15 min. Do miski wsypujemy mąkę, sól, jajko, rozczyn oraz roztopione masło. Ciasto dobrze wyrabiamy i odstawiamy do wyrośnięcia. Cebulę siekamy w kostkę i dusimy na maśle, doprawimy przyprawami. Ciasto odrywamy po kawałku, wałkujemy na okrąg, wykładamy farsz z cebuli i posypujemy makiem. Cebularze pieczemy w nagrzanym piekarniku na 180°C przez około 13-15 minut. Ja piekłam na kamieniu do pieczenia pizzy, cebularze były chrupiące i dobrze podpieczone od spodu.
wtorek, 9 lutego 2021
Tort bezowy z pulpą z marakui
Beza ze śmietaną to coś co misie oprócz miodku lubią najbardziej. Ponieważ to moje ulubione ciasto, zjadłam dwie słuszne porcje.
Tort bezowy z pulpą z marakui |
Spaghetti z owocami morza w sosie pomidorowych z wędzoną papryką
Kolejna wersja makaronu z owocami morza, tym razem wzbogacona o dodatek pomidorów z puszki i papryki wędzonej. Wykwintne i lekkie danie dla smakoszy owoców morza i ryb.
Składniki:
wtorek, 2 lutego 2021
Najlepsze faworki
Wielkimi krokami zbliża się Tłusty Czwartek. Tradycja nakazuje zjeść coś pysznego i kalorycznego. Ja postanowiłam usmażyć najlepsze faworki, ever. Są i kruche i biszkoptowe jednocześnie, delikatne, rozpływające się w ustach.
![]() |
Najlepsze faworki |
2,5 szklanki mąki
10 żółtek
4 czubate łyżki gęstej śmietany
2 łyżki soku z cytryny
Wykonanie:
Na stolnicę wysypujemy mąkę, robimy dołek i dajemy resztę składników. Zagniatamy ciasto. Jeśli będzie się kleić, możemy podsypywać mąką. Potem uderzamy w kulkę ciasta wałkiem przez 10-15 minut, składamy na pół i wciąż uderzamy. Ciasto pozostawiamy na stolnicy na godzinę lub dwie aby odpoczęło. Ciasto wałkujemy cienko ale nie za cieniutko. Kroimy na pasy o długości 10 cm a szerokości 3 cm. Pośrodku paska robimy nacięcie 2-3 cm nożem. Przewlekamy jeden koniec faworka przez otwór i przeciągamy. Gdy faworki mamy już przygotowane rozgrzewamy olej i wkładamy partiami aż wypłyną i się zarumienią. Wtedy przekręcamy je na drugą stronę. Takie smażenie trwa ok 2 minuty. Usmażone faworki wykładamy na talerz z ręcznikiem papierowym i odsączamy z nadmiaru tłuszczu. Odsączone faworki posypujemy przez sitko cukrem pudrem połączonym z cukrem waniliowym.
Chrupiąca pierś kurczaka w panko
Chrupiąca pierś kurczaka to najbardziej chrupiąca panierka do drobiu, panko. Powstaje ona na bazie japońskiej bułki tartej "panko", roztrzepanego jajka i mąki. Panko bez problemu kupicie w sklepach czy marketach. Ta panierka nadaje się również do panierowania ryb czy warzyw.
Paella z kurczakiem i chorizo
![]() |
Paella z kurczakiem i chorizo |
Składniki:
1 pierś kurczaka
100 g kiełbasy chorizo
400 g ryżu arborio
1,2 l bulionu
1 czerwona papryka
2/3 puszki kukurydzy
1 czerwona cebula
3 ząbki czosnku
1/3 szkl białego wina
1 duży pomidor
4 łyżki passaty
1/2 łyżeczki słodkiej papryki
1/2 łyżeczki papryki wędzonej
1/3 łyżeczki ostrej papryki
sól
oliwa do smażenia
Wykonanie:
Na rozgrzaną patelnię z oliwą wrzucamy pokrojone chorizo oraz posiekanego w kostkę kurczaka. Jak już mięso się zetnie dodajemy posiekany czosnek oraz cebulę, Smażymy przez 2-3 minuty i wrzucamy pokrojoną w kostkę paprykę, pomidory i kukurydzę. Zalewamy winem i gotujemy przez 3 minuty. Nasze danie doprawiamy przyprawami, dolewamy passatę oraz wsypujemy suchy ryż. Całość mieszamy i zalewamy gorącym bulionem. Ostatni raz mieszamy ze sobą wszystkie składniki, gotujemy przez 12 minut a następnie patelnię przykrywamy folią aluminiową aby cała wilgoć przeszła do ryżu i gotujemy jeszcze przez 10 minut na małym ogniu. Danie odstawiamy na 3 minuty i podajemy najlepiej prosto z patelni.
Sałatka z selera naciowego
Na degustację tej sałatki zostałam zaproszona przez moją koleżankę. Sałatka jest lekka, orzeżwiająca, lekko słodka z nutka ostrej papryki. Idealna w sam raz na wiosenne spalanie kalorii.
![]() |
Sałatka z selera naciowego |
Składniki:
1 seler naciowy
3 - 4 mandarynki
1/2 jabłka
1 marchewka
czerwone winogrona
papryka ostra w proszku
sól
oliwa
Wykonanie:
Seler płuczemy i kroimy w paski, obrane jabłko w kostkę, winogrona dzielimy na pół a mandarynki obieramy i dzielimy na cząstki. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą w misce, dodajemy oliwę, paprykę i sól. sałatka smakuje najlepiej jak się lekko "przegryzie"
środa, 27 stycznia 2021
Brokuły w sosie z czarnej fasoli z czosnkiem
Zupa ramen
Tradycyjny, japoński ramen to długo gotowany wywar z mięsa wieprzowego i kości wieprzowych z dodatkiem specjalnego makaronu. To wersja podstawowa, bo zupa ramen to także dodatek warzyw – kapusty pekińskiej, białej rzodkwi daikon, pędów bambusa, cebuli, kiełków, jajka na twardo lub półpłynnego, fermentowanej soi lub pasty miso, wodorostów, ryby lub owoców morza.
Przygotowanie tej japońskiej zupy nie jest trudne, ale z pewnością wymaga sporo czasu. Tajemnicą jest mięsny (wieprzowy – bardzo intensywny lub dla złagodzenia smaku wieprzowo-drobiowy) wywar gotowany przez kilka godzin, połączony z cebulą, grzybami shitake oraz wodorostami kombu.
Choć ramen bywa nazywany japońskim rosołem, a sposób jego przygotowania przypomina gotowanie rosołu, to w rzeczywistości smak zupy ramen jest zupełnie inny niż polskiego rosołu, a wielość dodatków sprawia, że to naprawdę bardzo sycąca zupa.
![]() |
Zupa ramen |
Składniki:
niedziela, 24 stycznia 2021
Sernik miodowy na orzechowym spodzie
Sernik miodowy na orzechowym spodzie |
Składniki na spód:
poniedziałek, 18 stycznia 2021
Sałatka z surimi
Sałatka z surimi |
1 opakowanie makarony ryżowego
1 paczka paluszków krabowych (surimi)
2 ogórki wężowe
pęczek szczypiorku
pół puszki kukurydzy
sól, pieprz czarny
1 łyżeczka soku z cytryny
2 łyżki majonezu
1 łyżka śmietany lub jogurtu
Wykonanie:
Makaron chow mein z kurczakiem i pak choi
Makaron chow mein z kurczakiem i pak choi |
Składniki:
Tort makowy
czwartek, 14 stycznia 2021
Bułeczki mleczne do odrywania
Rydze smażone na maśle
Rydze smażone na maśle |
Składniki:
Kurczak z tajską bazylią
Kurczak z tajską bazylią |
Składniki:
2 jajka
1 pierś kurczaka
4 papryczki chili
4 ząbki czosnku
1 łyżka sosu sojowego jasnego
1 łyżka sosu sojowego ciemnego
1 łyżka sosu ostrygowego
1 łyżeczka cukru trzcinowego
2 garści tajskiej bazylii
olej do smażenia
2 szkl. ryżu jaśminowego
Wykonanie:
Zaczynamy od ugotowania ryżu jaśminowego wg przepisu na opakowaniu. Wszystkie składniki powinny być pod ręką, ponieważ będziemy smażyć je w krótkim czasie. Pierś kurczaka kroimy w kostkę. Czosnek i chili ucieramy w możdzierzu. Na głęboką patelnie wlewamy olej i smażymy aż się zetną jajka. Zdejmujemy je z patelni. Na olej dajemy utarty czosnek z chili a po minucie kurczaka. Po ok minucie dodajemy sos sojowy jasny i ciemny, sos ostrygowy i cukier . Jeżeli potrawa wyda nam się za sucha, możemy dolać wody. Dokładamy ścięte jajko, potem bazylię, chilę mieszamy i danie gotowe. Podajemy obligatoryjnie z ciepłym ryżem jaśminowym. Rada: ryż nastawiamy ok 10 min wcześniej przed przystąpieniem do przyrządzania mięsa.
wtorek, 12 stycznia 2021
Sałatka z surowego kalafiora
1 mała główka świeżego kalafiora
1 czerwona papryka
puszka kukurydzy
1 pęczek rzodkiewki
2 ugotowane jajka
szczypiorek
sól, pieprz
2 łyżki majonezu
2 łyżki śmietany
Wykonanie:
Kalafiora płuczemy, oczyszczamy i dzielimy na drobne różyczki. Paprykę i jajka kroimy w drobną kostkę a rzodkiewkę ścieramy na tarce jarzynowej. szczypiorek drobno siekamy nożem. Warzywa mieszamy ze sobą w misce, doprawiamy solą i pieprzem oraz łączmy z majonezem i śmietaną. Sałatka od razu jest gotowa do spożycia. Surówkę możemy wzbogacić o pokrojoną w kosteczkę dobrą szynkę a będzie bardziej treściwa. Świetnie sprawdza się jako danie do pracy.
środa, 6 stycznia 2021
Żeberka w coli, miodzie i keczupie
To ulubiony przepis na żeberka mojego syna. Żeberka same rozpływają się w ustach, mają wyważony słodko-kwaśny smak za sprawą dodatków. Sosem można polać ryż, z którym podajemy mięso.
Żeberka w coli, miodzie i keczupie |
1,5 kg żeberek
1/2 szkl. miodu
1,2/ szkl. coli
3 łyżki keczupu
sól, pieprz
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka słodkiej papryki
Wykonanie:
Żeberka myjemy i osuszamy, kroimy w kawałki. Z miodu, coli i keczupu robimy zalewę. Żeberka nacieramy przyprawami, przekładamy do naczynia żaroodpornego i zalewamy marynatą. Naczynie przykrywamy pokrywką i pieczemy w piekarniku w 180° C przez 1,5 godziny. Podajemy z ryżem i surówką
Filety z kurczaka w kremowym sosie z bobem
Filety kurczaka w kremowym sosie z bobem |
500 g filetów z kurczaka
1 szkl ugotowanego i obranego bobu
2-3 łyżki maki
1 marchewka
sól, pieprz czarny
szczypta kurkumy
mała cebula
100 ml śmietany kremówki
Wykonanie:
Filety płuczemy i dzielimy na polędwiczki. Mięso doprawiamy solą i pieprzem. Smażymy na złoty kolor z obu stron. Na tej samej patelni podsmażamy cebulę a następnie dodajemy startą marchewkę i smażymy ok 2 minuty. Wkładamy kotleciki i zalewamy bulionem, doprawiamy kurkumą. Na małym ogniu podgrzewamy przez 3 minuty. Zaprawiamy śmietaną kremówką połączoną z mąką. Dodajemy ugotowany i obrany bób. Gotujemy jeszcze przez minutę i podajemy z ziemniakami lub ryżem.