Kochani, życzę Wam Nowego Roku pełnego optymizmu, radości, szczęścia i powodzenia. Niech w nadchodzącym Nowym Roku 2018 spełnią się wszystkie Wasze marzenia!
Tu znajdziesz moje kulinarne inspiracje, sprawdzone przepisy oraz smaki z dzieciństwa.
niedziela, 31 grudnia 2017
sobota, 30 grudnia 2017
Malinowa chmurka
Chciałam zrobić jakieś inne ciasto, wypróbować nowy przepis. Malinowa chmurka już dawno wpadła mi w oko ale jakoś nie było okazji lub czasu. Wreszcie nadeszła ta chwila...Zimową porą byłam zmuszona użyć mrożonych malin w miejsce świeżych ale to nic nie ujmuje smaku. Ciasto jest przepyszne, nie jest za słodkie, jak dla mnie top jeśli chodzi o ciasta na ten moment.
Malinowa chmurka |
100 g masła
150 g mąki
30 g cukru pudru
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 żółtka
1/2 cukru waliniowego
Wykonanie:
Wszystkie składniki powinny być schłodzone. Składniki na ciasto szybko zagniatamy, formujemy kulę i schładzamy w lodówce przez godzinę. Następnie ciasto przekładamy do tradycyjnej blachy i pieczemy w 190°C na złoty kolor. Studzimy.
Składniki na maliny w galaretce:
3 galaretki malinowe
3,5 szkl. wrzącej wody
600 g mrożonych lub świeżych malin
Wykonanie:
Galaretki malinowe rozpuszczamy we wrzątku i wsypujemy maliny ( zmrożone). Odstawiamy do wystudzenia. Tężejącą galaretkę z malinami wylewamy na kruche ciasto i wyrównujemy. Wstawiamy do lodówki.
Składniki na masę śmietanową:
500 ml śmietany 30 lub 36%
250 g mascarpone
3 łyżki cukru pudru
Wykonanie:
Schłodzoną śmietanę ubijamy na sztywno, dosypujemy po łyżce cukier cały czas ubijając. Następnie dodajemy stopniowo mascarpone. Masę śmietanową wykładamy na galaretkę z malinami.
Składniki na bezę:
3 białka
1,5 szkl. cukru pudru
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
50 g płatków migdałowych
Wykonanie:
Białka ubijamy na sztywno, dodajemy stopniowo cukier puder a na koniec mąkę ziemniaczaną. Białka wykładamy na przygotowaną blachę, wyłożoną papierem do pieczenia. Po wierzchu oprószamy płatkami migdałowymi. Bezę pieczemy przez godzinę w 140°C. Studzimy i wykładamy na wierzch ciasta.
Pieczony kurczak kukurydziany
Już jakiś czas przymierzałam się do przyrządzenia kurczaka kukurydzianego. Padło na pieczenie całej tuszy kurczaka czyli najprostszy obiad na świecie. Ten rodzaj drobiu karmiony jest paszą na bazie kukurydzy z dodatkiem innych zbóż. Wpływa to na lekko złocistą barwę mięsa i skóry oraz wyjątkowy, lekko słodkawy smak mięsa.
Pieczony kurczak kukurydziany |
1 kurczak kukurydziany
1 pomarańcza
1 cebula
tymianek
rozmaryn
4 ząbki czosnku
majeranek
sól
Wykonanie:
Kurczaka myjemy, osuszamy. Czosnek przeciskamy przez praskę, dodajemy rozmaryn, tymianek, majeranek, sól. Pomarańczę i cytrynę dokładnie szorujemy, sparzamy wrzątkiem. Wyciskamy sok z połowy pomarańczy i cytryny. Sokiem nacieramy kurczaka i obsypujemy mieszanką przypraw. Mięso odstawiamy do lodówki na kilka godzin. Przed pieczeniem kurczaka nadziewamy połową pomarańczy i cytryny. Spinamy wykałaczką i przekładamy do naczynia żaroodpornego, podlewamy bulionem. Pieczemy przez 1,5 godziny w 180°C. W trakcie pieczenia polewamy kurczaka wytworzonym sokiem.
Zupa grzybowa wigilijna
Zupa grzybowa wigilijna |
2 litry wywaru z warzyw
marchewka
pietruszka
seler
5 ziemniaków
70 g suszonych grzybów
1 cebula
olej rzepakowy zimnotłoczony
150 ml śmietany 30%
2 łyżki mąki
sól, pieprz czarny
ziele angielskie, liść laurowy
2-3 kostki rosołowe (opcjonalnie)
Wykonanie:
Grzyby dzień wcześniej dokładnie płuczemy i zalewamy zimną wodą. Moczymy przez całą noc. Na drugi dzień gotujemy ok. pół godziny. Grzyby odcedzamy, wodę zachowujemy. Grzyby przebieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Warzywa obieramy i kroimy w kostkę, zalewamy wodą, dodajemy ziele angielskie i liść laurowy. Gotujemy do miękkości warzyw. Do wywaru dodajemy grzyby i wodę z nich. Na patelni na oleju rzepakowym podsmażamy drobno posiekaną cebulę a pod koniec oprószamy mąką i czekamy aż się przyrumieni. Przekładamy do zupy i dalej gotujemy przez ok 10-15 minut. Na koniec zupę zabielamy śmietanką i doprawiamy do smaku. Możemy posypać koperkiem.
środa, 20 grudnia 2017
Najlepszy piernik
Jak dla mnie to najszybszy i najprostszy sposób na wykonanie piernika, który zawsze wychodzi, jest wilgotny i smakowity.
|
Najlepszy piernik |
125 g masła
1 szkl cukru
2 łyżki miodu
2 łyżki powideł śliwkowych
2 łyżki przyprawy do piernika
2 łyżki kakao
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżeczki sody
2 łyżki kawy Inki
250 ml mleka
2 szkl mąki
2 jajka
Wykonanie:
W szerokim rondlu roztapiamy masło z cukrem. Dodajemy miód, powidła, przyprawę do piernika, kakao i cynamon. Podgrzewamy przez minutę na wolnym ogniu. garnek zdejmujemy z ognia i po minucie dodajemy sodę, kawę Inkę, mleko i roztrzepane jajka. Składniki mieszamy łyżką. Masa nam się lekko spieni. Cały czas mieszając dosypujemy mąkę. Piekarnik powinien być nagrzany do temperatury 175°C bez termoobiegu. Keksówkę natłuszczamy i wysypujemy otrębami, mąką lub płatkami. Masę przelewamy (będzie raczej rzadka) do keksówki. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy przez 45-50 min do próby suchego patyczka. Piernik studzimy a następnie kroimy na pół i smarujemy powidłami. Przełożony piernik polewamy polewą czekoladową i dekorujemy.
Makaron z kurczakiem w sosie śmietanowym-pieczarkowym
Makaron z kurczakiem w sosie śmietanowo-pieczarkowym |
500 g makaronu
1 duża pierś kurczaka
200 g pieczarek
1 serek topiony
350 g śmietany 30%
1 cebula
2 ząbki czosnku
sól, pieprz czarny
tymianek
szczypiorek
Wykonanie:
Makaron gotujemy al dente. Mięso kroimy w kostkę i przyprawiamy solą oraz pieprzem czarnym.Na rozgrzanym na patelni oleju obsmażamy mięso i zdejmujemy na bok. Na tej samej patelni podduszamy pieczarki pokrojone w kostkę, cebulę i czosnek. Dokładamy serek topiony i rozgniatamy go widelcem. Zalewamy śmietanką i doprawiamy do smaku solą, pieprzem i tymiankiem. Do sosu przekładamy wcześniej podsmażonego kurczaka, mieszamy i podgrzewamy. Ja wymieszałam makaron z kurczakiem na patelni i podałam w dużej misie ale można też sosem polać makaron wyłożony na talerze. Posypujemy szczypiorkiem.
Ossobuco czyli gicz cielęca na warzywach
Ossobuco to dosłownie kość z dziurą, to danie rodem z kuchni włoskiej. Delikatne mięso cielęce w połączeniu z aromatycznym, warzywnym sosem powinno przypaść do gustu najbardziej wymagającym smakoszom.
Ciasto krystaliczne
Ciasto krystaliczne |
2 jajka
2 żółtka
2 cukry waniliowe
1 szkl cukru
7 łyżek tłuszczu (pół na pół margaryny i smalcu)
1 łyżeczka amoniaku
2 łyżki śmietany
maka
powidła śliwkowe
masa tortowa
Wykonanie:
Wykonanie ciasta rozkładamy na dwa dni. Jednego popołudnia jajka ubijamy z cukrem na puszysta masę. Roztapiamy tłuszcz, studzimy. Śmietanę łączymy z amoniakiem. Wszystkie te składniki mieszamy ze sobą , powstanie rozczyn, który odstawiamy na kilka godzin. Następnie dodajemy mąkę i zagniatamy ciasto o konsystencji ciasta na pierogi. Odstawiamy je do lodówki na 24 godziny. Po tym czasie wyjmujemy, dzielimy na 3 lub 4 części i wałkujemy cienkie placki (najlepiej robić to bezpośrednio na papierze do pieczenia. Każdy placek pieczemy w 180°C na złoty kolor. Placki przekładamy masą tortową maślaną i powidłami. Ciasto jest niezwykle kruche i rozpływające się w ustach.
piątek, 15 grudnia 2017
Pieczeń wołowa w sosie własnym
Kupiłam ładny kawałek łopatki wołowej, w sam raz na wyśmienitą pieczeń.
Składniki:
1,5 kg mięsa wołowego np. łopatki
2 cebule
4 ząbki czosnku
rozmaryn
majeranek
cząber
2 łyżki mąki
sól, pieprz czarny
Wykonanie:
Pieczeń wołowa |
Pieczeń wołowa |
1,5 kg mięsa wołowego np. łopatki
2 cebule
4 ząbki czosnku
rozmaryn
majeranek
cząber
2 łyżki mąki
sól, pieprz czarny
Wykonanie:
Mięso płuczemy pod bieżącą wodą, osuszamy i nacieramy przyprawami. Cebulę i czosnek obieramy i kroimy w cząstki. Mięso przekładamy do foliowego piekarnika, obkładamy cebulą i czosnkiem, podlewamy bulionem. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy przez 1,5 godziny. Po upieczeniu mięso pozostawiamy aby odpoczęło na chwilę a sos wraz z cebulą i czosnkiem zlewamy i blendujemy. Jeśli sos jest za rzadki możemy go zaciągnąć mąką. Pieczeń kroimy w plastry i polewamy sosem. Podajemy z ulubionymi dodatkami. Świetnie pasuje do tego puree ziemniaczane i surówka z kapusty.
Roladki wołowe
Kiedyś zapytałam mojego kuzyna ze Śląska, co mam mu przygotować na obiad, gdy przyjedzie w lubelskie, odparł bez wahania: roladki wołowe z kluskami śląskimi i modrą kapustą. A więc: mówisz i masz!
Składniki:
1 kg mięsa wołowego np. z udżca
2 cebule
kawałek wędzonego boczku
3 ogórki kiszone
musztarda sarepska
sól, pieprz czarny
ziele angielskie, liść laurowy
Wykonanie:
Roladki wołowe |
1 kg mięsa wołowego np. z udżca
2 cebule
kawałek wędzonego boczku
3 ogórki kiszone
musztarda sarepska
sól, pieprz czarny
ziele angielskie, liść laurowy
Wykonanie:
Mięso kroimy w plastry i lekko je rozbijamy. Solimy, doprawiamy pieprzem i smarujemy musztardą. Na każdym plastrze układamy po słupku boczku, ćwiartce ogórka i cząstce cebuli. Roladki zwijamy w ciasny rulon, owijamy nitką i obsmażamy na gorącym tłuszczu na złoty kolor. Podlewamy ciepłą wodą, dodajemy liść laurowy i ziele angielskie. Dusimy do miękkości na wolnym ogniu, zajmie to nam ok. 2 godzin. Mięso wyjmujemy i zdejmujemy nici. Powstały z duszenia sos zagęszczamy mąką i polewamy nim roladki. Jak tradycja śląska podaje roladki wołowe podałam z kluskami śląskimi i surówką z modrej kapusty.
Pierniczki anno domini 2017
Tak właśnie prezentuje się tegoroczna radosna twórczość moich dzieci. A przepis na pierniczki jest dostępny w tym poście. Zachęcam do wykonanie! Pierniczki z tego przepisu są miękkie od razu, więc nie jest za póżno aby przygotować je na święta.
Pierniczki |
Muffinki z masą makową
Zakup puszki gotowej masy makowej stał się przyczynkiem do wykonania tychże muffinek. Zrobiłam aż poczwórną porcję do szkoły, na kiermasz przedświąteczny. Z jednej porcji wychodzi dokładnie 12 sztuk.
Muffinki z masą makową |
1 szkl. mąki
1/2 szkl. mleka
1/4 szkl. oleju
1/2 szkl. cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
tarte orzechy do posypania
masa makowa
Wykonanie:
W dwóch odrębnych miskach mieszamy ze sobą składniki mokre i suche a następnie do mokrych dodajemy suche i mieszamy na gładką masę. Do każdej papilotki wlewamy ciasto do 3/4 wysokości. Na wierzch wykładamy po łyżce gotowej masy makowej i posypujemy tartymi lub drobno posiekanymi orzechami. Muffinki pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180°C przez 20 minut, do zrumienienia.
poniedziałek, 11 grudnia 2017
Pieczony boczek
Będąc na zakupach upatrzyłam przecudnej urody boczek. Kawałek był konkretny bo ważył 2 kg, a do tego taki chudziutki.
Pieczony boczek |
2 kg surowego boczku
5-6 ząbków czosnku
2 łyżki majeranku
czosnek granulowany
papryka ostra
pieprz ziołowy
sól
ziele angielskie, liść laurowy
Wykonanie:
Mięso płuczemy pod zimną wodą, osuszamy i robimy nożem nacięcia, w które wciskamy kawałki czosnku. Przyprawy mieszamy ze sobą w miseczce i nacieramy nimi mięso. Boczek wstawiamy do lodówki najlepiej na całą dobę. Po tym czasie mięso przekładamy do piekarnika foliowego, podlewamy bulionem, zawiązujemy z obu stron i pieczemy w 180°C przez ok. 2 godziny. Boczek studzimy i kroimy ostrym nożem w plastry. Tak przygotowane mięsko sprawdzi się do obiadu lub na kanapki.
Pieczone udka kaczki
Pieczone udka kaczki to sposób na łatwy i szybki obiad. Sprawdzi się w ferworze świątecznych porządków, kiedy to mamy mało czasu na pracochłonne dania. Mięso kaczki jest miękkie, aromatyczne a skórka chrupiąca.
Pieczone udka kaczki |
5 udek kaczych
sól, pieprz czarny
rozmaryn
2 ząbki czosnku
papryka słodka
Wykonanie:
Udka płuczemy pod bieżącą wodą, oczyszczamy z nadmiaru tłuszczu i nacieramy solą, papryką i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Najlepiej odstawić mięso na jakiś czas do lodówki. Następnie udka wykładamy na blachę i posypujemy rozmarynem. Udka pieczemy przez 1,5 godziny w 180°C. Podajemy z frytkami, pieczonymi ziemniakami i ulubioną surówką.
poniedziałek, 4 grudnia 2017
Makaron z krewetkami
Makaron z krewetkami koktajlowymi to jeden z moich ulubionych sposobów na pyszny i szybki obiad.
Makaron z krewetkami |
250 g makaronu spaghetti
opakowanie krewetek koktajlowych
1 papryczka chilli
3 ząbki czosnku
oliwa z oliwek
natka pietruszki
sól, pieprz czarny
Wykonanie:
Na rozgrzanej oliwie lekko szklimy przeciśnięty przez praskę czosnek i dodajemy posiekaną papryczkę chili. Rozmrożone krewetki przelewamy na sicie pod bieżącą wodą, oczyszczamy i dokładamy na patelnię. Obsmażamy je po kilka minut z każdej strony i dosypujemy natkę pietruszki. Ugotowany i gorący makaron spaghetti wykładamy na patelnię. Mieszamy z krewetkami i podajemy od razu.
Guacamole
Guacamole to rodzaj salsy na bazie avokado. Meksykanie podają ją z nachos - chipsami kukurydzianymi. Istnieje jej wiele odmian, w zależności od użytych składników.
Guacamole |
1 awokado
sok z limonki
sól, pieprz czarny
1 spory pomidor
natka pietruszki
1 ząbek czosnku
1/2 papryczki chili
Wykonanie:
Awokado przekrawamy na pól i wydrążamy miąższ. Rozgniatamy go widelcem na pastę, dodajemy sok z limonki, sól i przeciśnięty przez praskę czosnek. Pomidora myjemy i kroimy w drobną kostkę. Natkę pietruszki i papryczkę chili siekamy drobno i dodajemy razem z pomidorem do pasty z awokado. Całość dobrze mieszamy i ewentualnie jeszcze doprawiamy.
piątek, 1 grudnia 2017
Schab w mleku
Schab w mleku to świetny sposób na przygotowanie schabu na kanapki i nie tylko. Równie dobrze smakuje na ciepło. Mięso jest bardzo kruche i soczyste. Zachęcam do wykonania.
Schab w mleku |
1,5 kg schabu
1,5 l mleka
5 ząbków czosnku
rozmaryn
majeranek
sól pieprz czarny
liść laurowy
ziele angielskie
Wykonanie:
Schab nacieramy majerankiem i wkładamy na noc do lodówki. Na drugi dzień zagotowujemy mleko z czosnkiem, liściem laurowym, zielem angielskim, rozmarynem, solą i pieprzem. Schab obsmażamy z każdej strony na patelni i wkładamy do mleka. Gotujemy na wolnym ogniu tyle ile waży mięso (1 kg schabu przez 1 godzinę). Mięso studzimy w mleku a następnie przechowujemy w lodówce.
czwartek, 23 listopada 2017
Zupa grzybowa z makaronem
Zupa grzybowa z dodatkiem makaronu smakuje wyśmienicie a dodatek makaronu sprawia, że jest dosyć sycąca.
Składniki:
bulion
garść suszonych grzybów
4 ziemniaki
150 g drobnego makaronu
1 marchewka
1 pietruszka
sól, pieprz czarny
liść laurowy, ziele angielskie
śmietana 30%
Wykonanie:
Zupa grzybowa z makaronem |
bulion
garść suszonych grzybów
4 ziemniaki
150 g drobnego makaronu
1 marchewka
1 pietruszka
sól, pieprz czarny
liść laurowy, ziele angielskie
śmietana 30%
Wykonanie:
Suszone grzyby przebieramy, płuczemy i zalewamy zimną wodą, moczymy najlepiej całą noc. Do bulionu dodajemy pokrojone warzywa i namoczone grzyby, gotujemy do miękkości. Osobno w osolonej wodzie gotujemy makaron. Zupę doprawiamy solą, pieprzem czarnym i zaciągamy słodką śmietanką. Podajemy zalewając zupą makaron i posypujemy natka pietruszki.
wtorek, 21 listopada 2017
Surówka z białej kapusty
Tradycyjna, popularna surówka, jest lekko słodka za sprawą kukurydzy. Wszyscy ją zawsze chętnie jedzą i pasuje do wielu dań.
Składniki:
1 mała główka białej kapusty
1 marchewka
1/2 cebuli
1/2 puszki kukurydzy
szczypiorek
sól, pieprz czarny
majonez
jogurt grecki
Wykonanie:
Surówka z białej kapusty |
1 mała główka białej kapusty
1 marchewka
1/2 cebuli
1/2 puszki kukurydzy
szczypiorek
sól, pieprz czarny
majonez
jogurt grecki
Wykonanie:
Kapustę obieramy z zewnętrznych liści, przekrawamy na pół i trzemy na tarce jarzynowej o dużych oczkach. Marchewkę obieramy i również ścieramy na tarce jarzynowej. Cebulę kroimy w drobną kostkę. Warzywa mieszamy ze sobą w misce, dosypujemy kukurydzę. Solimy, pieprzymy i łączmy z jogurtem i majonezem w proporcji pół na pół.
Śledzie w majeranku z warzywami
Śledzie w oleju są bardzo delikatne w smaku, a dodatek majeranku i konserwowych warzyw delikatnie podkręca ich smak.
Składniki:
1/2 kg płatów śledziowych
1 cebula
2 ogórki konserwowe
2-3 papryki konserwowe
ziele angielskie, liść laurowy
1 szkl. oleju
1,5 łyżki majeranku
2 ząbki czosnku
pieprz czarny
Wykonanie:
Śledzie w majeranku z warzywami |
1/2 kg płatów śledziowych
1 cebula
2 ogórki konserwowe
2-3 papryki konserwowe
ziele angielskie, liść laurowy
1 szkl. oleju
1,5 łyżki majeranku
2 ząbki czosnku
pieprz czarny
Wykonanie:
Śledzie zalewamy zimną wodą i moczymy aż przestaną być słone. Oczywiście wodę możemy co jakiś czas zmieniać. Cebule obieramy, kroimy w cienkie plasterki i sparzamy wrzątkiem a następnie studzimy. Ogórki i paprykę siekamy w wąskie paski. Płaty śledziowe kroimy ukośnie na mniejsze kawałki. Olej mieszamy z majerankiem, pieprzem, liściem laurowym i zielem angielskim i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Dodajemy cebulę, ogórki i paprykę. Gotową zalewą polewamy wymoczone śledzie ułożone w pojemniku. Delikatnie mieszamy. Przykrywamy pokrywą i wstawiamy do zamarynowania na 2 dni do lodówki.
Surówka z pora, marchewki i jabłka
Chyba już pisałam, że iż prostsza surówka do obiadu, tym bardziej mi smakuje. Tym razem kolejna wariacja na temat pora. Proponuję proste połączenie z marchewką i jabłkiem - klasykami surówek!
Składniki:
1 duży por
1 spora marchewka
1 jabłko
sól, pieprz czarny
2 łyżki majonezu
2 łyżki jogurtu greckiego
Wykonanie:
Surówka z pora, marchewki i jabłka |
1 duży por
1 spora marchewka
1 jabłko
sól, pieprz czarny
2 łyżki majonezu
2 łyżki jogurtu greckiego
Wykonanie:
Białą część pora przekrawamy na pół i siekamy na półplasterki. Pora solimy i odstawiamy n a chwilę aby zmiękł. Marchewkę i jabłko obieramy i ścieramy na tarce jarzynowej. Warzywa łączymy ze sobą, doprawiamy pieprzem i mieszamy z jogurtem i majonezem. Surówka jest gotowa do podania.
poniedziałek, 13 listopada 2017
Krewetki tygrysie na ostro
Owoce morza albo się kocha albo nienawidzi. Ja nauczyłam się je jeść wiele lat temu mieszkając w Belgii i uwielbiam je za smak i błyskawiczne przygotowanie.
Składniki:
2 opakowanie krewetek tygrysich po 250 g każde
4 ząbki czosnku
3 łyżki oliwy
2 łyżki masła
1 papryczka chili
siekana natka pietruszki
cytryna
sól, pieprz czarny
Wykonanie:
Krewetki tygrysie na ostro |
2 opakowanie krewetek tygrysich po 250 g każde
4 ząbki czosnku
3 łyżki oliwy
2 łyżki masła
1 papryczka chili
siekana natka pietruszki
cytryna
sól, pieprz czarny
Wykonanie:
Krewetki rozmrażamy i płuczemy w zimnej wodzie a następnie doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Na patelni rozgrzewamy oliwę, dodajemy masło i przeciśnięty przez praskę czosnek. Chwilę smażymy i dorzucamy posiekaną papryczkę chili. Następnie wykładamy na patelnię krewetki i równomiernie rozmieszczamy je na patelni. Smażymy z jednej stron jedną minutę i przekręcamy na drugą. Po minucie, gdy krewetki są gotowe dorzucamy natkę pietruszki, mieszamy i przekładamy na talerz. Podajemy z bagietką, skrapiając je sokiem z cytryny.
Sałatka z surowym kalafiorem
Jesień w pełni a dla mnie to czas przyrządzania różnego rodzaju sałatek. Taką sałatkę przygotowuję wieczorem aby stanowiła na drugi dzień moje drugie śniadanie do pracy lub/i przekąskę dla syna na siłownię.
Składniki:
1/2 kalafiora
1 czerwona papryka
1 puszka kukurydzy
1 pęczek szczypiorku
koperek
majonez
jogurt naturalny
sól, pieprz czarny
Wykonanie:
Sałatka z surowym kalafiorem |
1/2 kalafiora
1 czerwona papryka
1 puszka kukurydzy
1 pęczek szczypiorku
koperek
majonez
jogurt naturalny
sól, pieprz czarny
Wykonanie:
Kalafior płuczemy pod bieżącą wodą i kroimy w drobne różyczki. Paprykę i szczypiorek siekamy. Warzywa przekładamy do salaterki, dodajemy kukurydzę, koperek, przyprawy oraz majonez z jogurtem w proporcji 1:1. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą. Sałatka świetnie smakuje lekko schłodzona. Jest przyjemnie chrupiąca za sprawa surowego kalafiora.
wtorek, 7 listopada 2017
Smażony ser halloumi na sałacie
Halloumi to cypryjski ser przygotowany z sera owczego, z dodatkiem mleka koziego i krowiego. Ma zwartą konsystencją , świetnie nadający się do grillowania i smażenia. Ja najbardziej lubię wykorzystywać jako dodatek do sałatek.
Smażony ser halloumi na sałacie |
200 g sera halloumi
150 g mieszanki sałat
5-6 pomidorków koktajlowych
bułka tarta
sos winegret:
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka soku z cytryny
sól, pieprz czarny
1/2 łyżeczki musztardy
Wykonanie:
Sałatę wraz z pomidorkami rozkładamy na talerzu i polewamy sosem winegret. Ser obtaczamy w bułce tartej i smażymy z obu stron po 2-3 minuty na złoty kolor. Usmażony i gorący ser wykładamy na przygotowaną sałatę i podajemy od razu.
wtorek, 31 października 2017
Zapiekanka z kurczakiem i warzywami na patelnię
Dziś prezentuję jako propozycję obiadową prostą i szybką w wykonaniu zapiekankę z makaronem, z dodatkiem kurczaka i mieszanki warzyw na patelnię.
Składniki:
500 g makaronu np: penne lub wstążki
1 pierś kurczaka
750 g mrożonej mieszanki warzyw na patelnię
200 g śmietanki 30%
150 g sera żółtego tartego
curry
chili
papryka słodka
sól, pieprz czarny
Wykonanie:
Zapiekanka z kurczakiem i warzywami na patelnię |
500 g makaronu np: penne lub wstążki
1 pierś kurczaka
750 g mrożonej mieszanki warzyw na patelnię
200 g śmietanki 30%
150 g sera żółtego tartego
curry
chili
papryka słodka
sól, pieprz czarny
Wykonanie:
Makaron gotujemy na półtwardo. Mięso kroimy w kostkę i obtaczamy w podanych przyprawach. Obsmażamy na oleju na złoty kolor. Na drugiej patelni podsmażamy do miękkości warzywa i obsypujemy je solą i pieprzem. Wysmarowane tłuszczem naczynie żaroodporne wykładamy najpierw makaronem, potem mięsem a na koniec rozkładamy warzywa. Po wierzchu polewamy sosem przygotowanym ze śmietanki i startego sera. Zapiekamy w piekarniku na złoty kolor.
wtorek, 24 października 2017
Surówka z czarnej rzepy, jabłka i marchewki
Jak dla mnie im prostsza surówka tym lepiej. Ta spełnia to kryterium a smakuje wyśmienicie. Jest soczysta i słodko-kwaśna za sprawą marchewki i rzepy. Idealna na jesień.
Składniki:
1 czarna rzepa średniej wielkości
1 duża marchewka
2 małe jabłka
2-3 łyżki majonezu
2-3 łyżki jogurtu greckiego
sól, pieprz czarny
Wykonanie:
Surówka z czarnej rzepy, jabłka i marchewki |
1 czarna rzepa średniej wielkości
1 duża marchewka
2 małe jabłka
2-3 łyżki majonezu
2-3 łyżki jogurtu greckiego
sól, pieprz czarny
Wykonanie:
Rzepę, jabłka i marchewkę obieramy, myjemy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Przekładamy do miski, doprawiamy do smaku solą i pieprzem, mieszamy. Na koniec dodajemy jogurt oraz majonez i mieszamy jeszcze raz. Podajemy od razu.
Herbatka Ziemiańska Pani Stefanii Korżawskiej
Herbatka Ziemiańska charakteryzuje się niezwykle subtelnym smakiem. Jej działanie jest delikatne, stąd możemy pić ją po kilka filiżanek dziennie, używając jako zamiennika dla czarnej herbaty. Była ona podawana na stołach szlacheckich i magnackich jako pyszny i zdrowy napój do obiadu.
Herbatka Ziemiańska Pani Stefanii Korżawskiej |
Składniki:
50 g suszonych liści poziomki
50 g suszonych liści czarnej porzeczki
50 g suszonych liści jeżyny
50 g suszonych liści głogu (ewentualnie owoce)
50 g suszonych owoców jarzębiny
Wykonanie:
Wszystkie składniki mieszamy ze sobą w dużym pojemniku. 1 łyżkę stołową ziół wsypujemy do zaparzacza, zalewamy wrzątkiem i parzymy przez ok. 5 min. Po tym czasie wyjmujemy sitko z ziołami a ciepłą herbatkę wypijamy.
Herbatka Ziemiańska Stefanii Korżawskiej dba o właściwą pracę żołądka, wątroby, likwiduje stany zapalne jelit. Pomaga chorym na wieńcówkę, nadciśnienie czy żylaki, wszak liście czarnej porzeczki, poziomki i owoce jarzębiny skutecznie oczyszczają krew i naczynia krwionośne. Poprawi się koncentracja, pamięć, ustąpi zmęczenie i powróci radość życia. Ta herbatka wskazana jest przy dolegliwościach krążeniowych, przy nadciśnieniu, niedociśnieniu, wysokim poziomie cholesterolu czy trójglicerydów. Pomocna jest również przy żylakach, hemoroidach, kruchości naczyń krwionośnych, rozszerzonych naczynkach. Herbatka Ziemiańska dzięki oczyszczającemu działaniu poprawi również stan skóry. Wskazana jest także przy wszelkich problemach trawiennych: zgadze, refluksie, podrażnieniu śluzówki żołądka. Reguluje pracę układu trawiennego.
wtorek, 17 października 2017
Kotlet schabowy z leśnymi grzybami
Ta mnogość grzybów powoduje, że przepisy z nimi mnożą się w naszej kuchni z tygodnia na tydzień. Tym razem zaproponuję danie, które jest hybrydą tradycyjnego schabowego i sosu z leśnych grzybów. Wystarczy tylko połączyć jedno z drugim i już mamy wariację na temat kotletów.
Kotlet schabowy z leśnymi grzybami |
6 kotletów schabowych z tego przepisu
sos grzybowy z tego przepisu
Wykonanie:
Usmażone, ciepłe kotlety schabowe wykładamy na talerze i polewamy grzybami duszonymi w śmietanie. Do tego świetnie pasuje kasza lub ziemniaki i ulubiona surówka.
poniedziałek, 16 października 2017
Polędwiczki z mozzarellą w sosie szałwiowym
Ten przepis otrzymałam od znajomego, który bardzo mi polecał ten sposób przyrządzenia polędwiczek wieprzowych. Wypróbowałam i zachwyciłam się.
Składniki:
2 polędwiczki wieprzowe
2 kulki mozzarelli
ok 300 g cienko pokrojonej szynki
sól, pieprz czarny
czosnek granulowany
750 ml śmietany 30%
2 łyżeczki cukru
2 łyżeczki octu balsamicznego
5 listków szałwi (może też być suszona)
masło klarowane
Wykonanie:
Polędwiczki z mozzarellą w sosie szałwiowym |
2 polędwiczki wieprzowe
2 kulki mozzarelli
ok 300 g cienko pokrojonej szynki
sól, pieprz czarny
czosnek granulowany
750 ml śmietany 30%
2 łyżeczki cukru
2 łyżeczki octu balsamicznego
5 listków szałwi (może też być suszona)
masło klarowane
Wykonanie:
Polędwiczki myjemy, osuszamy i oczyszczamy z błon. Następnie kroimy w medaliony i rozbijamy tłuczkiem. Każdą porcję przyprawiamy solą, pieprzem i czosnkiem. Na brzegu układamy plasterek sera mozzarella i zawijamy w rulon. Każdy zawijas owijamy w plasterek szynki i obsmażamy na maśle klarowanym. Przekładamy je do naczynia żaroodpornego. Na patelnię, na której smażyły się polędwiczki wylewamy śmietanę, dadajemy cukier i ocet balsamiczny. Przez chwilę redukujemy sos, pod koniec dorzucamy posiekaną szałwię. Tym sosem zalewamy polędwiczki, przykrywamy np. folią aluminiowa i pieczemy przez 50 minut w piekarniku. Podajemy z grzankami ziołowo-czosnkowymi.
Grzanki ziołowo-czosnkowe
Dziś do mięska podałam domowej roboty grzanki ziołowo-czosnkowe. Można je wykorzystać na wiele sposobów, jako dodatek do drugiego dania, przystawkę, późną kolację np. podane z plastrem szynki, stanowią też świetny dodatek do dań z grilla.
Składniki:
1 bagietka lub bułka wrocławska
2 ząbki czosnku
sól
pieprz czarny
zioła prowansalskie
100 g masła
Wykonanie:
Grzanki ziołowo-czosnkowe |
1 bagietka lub bułka wrocławska
2 ząbki czosnku
sól
pieprz czarny
zioła prowansalskie
100 g masła
Wykonanie:
Bagietkę kroimy w kromki 1- 1,5cm. W miseczce łączymy masło z przyprawami i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Każdą kromkę smarujemy masłem ziołowym. Piekarnik rozgrzewamy do 175°C i wstawiamy blachę z grzankami. Pieczemy przez 20 minut, do zrumienienia się grzanek.
Brukselka ze słonecznikiem w sosie musztardowym
Dla fanów brukselki mam wspaniały przepis na jarzynkę do obiadu.
Składniki:
1/2 kg brukselki
5 łyżek słonecznika
Sos:
2 łyżki musztardy sarepskiej
1-2 łyżeczki wody
1-2 łyżeczki oliwy
sól, pieprz czarny
Wykonanie:
Brukselka ze słonecznikiem w sosie musztardowym |
1/2 kg brukselki
5 łyżek słonecznika
Sos:
2 łyżki musztardy sarepskiej
1-2 łyżeczki wody
1-2 łyżeczki oliwy
sól, pieprz czarny
Wykonanie:
Brukselkę czyścimy, myjemy a duże sztuki przekrawamy na pół. Gotujemy w osolonym wrzątku bez przykrycia przez ok 20 minut. W szklance łączymy ze sobą składniki na sos i polewamy nim brukselkę, delikatnie mieszamy łyżką. Na suchej patelni prażymy ziarna słonecznika i posypujemy nimi brukselkę. Podajemy na ciepło.
Zupa opieńkowa
Przyznam się, że zapomniałam o tej zupie w moim codziennym menu. Przypomniała mi o niej koleżanka i chwała jej za to, bo smakowała obłędnie.
Składniki:
2 garście obgotowanych opieniek
bulion
1 marchewka
1 pietruszka
6 ziemniaków
mała cebula
2 łyżki masła
1 łyżka mąki
śmietana 30%
Wykonanie:
Przepis bierze udział w akcji "Na grzyby... Edycja 2"
Zupa opieńkowa |
2 garście obgotowanych opieniek
bulion
1 marchewka
1 pietruszka
6 ziemniaków
mała cebula
2 łyżki masła
1 łyżka mąki
śmietana 30%
Wykonanie:
Do wywaru dodajemy pokrojone warzywa i gotujemy do miękkości. Na dużej patelni roztapiamy masło, dokładamy posiekaną drobno cebulę i szklimy ją. Następnie na patelnie wkładamy obgotowane w dwóch wodach opieńki. Podduszamy przez ok 10 minut a na koniec obsypujemy mąką i przekładamy do garnka z bulionem i warzywami. Zupę gotujemy przez 5 minut po czym doprawiamy solą i pieprzem oraz zaciągamy słodką śmietanką. Przed podaniem posypujemy natką pietruszki.
Przepis bierze udział w akcji "Na grzyby... Edycja 2"

czwartek, 12 października 2017
Pulpety w sosie pomidorowym
Pulpety w sosie pomidorowym to znakomita alternatywa dla kotletów mielonych, no i przynajmniej zawsze smakują dzieciom.
Pulpety w sosie pomidorowym |
Składniki:
80 dag mięsa mielonego wieprzowego
3 ząbki czosnku
1 namoczona bułka
jajko
sól, pieprz czarny
pieprz ziołowy
koncentrat pomidorowy
bułka tarta
liść laurowy, ziele angielskie
3 łyżki śmietany 30%
2 łyżki mąki pszennej
Wykonanie:
80 dag mięsa mielonego wieprzowego
3 ząbki czosnku
1 namoczona bułka
jajko
sól, pieprz czarny
pieprz ziołowy
koncentrat pomidorowy
bułka tarta
liść laurowy, ziele angielskie
3 łyżki śmietany 30%
2 łyżki mąki pszennej
Wykonanie:
Do miski przekładamy zmielone mięso, dodajemy namoczoną bułkę, jajko, przyprawy, przeciśnięty czosnek i wyrabiamy. Masa mięsna ma mieć taką samą konsystencję jak na mielone, więc dodajemy tyle bułki tartej, aby ją uzyskać. Z mięsa formujemy niewielkiej ilości kulki i obsmażamy z każdej strony na rozgrzanym tłuszczu. Usmażone pulpety przekładamy do garnka, dokładamy liść laurowy i ziele angielskie oraz zalewamy ciepłym bulionem, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy ok 20 minut. Pod koniec dodajemy koncentrat pomidorowy i doprawiamy do smaku. Sos zagęszczamy śmietaną roztrzepaną z 2 łyżkami mąki pszennej i odrobiną wody. Całość zagotowujemy i podajemy z ryżem, ziemniakami lub kaszą np. bulgur oraz surówką.
środa, 11 października 2017
Placek królewski ze śliwkami
Ten przepis dotarł do mnie pocztą pantoflową a jego autorką jest Magda Gessler.
Składniki:
2,5 szkl. mąki
1/2 kostki masła
3 zółtka
1/2 szkl. cukru pudru
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
gęsta śmietana
ok 1 kg śliwek węgierek
cynamon
Karmel:
4 łyżki cukru
1/2 szkl. wody
1 kieliszek cherry
paczka płatków migdałowych
Wykonanie:
Z podanych składników na zagniatamy szybko ciasto. Śmietany dodajemy tyle abyśmy mogli połączyć składniki ze sobą. Ciasto wykładamy na posmarowaną blachę. Na nie wykładamy połówki śliwek. Z cukru, wody i cherry przygotowujemy karmel i polewamy nim śliwki oraz posypujemy płatkami migdałowymi. Placek pieczemy 1 godzinę w 180°C.
Placek królewski ze śliwkami |
2,5 szkl. mąki
1/2 kostki masła
3 zółtka
1/2 szkl. cukru pudru
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
gęsta śmietana
ok 1 kg śliwek węgierek
cynamon
Karmel:
4 łyżki cukru
1/2 szkl. wody
1 kieliszek cherry
paczka płatków migdałowych
Wykonanie:
Z podanych składników na zagniatamy szybko ciasto. Śmietany dodajemy tyle abyśmy mogli połączyć składniki ze sobą. Ciasto wykładamy na posmarowaną blachę. Na nie wykładamy połówki śliwek. Z cukru, wody i cherry przygotowujemy karmel i polewamy nim śliwki oraz posypujemy płatkami migdałowymi. Placek pieczemy 1 godzinę w 180°C.
Pierogi z kapustą i grzybami
Ten wysyp grzybów, jaki mamy w tym roku wykorzystuję do przyrządzania różnego rodzaju potraw z ich udziałem. Pierogi z kapustą i grzybami już znalazły się w naszym jesiennym menu. Polecam je nie tylko na Wigilię.
Składniki:
2 kg kapusty kiszonej
2 cebule
1 kg obgotowanych świeżych grzybów
pieprz czarny
Wykonanie:
Pierogi z kapustą i grzybami |
2 kg kapusty kiszonej
2 cebule
1 kg obgotowanych świeżych grzybów
pieprz czarny
Wykonanie:
Kapustę kiszoną gotujemy do miękkości, co potrwa ok. godziny. Po tym czasie odcedzamy i studzimy. Następnie kapustę odciskamy z nadmiaru wody i siekamy drobno na desce. Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na oleju. Grzyby przepuszczamy przez maszynkę do mielenia na średnich oczkach. W misce łączymy ze sobą powyższe składniki, doprawiając pieprzem i ewentualnie solą. Do farszu możemy dolać łyżkę lub dwie oleju, aby farsz dobrze się nam kleił. Przygotowane ciasto na pierogi rozwałkowujemy, wykrawamy kółka i nadziewamy farszem, Pierogi gotujemy w osolonym wrzątku do wypłynięcia i odcedzamy. Mnie najbardziej smakują pierogi odgrzane na oleju na złoty kolor, podane z kubkiem barszczu czerwonego.
wtorek, 10 października 2017
Zupa krem z pieczonej papryki
Jesień darzy nas pięknymi kolorowymi warzywami. Nie potrafię przejść obojętnie obok stoisk uginających się pod ciężarem darów ziemi. Stąd z targu wracam przeważnie z reklamówkami pełnymi warzyw. Dziś postanowiłam wykorzystać w kuchni paprykę bo sezon na nią trwa zbyt krótko. Będzie to zupa krem z pieczonej papryki, która poprzez ten sposób obróbki nabiera swoistej słodyczy.
Zupa krem z pieczonej papryki |
Składniki:
1 kg papryki czerwonej
1 cebula
4-5 ząbków czosnku
bulion
sól, pieprz czarny
tymianek
1/2 papryczki chili
Wykonanie:
Paprykę myjemy, kroimy na połówki i układamy na blasze do piekarnika. Pędzelkiem smarujemy paprykę olejem i pieczemy w piekarniku ok 45 minut w 190°C. W połowie pieczenia obok papryki układamy połówki cebuli. Kiedy skórka na papryce zacznie przypiekać się na czarno, wyjmujemy ją, studzimy a następnie obieramy ze skórki. W garnku rozgrzewamy olej i szklimy posiekany czosnek oraz posiekane chili, dodajemy pokrojoną w paski paprykę i cebulę oraz zalewamy bulionem. Zupę gotujemy przez kilkanaście minut a następnie doprawiamy przyprawami. Na koniec miksujemy blenderem i podajemy z ulubionymi dodatkami.
piątek, 6 października 2017
Grzyby duszone w śmietanie
Jesień tego roku obfituje w dary lasu, jakimi są grzyby. Wielu z nas już zapełniło swe spiżarnie przetworami z nich, także na co dzień coraz częściej goszczą u nas dania z dodatkiem grzybów leśnych, pełnych smaku i aromatu. Dziś proponuję koźlarze duszone w śmietanie, przepis tradycyjny a jakże pyszny.
![]() |
Grzyby duszone w śmietanie |
Składniki:
1 kg grzybów leśnych (u mnie koźlarze)
2 cebule
3 łyżki masła
250 ml śmietany 30%
sól, pieprz czarny
Wykonanie:
Grzyby oczyszczamy, myjemy pod bieżącą wodą i kroimy na jednakowej wielkości części. Cebulę obieramy, siekamy w kostkę i szklimy na maśle w rondlu. Dodajemy grzyby i dusimy na małym ogniu do odparowania wody tj. ok 15 minut. Czasami delikatnie mieszamy łyżką aby nie uszkodzić kapeluszy. Następnie dodajemy śmietanę i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Dusimy razem ok. 10 minut. Grzyby duszone możemy podać jako sos do kaszy lub makaronu lub jako dodatek do pieczeni.
![]() |
Koźlarz czerwony |
Danie bierze udział w akcji kulinarnej założonej przez Badylarkę "Na grzyby..."

poniedziałek, 2 października 2017
Podgrzybki marynowane
Moja sobotnia eskapada do lasu zakończyła się pełnym sukcesem. Takiej ilości grzybów nigdy wcześniej nie nazbierałam a znalazły się tam: prawdziwki, kożlarze, maślaki i podgrzybki. Totalny grzybowy raj! W niedzielę dozbierałam 3 wiadra opieniek no i weekend okazał się pracowity. Młode, ładne podgrzybki przeznaczyłam na marynowanie.
Podgrzybki marynowane |
Składniki:
podgrzybki lub inne grzyby leśne
Składniki na zalewę octową:
4 szkl. wody
1 szkl octu
1 łyżeczka soli
3 łyżeczki cukru
cebula
ziele angielskie
liść laurowy
gorczyca
Wykonanie:
Grzyby oczyszczamy i płuczemy w zimnej wodzie. Odcedzamy. Gotujemy je w garnku przez 10 minut i odcedzamy. Do garnka na zalewę wlewamy wodę, ocet, sól, cukier, ziele i liść laurowy a także pokrojoną w plastry cebulę oraz ziarna gorczycy. Zagotowujemy. Do wrzącej zalewy przekładamy podgrzybki i doprowadzamy do wrzenia. Gorące przekładamy do wyparzonych słoików, zakręcamy i odstawiam do góry dnem do wystygnięcia. Gotowe weki odstawiamy do spiżarni.
Zupa dyniowa krem
Przyznam, że mam problem z dynią. Jakiś czas nie mogłam przekonać się do jej smaku. Dania z dynią w wersji na słodko nie podchodzą mi totalnie. Na razie nauczyłam się jeść dynię na sposób wytrawny. Ta zupa to kolejne moje podejście do tego tematu i tym razem - bingo!. Smak do mnie trafił i zachwycił. Mamy tu totalne 100% dyni w zupie, praktycznie bez dodatków. W mojej spiżani są jeszcze 2 dynie, więc to pewnie nie koniec moich eksperymentów z tym warzywem.
Zupa dyniowa krem |
Składniki:
1 dynia ( u mnie Hokkaido)
1 cebula
olej
2 ząbki czosnku
bulion
sól, pieprz czarny
tymianek
Wykonanie:
Dynię przekrawamy na pół i wydrążamy z pestek. Następnie kroimy ją wzdłuż na paski, układamy a blaszce i pieczemy w piekarniku do miękkości tj ok. 35 minut. Dynię obieramy ze skórki. W garnku rozgrzewamy olej i szklimy cebule pokrojoną w kostkę, dorzucamy czosnek a następnie dynię. Całość podlewamy taką ilością bulionu aby uzyskać oczekiwaną konsystencję zupy. Zupę gotujemy ok 5-10 minut, dodajemy przy tym przyprawy: sól i pieprz czarny a na koniec również tymianek. Blendujemy ja na krem. Gotową zupę podajemy z grzankami i kolendrą lub uprażonymi na patelni ziarnami dyni i słonecznika. Dynia Hokkaido ma piękny, intensywnie słoneczny kolor i aż zachęca do zjedzenia choć jednej porcji zupy w ten chłodny, jesienny czas.
Rolada szpinakowa z łososiem
Ta rolada to pięknie wyglądająca przystawka, która również zachwyca swoim smakiem.
Składniki:
4 jajka
opakowanie mrożonego szpinaku
sól, pieprz czarny
2 ząbki czosnku
1 łyżka masła
2 serki typu almette o smaku chrzanowym
200 g wędzonego łososia
Wykonanie:
Rolada szpinakowa z łososiem |
4 jajka
opakowanie mrożonego szpinaku
sól, pieprz czarny
2 ząbki czosnku
1 łyżka masła
2 serki typu almette o smaku chrzanowym
200 g wędzonego łososia
Wykonanie:
Na patelni rozgrzewamy masło i dodajemy mrożony szpinak, dusimy, aż odparuje nadmiar wody. Wtedy dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Zostawiamy do wystudzenia. Białka oddzielamy od żółtek. Żółtka łączymy ze szpinakiem. Białka ubijamy na sztywna pianę z odrobiną soli i delikatnie mieszamy z masą szpinakową. Dużą blachę z piekarnika wykładamy papierem do pieczenia a na niej rozprowadzamy szpinak. Pieczemy w piekarniku ok. 15 minut w 190°C. Upieczone ciasto zwijamy w rulon. Po wystudzeniu rozkładamy je i smarujemy serkami, na nich układamy plastry łososia. Całość delikatnie i dokładnie zwijamy w ścisły rulon i schładzamy w lodówce. Roladę kroimy ostrym nożem w plastry. Podajemy na przystawkę, śniadanie lub kolację.
Sałatka ze szpinaku z komosą ryżową
Świeży szpinak jest o tyle wdzięcznym warzywem, że co do niego nie dodamy, zawsze pasuje. Ja stworzyłam taką oto sałatkę.
Składniki:
opakowanie szpinaku baby
kilka pomidorków cherry
avocado
ćwierć szklanki ugotowanej komosy ryżowej
szczypiorek
sos winegret
Wykonanie:
Do salaterki przekładamy świeży szpinak. Pomidorki płuczemy i kroimy na połówki a avocado w plastry i wykładamy je na sałatkę. Całość oprószamy komosą ryżową i polewamy sosem winegret.
Sałatka ze szpinaku z komosą ryżową |
opakowanie szpinaku baby
kilka pomidorków cherry
avocado
ćwierć szklanki ugotowanej komosy ryżowej
szczypiorek
sos winegret
Wykonanie:
Do salaterki przekładamy świeży szpinak. Pomidorki płuczemy i kroimy na połówki a avocado w plastry i wykładamy je na sałatkę. Całość oprószamy komosą ryżową i polewamy sosem winegret.
Ryba po grecku
Oj, dawno nie robiłam ryby po grecku, dawno! Myślę, że od kiedy mój mąż kilkanaście lat temu przestał ją jeść. Gdzieś ona za mną "chodziła" aż wreszcie doszła ;) i oto jest. Odświeżyłam sobie jej smak i teraz już wiem, że będę ją robić częściej.
Ryba po grecku |
Składniki:
1 kg filetów morszczuka
5 marchewek
2 pietruszki
1 cebula
1/2 selera
koncentrat pomidorowy
sól, pieprz czarny mielony
ziele angielskie
liść laurowy
Wykonanie:
Rybę płuczemy, osuszamy, posypujemy solą i pieprzem czarnym, skrapiamy sokiem z cytryny i odstawiamy do lodówki na kilka godzin. Po tym czasie wyjmujemy rybę, panierujemy w mące i smażymy na rumiano na patelni. Odkładamy ją do wystudzenia. W międzyczasie obieramy wszystkie warzywa i ścieramy na grubej tarce jarzynowej. Cebulę kroimy w kostkę. W sporym rondlu rozgrzewamy olej i szklimy na nim cebulę. Dosypujemy pozostałe starte warzywa oraz ziele angielskie i liść laurowy i chwilę podsmażamy. Po chwili podlewamy niewielka ilością wody i dusimy warzywa do miękkości. Następnie dodajemy koncentratu pomidorowego dla smaku i koloru, doprawiamy przyprawami a jeśli sos jest płynny, możemy obsypać łyżką mąki. W przeznaczonym naczyniu układamy warstwę ryby a na nią wykładamy gorący sos i tak do wykończenia składników. Ryba po grecku nabiera głębszego smaku dzień po przyrządzeniu. Możemy ją podać na ciepło lub na zimno, jako danie obiadowe lub przekąskę.
Jajka w sosie tatarskim
Ponieważ znudzimy mi się już wszelkiej maści jajka faszerowane, postanowiłam coś zmienić i dla odmiany wykonać je we własnej roboty sosie tatarskim. Niewymagająca przystawka a na dodatek taki sos możny zrobić dzień czy dwa wcześniej a nadmiar wykorzystać również do mięs czy kanapek.
Jajka w sosie tatarskim |
Składniki:
5 jajek
Składniki na sos tatarski:
4 ogórki konserwowe
kilka grzybków marynowanych (leśnych lub pieczarek)
1/2 puszki groszku konserwowego
1 cebula
1 łyżka jogurtu greckiego
3 łyżki majonezu
sól, pieprz czarny
Wykonanie:
Ogórki, grzyby i cebulę drobno siekamy w kostkę i przekładamy do salaterki. Dodajemy jogurt, majonez i przyprawy i mieszamy ze sobą składniki. Gotowy sos wykładamy na talerzyk lub półmisek i układamy na nim połówki ugotowanych na twardo jajek. Dekorujemy.
Szynka z sałatka jarzynową
Prosta i szybka w przyrządzeniu przystawka a na dodatek bardzo smaczna i pożywna.
Składniki:
10 plastrów dobrej szynki
sałatka jarzynowa z tego przepisu
Wykonanie:
Szynka z sałatką jarzynową |
10 plastrów dobrej szynki
sałatka jarzynowa z tego przepisu
Wykonanie:
Plastry szynki rozkładamy na desce do krojenia. Na środku kładziemy spora łyżkę gotowej sałatki jarzynowej. Zawijamy z obu stron w rulonik lub rożek i układamy na półmisku.
Sałatka gyros
Sałatka gyros to fantastyczna sałatka imprezowa. Robię ją często na przy okazji większej ilości gości bo jakoś nie umiem jej zrobić mało. Smakuje nawet tym, którzy nie jadają sałatek a to za sprawą obecności kurczaka. Poza tym, mdły smak majonezu fantastycznie równoważy nam kwaśny keczup i to sprawia, że ta sałatka wszystkim smakuje.
Sałatka gyros |
Składniki:
1 mała kapusta pekińska
1 duża pierś kurczaka
1 puszka kukurydzy
2 czerwone papryki
4-5 sztuk ogórków konserwowych
1 cebula
przyprawa gyros
majonez
keczup
Wykonanie:
Pierś kurczaka płuczemy w zimnej wodzie, kroimy w kostkę i obtaczamy w przyprawie gyros. Mięso odstawiamy na co najmniej 30 minut do lodówki a po tym czasie smażymy na patelni. Studzimy. Ogórki, paprykę i cebulę siekamy w kostkę a kapustę pekińską w piórka. Najlepiej odcisnąć sok z ogórków i wymieszać je z cebulą. W dużej salaterce układamy następujące warstwy:
pierś kurczaka
keczup
majonez
kukurydza
czerwona papryka
majonez
korniszony z cebulą
keczup
majonez
kapusta pekińska
Sałatkę możemy udekorować szczypiorkiem lub koperkiem.Tę sałatkę możemy wykonać dzień wcześniej i schłodzić ją przez noc w lodówce a będzie jeszcze lepsza. Resztki jej doskonale sprawdzą się jako drugie śniadanie do pracy.
Subskrybuj:
Posty (Atom)